Přenosná atomovka v kufříku, žádné sci-fi, prostě realita. Proč upadly v zapomění?

Atomové zbraně se nemusely odpalovat jen za pomoci raket nebo letadel. Existovaly takové, které na místo určení donesl člověk třeba v ruce.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Je to noční můra všech tajných služeb a sen mnoha radikálních teroristů. Ničivá atomová zbraň, kterou by útočníci na místo donesli v tašce nebo batohu a pak odpálili. Nejde o žádné sci-fi. V době studené války podobné zbraně opravdu existovaly a reálně se uvažovalo o jejich možném použití. Bylo jich minimálně několik set.

Taktických jaderných zbraní bylo mnoho

Malých atomových taktických zbraní existovala celá řada. Vůbec nemusely být určené k tomu, aby se s nimi likvidovala nějaká města. Existovaly například granáty, které se daly odpalovat z děl. Proti svazům bojových lodí zase byla určena atomová torpéda a existovaly i jaderné miny. Jednou z takových zbraní byl i jaderný kufr nebo batoh, prostě zavazadlo, které by mohl na místo odpalu odnést člověk.

iZdroj fotografie: Public Domain

Na počátku studené války dokonce mocnosti uvažovaly o tom, že by se atomová válka dala vést v omezeném rozsahu za pomoci taktických výbuchů. Přesně k tomu by šly takovéto zbraně použít. Například v USA měli jednotku nazývanou Green Light Troops. Její členové patřili k nejlépe vycvičeným vojákům své doby a měli přenášet jadernou bombu. K tomu sloužila bomba SADM, která se objevila v 60. letech.

Výbuch malé atomovky za liniemi

Bomba byla asi půl metru vysoká a uzavřená ve sklolaminátovém a hliníkovém obalu. Na jednom konci byla zašpičatělá, na druhém byl ovládací panel. Tento balíček dokázal explodovat silou necelé jedné kilotuny. Proti zneužití byl ovládací panel uzamčený. Uvažovalo se o tom, že by za jejich pomoci mohly týmy vojáků ničit za nepřátelskými liniemi hlavní sklady a komunikační centra. Bombu by stačilo umístit někde poblíž

iZdroj fotografie: Pixabay

Podobné zařízení i úmysly měl i Sovětský svaz, i když o jeho atomových kufrech se tak moc neví. Bývalý sovětský a ruský generál a politik Alexander Lebeď v jednom rozhovoru v 90. letech prohlásil, že Sovětský svaz vytvořil asi 250 atomovek přenosných jedním člověkem. Asi stovka zařízení se údajně pohřešovala. Existují i zprávy, že některé kufry mohly být umístěné na území USA. Zbývá jen doufat, že jde o mýtus.

Zdroj: TheNationalInterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články