Arafat byl terorista, který dovedl palestinský národ k samostatnosti a dostal Nobelovu cenu za mír

Palestinci se o vytvoření samostatného státu snažili od založení státu Izrael. Stálo je to léta bojů, při kterých se neštítili používat teroristických útoků proti civilistům.

i Zdroj fotografie: Uživatel Martin H. / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud by nějaké osoba měla charakterizovat dlouhý boj za vytvoření samostatného palestinského státu, byl by jí Jásir Arafat. Od 60. let patřil k velmi významným postavám a o několik let později se stal nejvýznamnější osobou z řad palestinských bojovníků. Je s ním spojeno mnoho kontroverzních událostí, ale ani to nebránilo tomu, aby v roce 1994 dostal Nobelovu cenu míru. Mnoho spekulací existuje i o jeho smrti.

Bojoval již jako student

Arafat se narodil v roce 1929 v Káhiře palestinským rodičům. V roce 1944 začal studovat Univerzitu krále Fuada I. Když v roce 1948 vypukl boj mezi Araby a židy v bývalé britské Palestině, stejně jako mnoho Palestinců se zapojil do boje. Bojoval hlavně na území Gazy, ale v jednotkách Muslimského bratrstva, nikoli palestinských bojovníků.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
Zajatí arabští bojovníci v roce 1948

Na začátku 60. let se přesunul do Kuvajtu, kde s dalšími Palestinci založil hnutí Fatah, v jehož čele po několika letech stanul. Z Kuvajtu se přesunul do Sýrie, kde se mu povedlo naverbovat bojovníky se stejnými názory, ale byl uvězněn. Avšak Fatah začal vést ozbrojený boj proti Izraeli. Arafat a hlavní síly se přesunuli do Jordánska a zapojili se i do šestidenní války. V roce 1969 byl nakonec zvolen vůdcem Organizace pro osvobození Palestiny (OOP).

Doba teroristických útoků

Na začátku 70. let se ale vztahy Fatahu a jordánské vlády prudce zhoršily a hnutí se muselo přesunout do Libanonu. V té době OOP a na ni napojení Palestinci prováděli řadu útoků včetně vražd, odpalování bomb nebo únosů letadel po světě. Podle některých indicií Arafata a další mohla využívat i sovětská KGB. V roce 1972 skupina Černé září, kterou údajně Fatah založil, zabila na olympiádě v Mnichově 11 izraelských sportovců.

V Libanonu se Palestinci vedení Arafatem účastnili místní občanské války a zároveň stále podnikali útoky na Izrael. Ty již neměly být i kvůli veřejnému mínění prováděny po světě. V roce 1982 provedl Izrael invazi do země s cílem odtamtud OOP vyhnat. Arafatovi se jen těsně za pomoci některých diplomatů podařilo uprchnout. Nakonec se usídlil v Tunisu.

iZdroj fotografie: Uživatel Eleland / Creative Commons / CC BY-SA
Bojovníci Fatahu v Bejrútu

Na konci 80. let vypukla na palestinských území v Izraeli první intifáda. Arafat ale začal pomalu měnit svoji politiku zničení státu Izrael. OOP v roce 1988 vyhlásila samostatný stát Palestina, ale zároveň pod tlakem svého vůdce v tichosti přijala rezoluci Rady bezpečnosti OSN 242, která uznává právo státu Izrael na existenci.

Mírové ujednání s Izraelem

Na začátku 90. let udělal Arafat chybu, když se postavil za Saddáma Husajna, který obsadil Kuvajt. To Palestince připravilo o dost peněz z bohatých arabských zemí. Naopak v té době začal vyjednávat s předními izraelskými představiteli o vyřešení situace mezi židy a Palestinci. Vše vedlo v roce 1993 k dohodám z Osla a vytvoření palestinské samosprávy. Za to dostal Nobelovu cenu míru, spolu s Šimonem Peresem a Jicchakem Rabinem. Od roku 1996 byl prezidentem palestinské samosprávy.

iZdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA
Jásir Arafat ve východním Berlíně

V té době se také začal názorově rozcházet s radikálnějšími Palestinci, kteří přecházeli k hnutí Hamas. Zhoršili se i vztahy s Izraelem, kde začali vládnout politici nepodporující samostatný palestinský stát. Vypukla i druhá palestinská intifáda. V roce 2002 byl Arafat v podstatě uvězněn ve svém sídle v Ramaláhu, který nesměl opustit.

Na podzim roku 2004 se prudce zhoršil jeho zdravotní stav a nakonec byl převezen do nemocnice v Paříži. Zde byl několik dní v kómatu a nakonec 11. listopadu zemřel. Podle lékařů na hemoragickou mrtvici. Pohřeb se konal v Egyptě, následně bylo jeho tělo převezeno na palestinská území. Později se vyskytly spekulace, že mohl být otráven poloniem nebo že trpěl onemocnění AIDS.

Jásir Arafat je dodnes kontroverzní postavou, řada lidí vnímá udělení Nobelovy ceny za mír jako facku prestiži cen ze Stockholmu. Je nepopiratelné, že tento Palestinec má na rukou velké množství krve, stejně tak jako nelze popírat, že jeho odklon od terorismu přispěl alespoň k dočasnému zklidnění situace na palestinských územích. Fatah nadále volí umírněnější politiku, ale Hamas je v současnosti výrazně úspěšnější a mír je stále daleko.

Jaký je vás názor na Jásira Arafata – je to hrdina, nebo terorista?

Zdroj: Britannica

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články