Populární výpravy, které byly již na svém začátku odsouzené k totálnímu nezdaru. Řada z nich vás překvapí

Objevitelské nebo dobrodružné cesty nebývají jen romantické. V některých případech nedopadnou dobře a mohou se změnit ve velkou tragédii.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Už od nepaměti se lidé pokoušeli objevit stále nová a nová zákoutí země. Dnes již máme zmapovaný doslova každý milimetr souše a zbývají jen mořské hlubiny, ale ještě před nedávnou dobou tomu bylo jinak. To dávalo šanci mnoha dobrodruhům, kteří se zapsali do dějin. U jiných ale cesta skončila tragédií nebo tak, jak si oni nikdy nepředstavovali.

Objevení Ameriky

Kryštof Kolumbus je asi jeden z nejznámějších objevitelů historie, vždyť pro evropskou civilizaci objevil nový kontinent Ameriku. Je ale třeba si uvědomit, že jeho cílem bylo zcela něco jiného. Snažil se obeplutím země dostat do východní Indie. Jen ho zradil nedostatek zeměpisných znalostí. Samozřejmě jeho cesta zase tak velký neúspěch nebyl, dokonce si myslel, že Indii našel. Faktem zůstává, že se do ní nikdy nepodíval.

iZdroj fotografie: Public Domain

Expedice Burka a Willse

Srdce Austrálie bylo ještě v polovině 19. století neznámým územím. Proto se australská vláda rozhodla v roce 1860 vypsat odměnu pro toho, kdo kontinent přejde ze severu na jih. Odvážila se toho výprava vedená Robertem Burkem a Williamem Willsem. Nebyla ale připravená na obrovský žár na kontinentu, neměla dostatečné znalosti a průvodce, strádala i nedostatkem vitamínů. Z výpravy čítající 19 mužů se nakonec zpět vrátil jediný, ostatní zemřeli.

iZdroj fotografie: Public Domain

Kolonie v Dárienském zálivu

Skotsko se na konci 17. století pokusilo obchodně konkurovat Anglii a Španělsku na americkém kontinentu. Skoro celá země se složila na to, aby bylo možno založit novou kolonii. Vybrali si k tomu území Dárienského zálivu na Panamské šíji. Jak to byla nešťastná volba, se ukázalo zanedlouho. Místo sužovala řada tropických nemocí ze sousední džungle. Navíc Španělsko a Anglie se spojily v bojkotu kolonie. Její zánik přežilo jen několik lidí. Projekt Skotsko téměř zruinoval.

Dobytí jižního pólu

V roce 1911 v Antarktidě soupeřily dvě expedice, kdo dosáhne jižního pólu. Prvnímu se to podařilo Roaldu Amundsenovi, který se bezpečně vrátil. Jeho soupeř Robert Falcon Scott prohrál a dosáhl pólu o měsíc později. Jeho expedice ale byla i nedostatečně vybavená, například místo psů používala nevhodné koně, místo kožešin látkové oblečení. Neměla ani dostatek zkušeností, zásob a paliva. Cestu zpět z pólu do základního tábora nikdo nepřežil.

iZdroj fotografie: Public Domain

Potopení nepotopitelné lodi

V roce 1912 byla loď Titanic znamením pokroku a luxusu. Vybavena mnoha technologiemi měla být schopna vysokou rychlostí překonat Atlantik mezi Evropou a Severní Amerikou. Byla považována za nepotopitelnou loď. Inženýři se domnívali, že obrovské plavidlo z ocele nemůže nic překvapit. Na první plavně ale stačila srážka s ledovcem a loď šla během krátké chvíle pod hladinu. Vzala s sebou přes 1500 lidí.

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články