Bitva o Midway: Jedno z nejvýznamnější námořních i leteckých střetnutí 2. světové války. Co pomohlo k odrovnání části japonského námořnictva?

Japonské císařství náhlým útokem na Pearl Harbor 7. prosince 1941 způsobilo Spojeným státům zničující vtáhnutí do druhé světové války. I přes to, že hlavní síla amerického loďstva (bitevní lodě) byla potopena, to nejcennější bylo zachráněno – letadlové lodě.

i Zdroj fotografie: Flickr
                   

Právě tato „plovoucí letiště“, která v Pearl Harboru v době útoku nekotvila, se ukázala jako klíčová pro nadcházející střety s japonským námořnictvem. Málokdo by čekal, že se díky nim odrazila obrovská převaha nepřítele.

Šachy v Tichomoří

V prvním kvartálu roku 1942 byla situace v Pacifiku jednoznačná. Ambiciózní Japonci byli na vrcholu svého vlivu a ovládali území od hranic s Indií až po břehy Austrálie. Jenže pokus o dobytí Cejlonu v dubnu 1942 k získání kontroly nad Indickým oceánem jim nevyšel, a taktéž zažili šok v podobě náletu amerických bombardérů přímo na centrum impéria – Tokia.

iZdroj fotografie: Flickr
Střemhlavý bombardér Douglas SBD-2 Dauntless z průzkumné bombardovací letky Mariňáků VMSB-241 na atolu MIdway. Záběr z 4. června 1942.

Američané sice věděli, že na přímý střet nejsou vůbec připraveni, nemohli ale jen tak Japonsku nechat oddechu. Admirál Jamamoto už totiž chystal své loďstvo, včetně 6 letadlových lodí (jedno uneslo až 50 letadel), na rozhodující úder proti Spojeným státům. 8. května se tak námořní flotily skrze letadla z letadlových lodí střetly v Korálovém moři. I když Američané utrpěli větší ztráty, odvrátili pokus Císařství o dobytí australského přístavu Port Moresby.

Kolik jazyků umíš, tolikrát si vítězem

Sebevědomí Američanům rozhodně nechybělo, neboť měli tajnou zbraň, o které Japonci neměli ani tušení. Už na začátku roku 1941 se podařilo rozluštit některé šifrované japonské zprávy stroje zvaného pouze „A“. Krátce poté se podařilo prolomit japonskou šifru Purpur a Spojené státy tak dostávaly cenné informace o pozicích nepřítele. I když dešifrovací systém Magic (kouzlo) nepomohl v Pearl Harboru, velmi se osvědčil jak v bitvě v Korálovém moři, tak v následující bitvě o Midway.

iZdroj fotografie: Flickr
USS Yorktown (vlevo) a další lodě se brání útokům japonských torpédovacích bombardérů pomocí protiletadlové palby. Záběr ze 4. června 1942.

Jamamoto, potěšen „velkým“ vítězstvím v Korálovém moři, plánoval ukrýt svou flotilu čítající 11 bitevních lodí, 8 letadlových lodí, 23 křižníků, 65 torpédoborců a 20 ponorek u atolu Midway. Jeho klamný plán odvrátit veškerou pozornost americké flotily útokem na Aleutské ostrovy, měl umožnit bezproblémové přesunutí většiny lodí k Midway. To mělo po obsazení sloužit jako předsunuté stanoviště pro útoky na americké pobřeží.

Vrchní velitel tichomořské flotily, admirál Chester W. Nimitz, právě díky zachycené komunikaci na tuto lest neskočil a nařídil, aby se flotila ve složení 3 letadlové lodě, 8 křižníků a 17 torpédoborců držela severně od Midway.

Vše proti Japoncům

Jako další taktická výhoda se brzy ukázal radar, který Japonské námořnictvo nemělo. Bombardování amerických základen na atolu navíc minulo svůj účinek, neboť se o pohybu japonských lodí v oblasti už vědělo. Naopak Američané se nacházeli mimo dosah japonských průzkumných letounů.

Ráno 4. června letoun PBY Catalina zahlédl jednu ze tří skupin Jamamotova loďstva – letadlové lodě. Prolétající skupina torpédových bombardérů Douglas TBD Devastator na lodě zaútočila na vlastní pěst. Všechny stroje byly sice zastaveny superiorními Mitsubishi A6M „Zery“, na Japonce se už ale chystala větší akce.

iZdroj fotografie: Flickr
Torpédovací bombardér TBD-1 Devastator, nesoucí torpédo Mk. 13. Záběr pořízen 4. června 1942.

Během 10:25 až 10:30 se na 4 přítomné letadlové lodě (Akagi, Kaga, Sōryū, Hiryū) z mraků snesly střemhlavé bombardéry Douglas SBD Dauntless. 5 minut stačilo, aby Američané rozhodli bitvu. Samotný Jamamoto, přítomný na palubě jednoho z bitevních lodí, se nacházel mimo dosah dění. Kvůli nařízenému rádiovému tichu neměl o probíhající katastrofě nejmenší potuchy. Poté, co se informaci dozvěděl, nasměroval své lodě na Midway v domnění, že americké letadlové lodě najde a potopí je.

Hořký obrat ve válce

Bitva probíhala až do 7. června. Američanům se podařilo potopit všechny 4 letadlové lodě a křižník Mikuma. Taktéž sestřelili 332 letadel. Sami přišli o letadlovou loď Yorktown, 1 torpédoborce a 150 letadel. Zmíněný křižník Mikuma, který byl spolu s křižníkem Mogami přítomen v bitvě, byl oddělen od zbytku Jamamotových lodí. Tyto dva křižníky se v noci v průběhu bojů srazily, čímž Američanům usnadnily potopení jednoho z nich torpédy. Jakmile byly japonské letadlové lodě definitivně zničeny, Jamamoto flotilu otočil zpět do Japonska a k dalšímu střetu už nedošlo.

iZdroj fotografie: Flickr
Jeden z japonských křižníků v bitvě o Midway. Pravděpodobně se jedná o loď Mikuma.

Porážka u Midway Japoncům ukázala důsledky přílišné důvěry ve vlastní sílu. Několik špatných rozhodnutí velících důstojníků jen přispělo k potupnějšímu výsledku. Vojáci, kteří bitvu přežili, měli zakázáno navázat kontakt s rodinnými příslušníky. Konec konců, samotnou porážku Císařství drželo v naprosté tajnosti. Bitva o Midway se stala zlomem ve válce v Pacifiku a od té doby se prakticky Japonsko jen bránilo.

Zdroj: Autorský text

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Petr

Zobrazit další články