CIA ukradla při vesmírném závodu Sovětům satelit. Povedlo se jim ho vrátit bez úhony

CIA v době, kdy Američané prohrávali v rámci vesmírných závodů se SSSR, provedla mistrnou operaci při krádeži sovětského satelitu Luna. Ten rozebrali, prozkoumali a vrátili Sovětům. Ti vůbec nic netušili.

Vesmírný závod i Zdroj fotografie: Uživatel Various / Creative Commons / CC BY SA
i Zdroj fotografie: Central Intelligence Agency / Public Domain
i Zdroj fotografie: NASA / Public Domain
i Zdroj fotografie: Uživatel Panda Hello / Creative Commons / CC BY SA
Další 0 fotografie
                   

Vesmírné závody mezi USA a SSSR byly úžasnou ukázkou technologické dokonalosti, ale také fungovaly jako přímá metrika vyspělosti a síly obou států. Přestože Amerika nakonec závod vyhrála, Sověti byli v první části ve vedení. USA se je intenzivně snažily dohnat a využívaly k tomu veškeré prostředky, včetně „vypůjčení“ sovětského satelitu, jeho prostudování a opětovnému navrácení. To vše bez jakéhokoli vědomí oponenta.

Vesmírný závod

Pochopitelně snaha o dobytí vesmíru má původ ve vojenském výzkumu. Především vývoj balistických střel znamenal výrazný posun směrem ke hvězdám. Postupně se dobývání vesmíru stalo extrémně drahou otázkou prestiže, která zároveň znamenala signál převahy ve Studené válce.

CIA iZdroj fotografie: Central Intelligence Agency / Public Domain

Sovětský svaz zapůsobil celou řadou prvenství. V průběhu „soutěže“ vyslal do kosmu první satelit, první zvíře i prvního člověka. Postupně se situace stala pro Američany až schizofrenní, protože komunistický režim globálně působil jako vyspělejší a hlavně úspěšnější. Vláda USA tento faktor významně podcenila a byla nucena vynaložit obrovské množství prostředků k pokoření protivníka. Dwight Eisenhower založil Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v roce 1958.

Eisenhowerův nástupce ve funkci, John F. Kennedy byl zpočátku ohledně NASA skeptický a příliš výzkum nepodporoval. Když v roce 1961 Jurij Gagarin jako první člověk vyletěl do vesmíru, změnil americký prezident názor a agentura začala být hojně dotovaná. Vyústěním byl Kennedyho slavný projev „Rozhodli jsme se jít na měsíc“ v září 1962. Jedním ze zásadních důsledků byla úzká spolupráce mezi armádou, NASA, vědeckými institucemi po celé zemi a zpravodajskými službami, především CIA.

Satelit na výletě kolem světa

Sovětský svaz vypustil v roce 1957 Sputnik a v roce 1959 Lunu, aby zúročil tento technologický a politický úspěch, byla Luna vzata na prezentační cestu po celém světě. Turné zahrnovalo Spojené státy, což při zpětném pohledu byla velká chyba. Panovaly pochybnosti ohledně autenticity vystavovaného zařízení. Američané byli přesvědčeni, že se jedná o maketu a nevěřili, že by Rusové ukazovali skutečný originál.

Vesmírný satelit iZdroj fotografie: NASA / Public Domain

Americká zpravodajská agentura dlouho neváhala a také neodolala možnosti se na satelit podívat zblízka. Dodnes se neví přesné datum operace CIA, ale její agenti zřejmě v roce 1960, v noci, po jedné z prezentací Luny, vnikli do prostoru, kde bylo zařízení dislokováno a velmi důkladně provedli vizuální inspekci, která je doslova šokovala.

Překvapení přišlo hned na začátku, když zjistili, že sovětský agent, který měl hlídat Lunu, není na svém místě. Překvapení se postupně změnilo v šok, když zjistili, že se skutečně jedná o originál. Celý tým údajně strávil na místě značnou část noci, pořídil velké množství fotografií a poznámek, které později významně přispěly k vlastnímu americkému programu.

Satelit nebyl skoro nijak zabezpečen

Záhy přišel požadavek ze strany NASA o mnohem zevrubnější průzkum sovětského zařízení. CIA nahrávalo, že bezpečnost v průběhu přepravy mezi jednotlivými zastávkami turné byla velmi laxní. Satelit byl rozebrán, naložen do beden a kamionu a přepravován s minimálními bezpečnostními opatřeními na železniční stanice. Před naložením do vlaku strážný zkontroloval bedny, které měly být dopraveny na další místo výstavy. CIA si všimla, že stráž ve skutečnosti nekontrolovala všechny krabice a neexistoval přesný časový plán přepravy.

Universe iZdroj fotografie: Uživatel Panda Hello / Creative Commons / CC BY SA

To byla pro CIA příležitost. Agenti zajistili, aby družice byla na posledním kamionu, který opustil výstavu a sledovali ji na cestě k nádraží. K náklaďákům se nepřipojili žádní strážci, takže CIA zastavila řidiče převážejícího satelit Luna a umístila ho přes noc do hotelu. Jak to udělali, není známo, ale pravděpodobně to zahrnovalo peníze, ženy a alkohol. Strážce na nádraží vůbec nezjistil, že mu chybí jeden kamion. Luna byla v držení CIA od 19 : 30 do páté hodiny ranní.

Satelit byl rozebrán, byla provedena podrobná dokumentace, složen a naložen zpět na kamion. Ten v poklidu dojel na nádraží a Sovětský svaz nikdy nic nezjistil. Spojené státy sice závod o dobytí vesmíru nakonec vyhrály tím, že jako první vstoupily na Měsíc. Jednalo se o senzační událost s radiovým přenosem. Přesto s koncem Studené války došlo k významnému omezení všech programů. Byly nemyslitelně drahé.

Jak nahlížíte na nezjištěnou krádež satelitu vy?

Zdroj: Warhistoryonline

Galerie

Další 0 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články