Ušetřilo tornádo Washington, DC během války v roce 1814?

Hlavní město USA málem lehlo popelem, protože ho Američané nedokázali ubránit. Nejspíše šlo o pomstu Britů za plenění území v Kanadě.

i Zdroj fotografie: Paul M. Rapin de Thoyras / Public Domain
                   

Ani po skončené bojů o americkou nezávislost nebyly vztahy mezi mladými Spojenými státy a tehdejší světovou supervelmocí Velkou Británií příliš idylické. Na začátku 19. století se jejich zájmy střetávaly v oblasti expanze na severoamerickém kontinentě nebo obchodu s Francií, se kterou Angličané válčili. USA vadila i britská podpora Indiánů. Spory se dostaly tak daleko, že v roce 1812 Spojené státy vyhlásily Velké Británii válku.

Američané vyrabovali město York

Ta nemohla proti svému americkému soupeři vrhnout plnou sílu, byla zaměstnána v Evropě, v konfliktech s Francií, vedenou Napoleonem. Soustředila se proto zpočátku na námořní blokádu a s Američany bojovala hlavně kanadská milice a místní vojenské posádky. Američané provedli do Kanady několik výpadů a v roce 1813 dokonce vyrabovali hlavní město Horní Kanady, York, dnešní Toronto.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain

V roce 1814, po abdikaci Napoleona, měli Britové najednou k dispozici více sil a mohli myslet na pomstu. Čerstvá britská vojska dorazila do Ameriky 15. srpna 1814, kdy se vylodila v zálivu Chesapeake. 24. srpna porazila Američany v bitvě u Bladensburgu, nedaleko Washingtonu. Chaotický útěk poražených amerických milicí jim otevřel nikým nebráněnou cestu na americké hlavní město.

Vojáci pod vedením generála Roberta Rosse tak mohli do města volně vstoupit. Generál údajně svým mužům zakázal zapalovat a rabovat soukromé budovy. Naopak se měli v pomstě za vyrabování Yorku soustředit na vládní a veřejné objekty. Včetně budovy Kapitolu nebo Bílého domu. Z nich se Američanům podařilo zachránit jen pár památek.

Bílý dům i Kapitol hoří

Z Bílého domu prý Američané s presidentem Madisonem, který předtím sledoval průběh bitvy u Bladensburgu, utekli tak rychle, že si britští vojáci mohli pochutnat i na připraveném jídle. Ale většinu veřejných budov nakonec zapálili, nejvíce škod utrpěl honosný Kapitol, Bílý dům a budova ministerstva financí (The Treasury Building). Ale jejich cílem se staly třeba i nedokončené lodě. Ovšem krátce po jejich vstupu do města se obloha začala rychle zatahovat. Vzápětí přišla bouře, která některé požáry uhasila.

iZdroj fotografie: George Munger / Public Domain

Bouře a vítr byly velice silné, centrem Washingtonu se dokonce prohnalo i tornádo. Britové nakonec Washington po pouhých 26 hodinách opustili. Dodnes se spekuluje o tom, zda je k tomu přiměly škody způsobené bouří nebo jejich plánem byl jen krátký nájezd a odveta v podobě vypálení vládních budov. Historikové se také nedokáží shodnout, zda bouře opravdu požáry uhasila a zabránila větším škodám. Nebo naopak způsobila ve městě mnoho dalších škod.

iZdroj fotografie: George Munger / Public Domain

Američané a Britové uzavřeli 24. prosince 1814 mírovou smlouvu v Gentu, vstoupila v platnost v únoru 1815. Vypálení města Američany pobouřilo a považovali ho za barbarské. Někteří kongresmani navrhovali hlavní město přesunout, například do Filadelfie, ale zvítězil názor vše opravit. Bílý dům byl zrekonstruovaný v roce 1817. Oprava silně poškozeného Capitolu ale trvala plných 12 let.

Proč podle vás Britové po 26 hodinách dobytý Washington opustili?

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články