Významné operace 2. světové války, o nichž se nemluví nebo byly zapomenuty. Na porážku Německa měly přitom zásadní dopad

Za druhé světové války proběhly i tajné operace, které ačkoliv byly pro porážku Německa zásadní, zůstávají zapomenuty nebo se o nich nemluví.

Britští commandos i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Druhá světová válka byla zatím největším konfliktem lidské historie, k bojům však nedocházelo jenom na frontách. V zákulisí na obou stranách války (chápaje Německo vs. „spojenci“, včetně partyzánů a dalších) pracovaly týmy specialistů nebo se rodili profesionálové cvičeni pro tajné operace. Těch se během války uskutečnilo mnoho, ale ne o všech se mluví, protože zůstaly dlouho zapomenuty. Měly by být nicméně připomínány, k výhře totiž přispěly významně.

Operace „Mleté maso“ (Mincemeat)

Po porážce německo-italských vojsk na severu Afriky se museli Spojenci rozhodnout, kde zaútočí. Volba padla na Sicílii, kde se měli vojáci vylodit v červenci 1943. Takové vylodění je ovšem složitá operace, takže kdyby nepřítel posílil obranu, mohl by ho překazit. Proto tehdy Britové vymysleli lest s nastraženou mrtvolou důstojníka vezoucího osobní dopis, v němž stálo, že je vylodění chystáno v Řecku, případně na Sardinii (ostrov mezi Itálií a Španělskem/Francií).

Nastražená mrtvola z operace Mincemeat iZdroj fotografie: Public Domain
Nastražená mrtvola z operace Mincemeat

K tomu potřebovali vhodnou mrtvolu a celý krycí příběh kolem údajného důstojníka, aby při německém prověřování operace obstál. Mrtvolu tak britská ponorka vypustila v dubnu 1943 u Španělska, které s Německem velmi úzce spolupracovalo. Lest se spoustou různých detailů dokonale vyšla a Němci opravdu poslali posily do Řecka, takže byli nakonec spojeneckou invazí na Sicílii velmi nepříjemně zaskočeni.

Operace „Lukostřelba“ (Archery)

Na konci prosince 1941 provedly britské „commandos“ velký nájezd na ostrov Vågsøy na severu Norska. Jednalo se o poměrně velkou operaci, které se zúčastnilo kolem 570 speciálně vycvičených vojáků. Hlavním cílem bylo zničit místní továrny na rybí tuk sloužící například k výrobě trhavin. Stejně tak ale mělo dojít k posílení spojenecké jednotky v Norsku a oslabit tak lokální německé působení.

Akce proběhla velmi úspěšně, tedy kromě operace ve městě Måløy, kde zrovna byla na nečekaném odpočinku jednotka Gebirgsjäger s vojáky se zkušenostmi z války. Ve městě se bojovalo doslova o každý dům. Sklady i další zařízení se ale nakonec podařilo zničit a ke dnu šlo i deset lodí ve zdejším přístavu. Kvůli této operaci poslalo Německo do Norska 30 tisíc vojáků a začalo budovat i pobřežní obranné linie.

Operace „Strana střelce“ (Gunnerside)

Stejně jako Spojenci ze západu, tak i nacistické Německo se za druhé světové války snažilo vyrobit atomovou bombu. K tomu bylo potřeba plutonium a k jeho produkci zase tzv. těžká voda. Ta byla vyráběna v Norsku v zařízení Norsk Hydro poblíž města Rjukat. A Britové správně usoudili, že zničení továrny by vážně narušilo program výroby jaderné zbraně, pročež vyslali komando, aby ji vyhodilo do vzduchu.

Objekt Norsk Hydro iZdroj fotografie: Uživatel Efarestv / Creative Commons / CC BY-SA
Objekt Norsk Hydro

První pokus však selhal a druhého se pak v únoru 1943 účastnila šestice Norů vycvičená Brity. Ta seskočila s padáky poblíž továrny a nakonec se jí podařilo dostat dovnitř a zničit ji. Německý výzkum tím byl značně zpomalen, produkce těžké vody v menším rozsahu byla obnovena až po několika měsících. Zásoby těžké vody však o rok později zlikvidovali Britové, když potopili trajekt, který je převážel. Druhá světová válka má nicméně mnoho dalších významných okamžiků a hrdinů, třeba Šíleného Jacka, který na bojištích vyhrával na dudy.

Jaké další tajné operace 2. světové války znáte?

Zdroj: Techinsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články