Byli Češi za druhé světové války zbabělci? Masivní invazi by zřejmě ustáli jen pár dní

Druhá světová válka ještě ani nezačala a Československo už se vzdalo Německu. Bez jediného výstřelu tak vznikl Protektorát Čechy a Morava i nacistický Slovenský štát. Mohli se naši předci zachovat jinak?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ve světě existují dva dominantní náhledy na českou roli v počátcích druhé světové války i během tohoto krvavého konfliktu. Zatímco někteří na nás nahlížejí jako na malý a bezbranný národ, který byl v důsledku zákulisních her mocností a Mnichovské dohody uvržen do spárů Třetí říše, jejíž důležitou součástí se i díky rozvinutému průmyslu stal, pro většinu cizinců jsme zbabělci, kteří se vzdali ještě předtím, než začalo jít opravdu do tuhého.

Československá role očima cizinců

I v zahraničí vědí lidé znalí vojenské historie o napětí, které panovalo mezi Čechy, českými Němci a Německem po celá třicátá léta. Na vypjaté situaci se do značné míry podílela i světová ekonomická krize. Ta přiživila staré rány z doby, kdy vzniklo Československo. A vyvolala i nové pocity křivdy a nespravedlnosti. Není divu, že také Hitler cítil v sudetských Němcích, vedených Konrádem Henleinem, velkou oporu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Němečtí vojáci

Také Henleinova Sudetoněmecká strana patří ke známějším hráčům na politické mapě tehdejší Evropy. Krátce poté, co Hitler 12. března 1938 připojil k Říši své rodné Rakousko, se sudetským Němcům dostalo velké morální podpory, Čechy byly Třetí říší prakticky celé obklopené, stejně jako jih Moravy a část Slovenska. Pokud by se tedy Československo odhodlalo k ozbrojenému odporu proti nacistickému Německu, bylo by velmi zranitelné. Toho si byli čelní představitelé mladého státu dobře vědomi.

Měli se Češi a Slováci bránit?

Tahle otázka akademického rázu motá hlavu historikům i vojenským generálům. Pokud by Československo jeho tehdejší spojenci Francie s Velkou Británii nehodili přes palubu, namísto Mnichovské dohody by pravděpodobně došlo k nějaké formě nacistické invaze. Možná by byla vyvolána podobným manévrem, jakým ve skutečnosti druhá světová válka začala, tedy falešným útokem pod cizí vlajkou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Německé tanky

Československé vojenské opevnění, výzbroj a výcvik vojáků i armáda jako taková byly ve skvělé kondici a snesly mezinárodní srovnání. Německo na tom však bylo ještě o něco lépe, navíc mělo ohromnou přesilu. Československu by pak pravděpodobně zlomil vaz „vnitřní nepřítel“, už zmínění sudetští Němci, kteří by se z větší části postavili na stranu nepřítele. Většina historiků se tak přiklání k názoru, že respektování Mnichovské dohody bylo z hlediska Československa racionálním krokem.

Autor: Tomáš Brzobohatý, Sightraider

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru