Ženy v armádě: Revoluce přišla s příchodem první světové války. Podmínky byly drsné

Ženy jsou dnes běžnou součástí mnoha armád, slouží i na vysokých generálských pozicích. Není to tak dávno, co žena v uniformě byla spíše raritou.

i Zdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain
                   

Na ženy v bojových jednotkách jsme v současné době zvyklí. Ale do 20. století byla představa, že by zastávaly stejné pozice a vystavovaly se riziku jako muži většinou nemyslitelná. I když samozřejmě existovaly výjimky, jakými byly třeba skýtské bojovnice nebo válečnice afrického království Dahomey. V americké armádě se ženy začaly ve větších počtech objevovat až ve 20. století.

První a druhá světová válka

První ženy v uniformě americké armády se ve větším počtu objevily během první světové války. Armáda tehdy potřebovala telefonní operátorky do jednotek Signal Corps. Podmínkou bylo, aby uměly nejen anglicky, ale i francouzsky. Přihlásilo se sedm tisíc uchazeček, přijato jich bylo 450. Na rozdíl od mužů jim po válce nebylo uděleno čestné propuštění. Ale 38 z nich dostalo medaili za vynikající službu.

iZdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain

V druhé světové válce bylo v armádě již 350 tisíc žen. Mnohé z nich pracovaly jako zdravotní sestry, sekretářky nebo telefonní operátorky. Známé se staly jednotky Women Airforce Service Pilots (WASP). Nesloužily na bojových misích, ale staraly se o přepravu letadel, nákladů nebo tahání cílů pro protiletadlový výcvik. Muži, kteří zastávali pozice dříve, tak mohli na frontu. Statutu veteránů se dočkaly až po letech.

iZdroj fotografie: George Eastman House / Public Domain

U námořnictva zase sloužily ženy v jednotkách Woman Accepted for Volunteer Emergency Service (WAVES). Stávaly se záložními námořními důstojnicemi a poddůstojnicemi a sloužily na pobřežních zařízeních. I ony zaplnily místa uvolněná muži. V roce 1948 se ale situace v USA změnila a ženy nakonec získaly trvalý status v pravidelných a záložních silách ozbrojených sil.

Počet žen v armádě roste

Ve válce v Koreji znamenala zlom. Armádní důstojnice sloužily například ve zdravotnictví u jednotek MASH. Margaret Flemingová a dalších 12 armádních sester se poprvé dostaly pod útok 9. října 1950 se při přesunu z Inchonu do Pusanu. Všechny přežily. Válku ve Vietnamu už absolvovalo kolem 11 tisíc vojaček. Většina z nich byly zdravotnice. Ale v roce 1967 seržantka námořní pěchoty Barbara Jean Dulinská byla jako první žena nasazena v bojové zóně. Elizabeth Barrettová se v listopadu 1972 stala první námořní důstojnicí velící v bojové zóně.

iZdroj fotografie: U.S. Marine / Public Domain

V první válce v zálivu v roce 1991 bylo na Blízkém východě nasazeno již 40 tisíc žen. Ačkoli ještě existovala některá omezení, začala rychle mizet. Během války bylo 15 žen zabito a dvě padly do iráckého zajetí. Během druhé války v Iráku a bojů v Afghánistánu byly vidět ženy v bojových útvarech ještě častěji. Od roku 2016 byla zrušena veškerá omezené pro službu žen u jakýchkoli jednotek. Ty dnes mohou být i členy nejelitnějších týmů ozbrojených sil.

Jak se díváte na služby žen v ozbrojených silách?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články