Při vylodění v Normandii hrály klíčovou roli cyklistické jednotky aneb Rychlá rota v akci

Během druhé světové války při vylodění v Normandii sehrály důležitou roli cyklistické oddíly, které se pohybovaly rychleji, než pěší vojáci.

i Zdroj fotografie: US Navy / Creative Commons / Public Domain
                   

Vylodění v Normandi, známé také pod krycím názvem Den D, byla největší námořní invaze v historii. Došlo k ní ke konci druhé světové války, a to 6. června roku 1944. Tato invaze prolomila Hitlerův Atlantický val a znovu otevřela v severní Francii západní frontu. Většina lidí si v souvislosti s vyloděním v Normandii vybaví masivní lodě, tanky, letouny a vojsko. Málokdo ale ví, že svou významnou roli při tomto útoku sehrály i cyklistické jednotky.

Churchillovo Komando č. 10

Během druhé světové války založila Britská armáda na žádost Winstona Churchilla Komando č. 10. Jednalo se o národní jednotku, která se skládala z dobrovolníků z celé Evropy. Komando bylo disciplinovaně vycvičené a pomáhalo při obojživelných přistáních. Jejich mnohojazyčné dovednosti jim umožnily být výjimečně užiteční ve válce po celé Evropě. Navíc měli extrémně velkou motivaci k boji proti německým válečným strojům, což je pohánělo kupředu.

Útěk Petra a jeho rodiny

Komando, které nechal založit Winston Churchill, se rozdělilo na jednotlivé dílčí jednotky rekrutů z různých oblastí. Jedna z nejvýznamnějších skupin nesla název X. Toto vojsko X zahrnovalo 130 mužů. Mezi její členy patřil Peter Masters, který v roce 1939 uprchl z Vídně s celou svou rodinou. Důvod útěku byl jednoduchý. Byli židé a každou hodinu se museli hlásit na místním úřadě. Jakmile uviděli před svým domem auto, které patřilo gestapu, na nic nečekali a uprchli.

iZdroj fotografie: Sbírka signálních sborů americké armády v Národním archivu USA / Creative Commons / CC BY-SA

Kdyby neutekli, čekal by je stejný osud jako Petrova dědečka

Petrův dědeček se rozhodl, že se k nim nepřidá, protože si myslel, že by je jenom zdržoval, čímž by jim způsobil značné potíže. Následně byl nacisty zatčen a zavražděn. To celé rodině dokázalo, že udělala správný krok pro záchranu svých životů. Přestože se jim podařilo dostat až do Anglie, byl Petr zatčen jako nepřátelský cizinec a jeho naděje na boj proti nacistům vyhasly. Naskytla se mu však jedinečná příležitost připojit se ke komandu, které se již jmenovalo X Troop. Mohl tak bojovat proti nacistům za svou zemi.

Vylodění v Normandii a vojska na kolech

Těsně před vyloděním v Normandii se Petr připojil k cyklistickým jednotkám, protože se mohly pohybovat rychleji, než vojáci přistávající na pláži. Byl vybaven samopalem Thompson, jízdním kolem, několika granáty, střelivem, lanem a krumpáčem. Jeho cílem byla co nejrychlejší cesta do vnitrozemí. Když se jim podařilo překonat pláž, začala Petrova osobní mise. Když se však cyklistická jednotka přiblížila k vesnici Bénouville, byl hlavní cyklista zabit střelou do hlavy.

iZdroj fotografie: US Navy / Creative Commons / Public Domain

Petr nakonec splnil svůj cíl a vítězně bojoval s nacisty

Velitel jednotky nařídil krytí a určil právě Petra, aby prozkoumal vesnici a prověřil celou situaci. Bylo mu nařízeno, aby kroužil po vesnici a nasbíral potřebné informace. To samozřejmě Petr považoval za sebevraždu, ale i tak rozkaz uposlechl. Němci na něj začali střílet a v tu chvíli se mu zasekla zbraň. Rychle skočil do úkrytu v domnění, že je to jeho konec. Po chvíli však uviděl celý cyklistický oddíl, jak směřuje do vesnice. Následně většina Němců uprchla a byli poraženi. Petr splnil svůj úkol a úspěšně bojoval proti nacistům, klteří mu zabili dědečka.

Zdroj: War History Online

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky