B-24 byl nejvíce vyráběný bombardér historie, ale B-17 ho proslulostí stejně překonal

Během druhé světové války měly Spojené státy více těžkých dálkových bombardérů. Létající pevnost byla nejznámější, ale nikoli nejpočetnější.

i Zdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain
                   

Pokud se někoho zeptáte na nejznámější americký bombardér druhé světové války, pravděpodobně vám řekne B-17 Flying Fortress. Přesto existoval stroj, který v té době létal také a v počtech ho překonal. V České republice je známý i tím, že v druhé polovině války jím byla vyzbrojena i 311. československá bombardovací peruť RAF. Jedná se o bombardér B-24 Liberator. Vyrobilo se ho více než 18 tisíc kusů.

B-17 licenčně vyrábět nebudeme

Osud obou letadel je propojený. V roce 1938 americké letectvo po společnosti Consolidated chtělo, aby v licenci začala vyrábět B-17. Firma ale přišla s jiným nápadem. Navrhla, že postaví letadlo, které by bylo stejně dobré, ne-li lepší. Vyprojektovala stroj hornoplošníkové konstrukce využívající Davisovo křídlo. To mělo při konstrukci bombardéru několik výhod. Umožňovalo především vyšší rychlosti a dolet. Celý návrh B-24 vycházel z myšlenky vyrobit letoun co nejlépe aerodynamický.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain

Do služby letoun vstoupil v roce 1941. USA ho ho v rámci smlouvy o půjčce a pronájmu začaly téměř hned dodávat do Velké Británie, která potřebovala bombardéry k útokům na Německo. Po vstupu USA do války ho samozřejmě využívali i Američané. Letoun měl několik inovací. Dveře do jeho dvou pumovnic se neotevíraly ven, ale zatahovaly se dovnitř, což snižovalo odpor vzduchu. Letadlo také jako první využívalo tříkolový podvozek. Bylo rychlejší než B-17, maximální rychlost byla 478 kilometrů v hodině. Uneslo více pum, až 3 600 kilogramů.

Problémem byla odolnost

Protiletadlová výzbroj byla podobná jako u B-17, většinou se jednalo až o 10 kulometů .50. Na papíře byl tedy B-24 impozantní letadlo. Díky doletu a nosnosti ho velitelé rádi nasazovali, ale posádky ho neměly rády. Říkaly mu i létající rakev. Populární B-17 byl známý svojí neuvěřitelnou odolností a schopností snést těžká poškození. To ale o B-24 neplatilo, jeho křídla byla na zásahy citlivá. A nemohl létat ani tak vysoko. Navíc se mnohem obtížněji pilotoval.

iZdroj fotografie: Mike Haggerty / Public Domain

Krom bombardovacích misí se Liberator osvědčil jako námořní hlídkový letoun vybavený radarem, k čemuž se díky dlouhému doletu skvěle hodil. Zasloužil se o zničení řady ponorek. B-24 samozřejmě sloužil i v Pacifiku. Nakonec bylo vyrobeno přes 18 tisíc kusů, což je největší počet bombardérů historie. B-17 bylo o pět tisíc méně. Na konci války ho ale překonal B-29 a byl proto z americké výzbroje rychle vyřazen. Sloužil ale v řadě dalších letectev.

Jaký bombardér je podle vás lepší – B-17 nebo B-24?

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články