Armádní vynálezy, které si našly cestu do běžného života každého z nás. Používáte je několikrát denně

Také armáda může někdy přispět ke společenskému pokroku, ačkoliv nevědomě. Poznejte deset předmětů, které nyní využíváme dennodenně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Většina států světa se snaží držet krok s těmi nejvyspělejšími z nich – soustřeďují proto značnou část financí do výzkumu technologií, které jim následně poskytnou výhodu před nepřáteli. Věděli jste, že řada věcí, které zkoumali armádní specialisté pro možné vojenské využití, si našla cestu do běžného života? Jistě, tyto věci byly dále upravovány a dotaženy ke spokojenosti koncových uživatelů mimo armádu, ale i tak, kořeny mají tam.

Je libo nějaký repelent?

Průmyslově vyráběný repelent vznikl díky poptávce armády, která chtěla chránit své vojáky na misi v jižním Pacifiku před komáry, kteří přenášeli malárii. Aby repelent vyrobili, musela se armáda spojit s ministerstvem zemědělství. První sprej byl patentován roku 1941, levnější verze byla uvolněna do prodeje o osm let později.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dnes je běžně rozšířený, ale před osmdesáti lety byl novinkou

Jak se z ARPANETu stal WWW

Raná verze internetu, známá jako The Advanced Research Projects Agency Network, byla využívána během studené války pro vývoj systému pro sdílení informací na dálku. První, kdo dostal k ARPANETu přístup, byly vysoké školy koncem 60. let 20. století – mohly přenášet soubory a vzdáleně si tisknout dokumenty. Široké veřejnosti se internet otevřel s vynálezem webových prohlížečů roku 1993, avšak ještě předtím prošel řadou změn. V té době již byl známý jako World Wide Web.

Bez armády bychom si na počítače počkali déle

V roce 1940 vyvinuli armádní specialisté programovatelný systém, který se začal používat pro první verze počítačů. První počítač se jmenoval ENIAC a byl takřka stejně velký jako dnešní superpočítače, ačkoliv byl využíván „pouze“ k provádění balistických výpočtů. Na rozvoji systému se dále podíleli Grace Hopperová (vyvinula první programovací jazyk pro pc), Jean Bartik (položil základy k vývoji pc s uloženými programy) a Frances Holbertonová (vytvořila první softwarovou aplikaci).

iZdroj fotografie: terren in Virginia / Flickr / CC BY
ENIAC byl první počítač a sloužil armádě

Voděodolná lepicí páska měla chránit munici

Speciální lepicí páska – v angličtině známá jako „duct tape“, byla vyrobena pro vojenské účely. Vojáci běžně těsnili s lepicí páskou krabice s municí, aby se do nich nedostala voda, proto byla v roce 1942 oslovena firma Johnson & Johnson. Firma vyvinula speciální voděodolnou pásku, která byla pro tyto účely vhodnější. Jakmile se páska dostala na komerční trh, možnosti jejího využití se závratně rozšířili.

Poznejte Jeep, dědečka moderních SUV

Nejstarším SUV na světě je Jeep, který byl představen roku 1940. Vznikl pro vojenské účely jako lehké průzkumné vozidlo a vytvořila ho americká společnost Bantam. Jeep disponoval pohonem všech 4 kol a dokázal vyvinout rychlost až 65 km/h. Podle některých by bez tohoto vozu Spojené státy nikdy nevyhrály druhou světovou válku. Od té doby se ho prodaly statisíce kusů a prošel mnohými úpravami. Mimochodem, jméno je zkratka z „general purpose“, zkráceně G.P, čteno „jeep“.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jeep z roku 1944 patří mezi první vyráběné kusy

Požadavek na levné obvazy pomohl každé ženě

Pravděpodobně jste netušili, že první dámské hygienické pomůcky se začaly využívat až v průběhu první světové války, kdy se staly široce dostupné. (Ano, do té doby byly ženy nuceny řešit své „problémy“ všelijak.) V jejich prvopočátcích stojí vládní zakázka na levnou formu obvazu, kterou získala společnost Kimberly-Clark Co. Ta vyvinula absorpční materiál, tzv. cellucotton, který se stal základem výroby hygienických vložek a vložek Kotex.

Kalhoty s kapsami a zvýšený komfort

Dodnes oblíbené cargo kalhoty se prodávají v pánské i dámské verzi, nicméně původně měly sloužit vojákům, aby byli schopni snáze pobrat vše potřebné náčiní. Jako první je odzkoušeli britští vojáci koncem 30. let 20. století, následovali američtí vojáci a mezi civilisty se rozšířili až v 90. letech 20. století.

iZdroj fotografie: Pixabay
Kalhoty s množstvím kapes se ukázaly jako praktické a pohodlné

Máte v autě autoatlas, nebo spoléháte na GPS?

Pokud jedete někam na výlet, málokdo s sebou v autě vozí autoatlas. Přesto pouze před několika málo lety to byl standard, v dnešní době má většina z vás staženou aplikaci do mobilního telefonu, která vás naviguje. Původ GPS však leží v armádě – v 60. letech 20. století byla využívána jako způsob navádění dělostřelectva. Později se rozšířila pro civilní využití, i když s určitým omezením (selektivní dostupnost) – to bylo zrušeno v roce 2000.

Sluneční brýle byly určené původně pro piloty

Aby si vojenští piloti neničili oči, nosili tzv. ochranné brýle, nicméně kvůli zvýšení komfortu byly ochranné brýle následně nahrazeny slunečními. První sluneční brýle tak na zakázku vyrobila počátkem 30. let 20. století firma Bausch & Lomb (výrobce optiky) a vytvořila je lehčí, tenčí a brzy se staly módním hitem. Bausch & Lomb toho využila a brýle začala pod označením Ray-Bans prodávat ne běžném trhu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Sluneční brýle určené pro piloty se dodnes těší velké oblibě

EpiPen, neboli adrenalin pro akutní případy

Až v 70. letech 20. století byl vynalezen lék, který zachránil tisíce životů – EpiPen. Jeho vynálezce, Sheldon Kaplan, spolupracoval se Survival Technology na autoinjektoru ComboPen, který bezpečně a snadno dodával potřebné léky vojákům, kteří přišli do kontaktu s nervově paralytickými látkami. Následně byl upraven, aby umožňoval podání adrenalinu, osobám trpícím anafylaktickým šokem vyvolaným alergií.

Zdroj: War History Online

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články