Cesta žen do americké armády | ArmádníZpravodaj.cz

Ženy v armádě: Revoluce přišla s příchodem první světové války. Podmínky byly drsné

Ženy jsou dnes běžnou součástí mnoha armád, slouží i na vysokých generálských pozicích. Není to tak dávno, co žena v uniformě byla spíše raritou.

i Zdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain
                   

Na ženy v bojových jednotkách jsme v současné době zvyklí. Ale do 20. století byla představa, že by zastávaly stejné pozice a vystavovaly se riziku jako muži většinou nemyslitelná. I když samozřejmě existovaly výjimky, jakými byly třeba skýtské bojovnice nebo válečnice afrického království Dahomey. V americké armádě se ženy začaly ve větších počtech objevovat až ve 20. století.
První a druhá světová válka

První ženy v uniformě americké armády se ve větším počtu objevily během první světové války. Armáda tehdy potřebovala telefonní operátorky do jednotek Signal Corps. Podmínkou bylo, aby uměly nejen anglicky, ale i francouzsky. Přihlásilo se sedm tisíc uchazeček, přijato jich bylo 450. Na rozdíl od mužů jim po válce nebylo uděleno čestné propuštění. Ale 38 z nich dostalo medaili za vynikající službu.


iZdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain

V druhé světové válce bylo v armádě již 350 tisíc žen. Mnohé z nich pracovaly jako zdravotní sestry, sekretářky nebo telefonní operátorky. Známé se staly jednotky Women Airforce Service Pilots (WASP). Nesloužily na bojových misích, ale staraly se o přepravu letadel, nákladů nebo tahání cílů pro protiletadlový výcvik. Muži, kteří zastávali pozice dříve, tak mohli na frontu. Statutu veteránů se dočkaly až po letech.

iZdroj fotografie: George Eastman House / Public Domain

U námořnictva zase sloužily ženy v jednotkách Woman Accepted for Volunteer Emergency Service (WAVES). Stávaly se záložními námořními důstojnicemi a poddůstojnicemi a sloužily na pobřežních zařízeních. I ony zaplnily místa uvolněná muži. V roce 1948 se ale situace v USA změnila a ženy nakonec získaly trvalý status v pravidelných a záložních silách ozbrojených sil.

Počet žen v armádě roste

Ve válce v Koreji znamenala zlom. Armádní důstojnice sloužily například ve zdravotnictví u jednotek MASH. Margaret Flemingová a dalších 12 armádních sester se poprvé dostaly pod útok 9. října 1950 se při přesunu z Inchonu do Pusanu. Všechny přežily. Válku ve Vietnamu už absolvovalo kolem 11 tisíc vojaček. Většina z nich byly zdravotnice. Ale v roce 1967 seržantka námořní pěchoty Barbara Jean Dulinská byla jako první žena nasazena v bojové zóně. Elizabeth Barrettová se v listopadu 1972 stala první námořní důstojnicí velící v bojové zóně.


iZdroj fotografie: U.S. Marine / Public Domain

V první válce v zálivu v roce 1991 bylo na Blízkém východě nasazeno již 40 tisíc žen. Ačkoli ještě existovala některá omezení, začala rychle mizet. Během války bylo 15 žen zabito a dvě padly do iráckého zajetí. Během druhé války v Iráku a bojů v Afghánistánu byly vidět ženy v bojových útvarech ještě častěji. Od roku 2016 byla zrušena veškerá omezené pro službu žen u jakýchkoli jednotek. Ty dnes mohou být i členy nejelitnějších týmů ozbrojených sil.

Jak se díváte na služby žen v ozbrojených silách?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Omikron nastupuje. „Dva týdny budou prudce růst počty nakažených,“ říká Prymula. Kdy se situace uklidní?
VědaŽivě.cz
Co by se stalo, kdybyste přestali spát? Krátký nával energie by rychle přešel v halucinace a infarkt
JakZdravě.cz
Roztroušená skleróza je tichý zabiják. Někteří lidé ani netuší, že ji mají. Symptomy jsou zprvu nenápadné
adbz.cz
Stavba terasy s vhodným vybavením nemusí být tak složitá