Bitva o Rorke‘s Drift: Tisíce Zuluů proti hrstce Britů

Jedna z nejslavnějších vítězných bitev britské historie není u nás příliš známa, snad proto, že se odehrála v lednu 1879 na území dnešní Jihoafrické republiky. Tam tehdy zuřila válka mezi domorodci kmene Zulu a britským koloniálním vojskem.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Zuluům se zpočátku dařilo, zejména proto, že je Britové podcenili a jejich jednotky nebyly vyzbrojeny tak, jak by mohly být. Bitva o Rorke’s Drift pak byla jedním z přelomových vítězství, které se nesmazatelně zapsalo do britské historie. Na straně Britů se jí účastnilo:

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Proti přesila se postavila jen hrstka Britů
  • 140 vojáků britské armády
  • 11 příslušníků civilního vojska
  • 100 jezdců domorodé kavalerie; ta se ovšem do bitvy prakticky nezapojila a uprchla

Překvapivý útok

Předem je třeba říci, že Britové nepokládali jižní Afriku za tak důležité území, aby na něm riskovali životy svých nejlepších mužů. A tak nebyli vůbec připraveni na eventualitu, že Zuluové úspěšně u hory Isandlwana přepadnou dvě britské jednotky, a i díky drtivé převaze deset ku jednomu zvítězí. Část vítězných domorodců se pak přesunula k Rorke’s Drift, kde druhý den bez větších okolků Afričané rovnou zaútočili.

Velící důstojník pryč, posily na cestě

Rorke’s Drift byl ve skutečnosti misií a nemocnicí, a tak byl velmi slabě opevněn. V době útoku v něm navíc chyběl velící důstojník, který se vypravil urychlit přesun setnin určených k obraně misie. Situace tak pro Brity, vedené dvěma nepříliš schopnými poddůstojníky, vojenským lékařem a jedním civilistou nebyla nikterak příznivá.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Britové nepokládali Afriku za příliš důležitou oblast

Pytle s kukuřicí i ohrada pro dobytek

Při hektické stavbě obranných pozic Britové využili vše, co bylo po ruce. Sami se nakonec opevnili v ohradě pro dobytek, další obranné linie tvořily pytle s kukuřicí. Obranné stanoviště vzniklo také z misijní nemocnice a dalších budov. Bitva samotná pak trvala celé odpoledne až do večera a Britové při ní vystříleli téměř všechnu munici. Tisícům Zuluů se však ubránili s minimálními ztrátami, padlo jich jen 17. Velká část obránců za svou účast získala čestný řád či jiné pocty.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Vlastimil Černínský
Autor článku

Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články