Armáda duchů. Jednotka, o které donedávna téměř nikdo nevěděl

Tajná jednotka známá pod názvem ,,armáda duchů” byla odtajněna teprve v roce 1996. Její zásluhy za druhé světové války byly obrovské.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přestože o této jednotce příliš lidí nevědělo, stojí rozhodně za to si o ní zapamatovat pár faktů. Věnovala totiž spoustu sil podpoře spojeneckých snah proti Německu ve druhé světové válce. A neskládala se z jen tak obyčejných vojáků. Existence 23. americké jednotky se odtajnila poměrně nedávno, a to teprve v roce 1996.

Jednotka vojáků – umělců

Osoby, které byly součástí speciální 23. americké jednotky, čítající v letech 1944 – 1945 přesně 1 100 mužů, nebyly typickými vojáky. Jednalo se o lidi z méně konvenčních poměrů. Od umělců, fotografů, architektů, make-up vizážistů až po zvukové inženýry. Vojáci byli cíleně vyhledáváni pro svou kreativitu. Jejich účelem bylo podvedení a zmatení nepřítele. Šlo o to vytvořit na první pohled nerozeznatelné iluze.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vznik jednotky se přisuzuje herci a námořnímu důstojníkovi Douglasu Fairbanksovi Jr., který se prý inspiroval u speciálních sil v Anglii. Tam byl žádán o vytvoření jednotky, jejímž účelem by bylo podvedení nepřátel. Tak tedy vznikla ,,armáda duchů”. Jejím cílem bylo mást nepřítele a umísťovat tanky, děla či letadla tam, kde ve skutečnosti nebyla. Jednotka uměla napodobit úplně kompletní atmosféru.

V záloze měli celý arzenál triků

Vojáci mátli nepřítele i tím, že vypadala síla spojeneckých jednotek větší, než ve skutečnosti byla. Na radarech pak Němci nedokázali rozeznat falešné stroje od těch skutečných a například kvůli tomu očekávali útok na špatném místě. Američanům se tato divadla opravdu dařila a Němci jim nejednou skočili na špek. Tanky byly gumové a nafukovací, letadla umělá a falešná vozidla se často cíleně parkovala mezi ta skutečná. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vizuální klam se týkal také přemalovávání znaků jednotek, fyzické vybavení a oděvy vojáků apod. Některá falešná vozidla dokonce jezdila v konvojích, které měly vytvořit dojem přepravy celé jednotky. Ve skutečnosti byly ale ve vozech jen 3 vojáci – řidič a dva vojáci vzadu. Jednotka dokázala i nahrát a napodobit zvuky vydávané pěšáky, tanky a dělostřeleckými jednotkami. 

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky