Falešný komín na německé lodi. Klamný vzhled učinil z tohoto plavidla obávaného bojovníka, na kterého se již téměř zapomenulo

Loď SMS Emden dostala na příkaz velitele Mullera další komín, aby se podobala britským plavidlům. Tento trik oklamal řadu nepřátel během bojů.

i Zdroj fotografie: Americké námořnictvo / Creative Commons / Public Domain
                   

Německá loď s názvem SMS Emden byla na první pohled výjimečná loď, která však nebyla prioritně určena pro výhru ve válce. Jednalo se o lehký křižník, který měl velkou výhodu ve své rychlosti a schopnostech. Na druhou stranu nebyla nijak extra odolná a robustní proti útoku nepřítele. Jejím účelem tedy byly pouze menší konflikty a využití měla najít také jako strážní nebo detekční síla pro větší lodě.

Karl Von Muller jako nový velitel

Loď Emden na začátku roku 1914 vplula do spojeneckých vod, kde zaútočila na desítky nepřátelských plavidel. Při tomto manévru její posádka spoléhala především na její rychlost. Podle plánu měla SMS Emden zasáhnout nepřítele a následně se rychle stáhnout. Její začátek se však datuje už na rok 1913, kdy byl přijat nový velitel, Karl von Muller. Jednalo se o syna důstojníka německé armády, který se do své pozice dostal zejména díky dobrým výsledkům před německou elitou.

iZdroj fotografie: Federální archiv / Creative Commons / CC BY-SA

Muller dokázal ukořistit ruskou loď

Muller byl charakteristický především svou mazanou chytrostí. V roce 1914 se uskutečnil atentát na arcivévodu Rakouska, Františka Ferdinanda, který okamžitě přitáhl hlavní evropské mocnosti k válce. Von Muller povolal následně Emden na moře, aby zabránil jejímu zajatí Brity a Japonci na kontrolovaných tichomořských ostrovech, kde měla loď základnu. Německé lodě měly v tu dobu nahlášené místo, kde se měly shromáždit. Muller cestou za nimi stihl se svou lodí Emden zajmout ruskou loď Ryazan.

Velitel dostal návrh na admirála

Po tomto činu mu byl udělen návrh na admirála. Místo cesty domů však Muller řekl, že by měla loď Emden zamířit na západ a přepadat spojenecké lodě, čímž by vytvořila chaos v nepřátelském logistickém řetězci. Většina lehkých křižníků v té době postrádala pancéřování nebo těžší děla, která byla charakteristická pro větší a těžší lodě. Emden měl však torpédomety, které mu umožňovaly zdolávat i těžší nepřátele. I přes velké riziko ztráty lodě s jeho plánem admirál souhlasil. Von Muller tak se svou posádkou vyrazil do Indického oceánu.

iZdroj fotografie: Americké námořnictvo / Creative Commons / Public Domain

Strategický klamný trik

Většina britských lodí měla v té době konstrukci se čtyřmi komíny, na rozdíl o plavidla SMS Emden, která měla pouze tři. Von Muller tak učinil velmi strategický a oklamný krok, kdy nechal namontovat na svou loď čtvrtý, falešný komín. Loď se nově podobala britským plavidlům HMS Yarmouth. Účelem bylo alespoň na chvíli rozptýlit nepřítele a získat čas na to, aby mohla posádka získat potřebný čas navíc.

Úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat

V září roku 1914 svedl Von Muller se svou lodí a posádkou několik bojů, při kterých ukořistil nebo zničil dohromady 15 britských lodí. Tento krok následně donutil několik obchodních lodí zůstat v přístavu. Britové tak ztratili schopnost účinně zásobovat zranitelné ostrovy. Na moři tak vznikl pro Emden nedostatek cílů, ale ani to ji nezastavilo, protože si pro ně plula více k pobřeží. Posádka začala ničit pobřežní ropné sklady v Madrasu.

Riskantní cesta se vyplatila

Emden se však také dočkal horších chvil, kdy byl poškozen a docházely mu zásoby. Navzdory tomu však podnikl velmi riskantní cestu do Diego Garcia, kde se mohl pokusit ukořistit potřebné zásoby z tamních zařízení. Němci však s velkým údivem zjistili, že místní obyvatelé neměli žádné zprávy o válce, takže německá posádka jednoduše uzavřela smlouvu o opravě a zásobách bez incidentů.

iZdroj fotografie: Federální archiv / Creative Commons / CC BY-SA

Bitva v Malajsii

Opravená a doplněná loď se vydala na cestu do Malajsie, kde podstoupila krátkou bitvu, jejímž hlavním cílem byla ruská válečná loď Zhemchung. Emden se k ní přiblížila s falešným komínem a v britských barvách, což nepřítele spolehlivě oklamalo. Po vystřelení torpéd a palbě z děl byla ruská loď úspěšně potopena. Německá loď SMS Emden se na svou velikost velmi osvědčila. Vyhrála spoustu bojů a úspěšně ukořistila hodně zásob. Nebyl tedy pochyb o jejích bojových schopnostech.

Slyšeli jste někdy o falešném komínu na německé lodi?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články