Armáda duchů. Jednotka, o které donedávna téměř nikdo nevěděl

Tajná jednotka známá pod názvem ,,armáda duchů” byla odtajněna teprve v roce 1996. Její zásluhy za druhé světové války byly obrovské.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přestože o této jednotce příliš lidí nevědělo, stojí rozhodně za to si o ní zapamatovat pár faktů. Věnovala totiž spoustu sil podpoře spojeneckých snah proti Německu ve druhé světové válce. A neskládala se z jen tak obyčejných vojáků. Existence 23. americké jednotky se odtajnila poměrně nedávno, a to teprve v roce 1996.

Jednotka vojáků – umělců

Osoby, které byly součástí speciální 23. americké jednotky, čítající v letech 1944 – 1945 přesně 1 100 mužů, nebyly typickými vojáky. Jednalo se o lidi z méně konvenčních poměrů. Od umělců, fotografů, architektů, make-up vizážistů až po zvukové inženýry. Vojáci byli cíleně vyhledáváni pro svou kreativitu. Jejich účelem bylo podvedení a zmatení nepřítele. Šlo o to vytvořit na první pohled nerozeznatelné iluze.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vznik jednotky se přisuzuje herci a námořnímu důstojníkovi Douglasu Fairbanksovi Jr., který se prý inspiroval u speciálních sil v Anglii. Tam byl žádán o vytvoření jednotky, jejímž účelem by bylo podvedení nepřátel. Tak tedy vznikla ,,armáda duchů”. Jejím cílem bylo mást nepřítele a umísťovat tanky, děla či letadla tam, kde ve skutečnosti nebyla. Jednotka uměla napodobit úplně kompletní atmosféru.

V záloze měli celý arzenál triků

Vojáci mátli nepřítele i tím, že vypadala síla spojeneckých jednotek větší, než ve skutečnosti byla. Na radarech pak Němci nedokázali rozeznat falešné stroje od těch skutečných a například kvůli tomu očekávali útok na špatném místě. Američanům se tato divadla opravdu dařila a Němci jim nejednou skočili na špek. Tanky byly gumové a nafukovací, letadla umělá a falešná vozidla se často cíleně parkovala mezi ta skutečná. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vizuální klam se týkal také přemalovávání znaků jednotek, fyzické vybavení a oděvy vojáků apod. Některá falešná vozidla dokonce jezdila v konvojích, které měly vytvořit dojem přepravy celé jednotky. Ve skutečnosti byly ale ve vozech jen 3 vojáci – řidič a dva vojáci vzadu. Jednotka dokázala i nahrát a napodobit zvuky vydávané pěšáky, tanky a dělostřeleckými jednotkami. 

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články