Český národ v době druhé světové války. Byli jsme hrdinové, nebo zbabělci?

Druhá světová válka byla válkou, která měla dopad na mnoho zemí a jejich národy. Jak si v této válce počínali Češi? Dají se nazvat hrdiny, nebo spíše zbabělci?

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Druhá světová válka byla krutým obdobím, kdy proti sobě stanuli vlastní bratři a svět se změnil k horšímu. Nadvláda tzv. „árijské rasy“ kterou se Němci snažili nastolit sílila a postupně si podmaňovali další a další národy. Mezi nimi byli také Češi a Slováci. Řada lidí na tento národ pohlížela se značnou neúctou a považovala jej za malý a slabý, bez vůle a pevného ducha. Bylo to tak ale i ve skutečnosti?

Past, ze které nebylo úniku

Nejspíše odjakživa bylo Česko a český národ pod velkým vlivem Německa a Rakouska. Poněmčení a zásahy do naší národní kultury se však s počínajícím nebezpečím druhé světové války pouze zvyšovaly a tlak se stany Německa byl velký. To totiž nejenže patří k naším blízkým sousedům, ale v té době také neustále ukořisťovalo stále větší a větší území, až kolem Československé republiky zůstalo v doslovném obklíčení.

iZdroj fotografie: Unsplash

Tato země tak zůstala v situaci, kdy by ji jakýkoliv otevřený spor s Německem mohl dostat do nemalých problémů. Toho si však byl Hitler vědom a hlásal že požaduje rovnoprávnost a lepší zacházení s Němci, kteří v tomto území žijí. Prohlásil také, že je to jediná možnost, jak se vyhnout válce, která by mohla nastat po tom, co tak představitelé Československa neučiní.

Dohoda, která byla začátkem konce

I přes velkou hrozbu, kterou pro Československo Němči představovali, mělo být naším zaručeným spojencem Rusko společně s Francií. Tyto země se však i společně s Velkou Británií stále ještě zotavovaly z první světové války, kdy byly hluboce poznamenány ekonomickou krizí, a tak se do dalšího sporu pouštět nechtěly.

iZdroj fotografie: Unsplash

29. září 1938 se tak v Mnichově sešli zástupci a hlavní představitelé Velké Británie, Francie, Itálie a Německa a v tento den mělo dojít k závažné dohodě, která měla být řešením všech vznikajících sporů. Podle jejich rozhodnutí by se hrozící válce skutečně dalo předejít, a to tak, že by bylo Německo uklidněno získáním Sudet. Byla tedy podepsána Mnichovská dohoda, která odstartovala velkou řadu událostí, které změnily naši zemi.

Rány, které přibývaly

Krom toho že po Mnichovské dohodě přišlo Československo o podstatnou část svého území, obyvatel a také vojenské výhody spojené s obrannými hranicemi na ztraceném území, čekalo náš malý národ ještě značné množství těžkých ran. Jednou z nich byla rezignace tehdejšího prezidenta Edvarda Beneše, který odešel do exilu. Další ránou bylo odtržení Slovenska, které se stalo součástí loutkového fašistického státu. Přišlo však i něco horšího.

Bylo tím povolání nového prezidenta na jednání v Berlíně. Jednalo se o další požadavek Hitlera, který si tehdejší Česko představoval spíše jako součást své nacistické říše ve formě „protektorátu“. Háchovi také připomněl krásy Prahy a vyslovil názor, že by byla nesmírná škoda srovnat tak majestátní a starobylé město se zemí. Zlomený prezident kapituloval a 15. března 1939 německá vojska obsadila Prahu a jedno z nejhorších období pro naši zemi teprve začínalo.

iZdroj fotografie: Unsplash

Během „protektorátu“ byl život na našem území ještě v malé míře snesitelný. Byly nastaveny německá pravidla a zákony, které se musely dodržovat, popravovali se nevinní studenti, pořád ale měli Češi alespoň malé naděje. Ty byly zničeny jmenováním říšského protektora, Reinharda Heydricha, který měl s povolením Hitlera „nastolit kýžený pořádek“. Čechy a Morava se měly stát Německem a Češi tam podle jejich názoru, neměli co dělat. Poněmčeno mělo být až 45 % z nich, dalších 40 % byli podřadní kříženci a zbylých 15 % rasově nesnesitelné osoby, hodné pouze likvidace.

Vzdor, který se nedal potlačit

Přestože se jedná o malý národ, nikdy nebyl slabý a ni v době největšího teroru se nevzdal naděje a odhodlání k boji. To dokazuje mimo jiné atentát na říšského protektora, který si sice jako odplatu vyžádal tisíce životů, vysílal však jasný signál. Nevzdáme se! Pro zahraniční spojence byl tento moment jeden z klíčových a posílen byl také vlivem Edvarda Beneše v Británii.

iZdroj fotografie: Unsplash

Nebylo to tedy ze dne na den, a nejspíš by to nebylo možné bez vnější pomoci, nakonec se ale Čechům podařilo zvítězit nad tím, co je sužovalo. Projevili odvahu, bojovnost a silného ducha, který je hnal kupředu. Odpoutali se od Německa, vytvořili samostatnou republiku a postupně zacelili rány, které byly této zemi i tomuto národu uštědřeny.

Zdroj: Radio Prague International

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky