Britové za druhé světové války rozdali všem civilistům plynové masky. Skrývalo se v nich však velké nebezpečí, o kterém tehdy neměl nikdo tušení

Během druhé světové války se všechny válčící strany obávaly, že některá z armád použije chemické zbraně. Naštěstí se to nikdy nestalo.

i Zdroj fotografie: Uživatel Cassowary Colorizations / Creative Commons / CC BY
                   

Když začala druhá světová válka, uvědomila si britská vláda, jaké nebezpečí hrozí jejím civilistů, Britská města byla v dosahu německých letadel a ta mohla místo klasických bomb shazovat bomby naplněné nějakým jedovatým plynem. Ve městech by to mohlo znamenat velké oběti. Proto se vláda rozhodla, že každý britský civilista musí mít patřičnou ochranu. Nevědomky tak ale mohla tisícům lidí způsobit smrt.

Do filtrů se použil nebezpečný azbest

Vyrobit v krátkém čase miliony plynových masek nebylo jednoduché. Pro jejich konstrukci byly zvoleny ty nejobyčejnější postupy a materiály. Jedním z nich byl azbest. Ten byl obsažený ve filtrech, které jsou vlastně nejdůležitější součástí plynové masky. Přes ně se nesmí bojová látka dostat do plic. Těmito maskami byli vybaveni všichni obyvatelé, včetně dětí. Pro ně se vyráběly v podobě Mickey Mouse.

Mickey Mouse typed gas mask for children

Zveřejnil(a) Pb Galena dne Pátek 9. srpna 2019

Ačkoli již tehdy mnozí na nebezpečnost azbestu upozorňovali, nebyly předpisy pro jeho použití přísné jako dnes. Masky často obsahovaly dokonce tu nejnebezpečnější modrou formu azbestu. Někdy byly azbestem tvořeny až z 20 procent. Dnes víme, že malé části azbestu, které člověk vdechne, jsou pro jeho zdraví smrtelně nebezpečné. Mohou způsobit takzvanou azbestózu. A především jsou karcinogenní a vedou ke vzniku smrtelných druhů rakoviny.

V některých předfiltrech byl arsen

Aby to nebylo málo, byly některé typy britských civilních masek vybaveny takzvaným předfiltrem. Ten měl ještě zvýšit jejich účinnost. Předfiltr ale obsahoval další smrtelně nebezpečnou látku – arsen. Přitom jeho toxické vlastnosti byly známé dlouhá staletí. Při jeho požití může při lehčí formě člověk trpět průjmy a nevolnostmi. Při silné otravě ochrnout nebo se mu zastaví srdce.

iZdroj fotografie: Ministry of Information Second World War Official Collection / Public Domain

Civilisté za války byli povinni mít masky při ruce. Existovaly dokonce dámské kabelky, které měly speciální kapsu na plynovou masku. Nakonec je ale veřejnost nemusela využít, protože při vzpomínce na hrůzy první světové války nikdo chemické zbraně nenasadil. Dnes se dají britské civilní plynové masky z druhé světové války koupit v bazarech. Odborníci radí při manipulaci s nimi postupovat opatrně a i vystavovat se mají ve vzduchotěsných pouzdrech.

Jaké látky v dobré víře použité v konfliktech mohly lidi otrávit?

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články