Spáchal, či nespáchal Adolf Hitler sebevraždu? FBI pracovala s teorií, že ponorkou utekl do Argentiny

Kolem smrti Adolfa Hitlera panovalo v uplynulých desetiletích mnoho teorií, často až konspiračních. Nikdy se veřejně nenašlo jeho tělo, pravda se potvrdila až v roce 2018.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nacistický vůdce Adolf Hitler byl jedním z hlavních cílů sovětských vojáků, kteří v dubnu a květnu 1945 útočili na Berlín. Nacistický vůdce byl v té době zalezlý v bezpečí bunkru, ale když se vojáci blížili, spáchal sebevraždu. Němci se ho pokusili spálit, ale neúspěšně. Tělo Hitlera a jeho ženy Evy Braunové Sověti našli, ale zacházeli s nimi tajuplně a vydávali protichůdná tvrzení. To poskytlo živnou půdu mnoha teoriím o tom, že nacistický vůdce přežil.

Hitlerovi pomohli vysocí argentinští úředníci

S jednou z takových v roce 1945 naprosto vážně pracovala i americká FBI. Disponovala novinářem zprostředkovaným svědectvím o tom, že Hitler měl údajně s dalšími prominentními Němci ponorkou doplout do Argentiny. Zde se měl ukrýt v horách a změnit svůj vzhled. K útěku mu údajně měli pomáhat vysocí úředníci argentinské vlády. Zpráva teoreticky nemusela být nesmyslná, protože v Argentině s početnou německou komunitou našlo nový domov mnoho nacistických zločinců.

An approaching naval fleet or waking up Hitler -what did the Germans fear more? Difficult to tell: the Nazis were so…

Zveřejnil(a) The Telegraph dne Čtvrtek 6. června 2019

Příběh měl reportér The Los Angeles Examiner od svědka jménem Jack, který mu ho poskytl v létě 1945 po argentinském vojenském převratu. Tvrdil, že Hitler do země doplul na ponorce dva týdny po pádu Berlína. Údajně se měl ukrývat v několika argentinských městech u německých rodin, které zde bydlely. Svědek tvrdil, že si oholil i svůj typický knír. Nakonec se měl usadit v podzemní rezidenci. Peníze k životu mu prý poskytl provozovatel lázeňského hotelu ve městě La Falda, pan Eichorn.

iZdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain

Informátor shrábl peníze a zmizel

Informátor Jack dostal 15 tisíc dolarů (v dnešní době jde o ekvivalent více než 4 milionů korun). Reportérovi dal číslo na muže, který mu měl pomoci najít Hitlerův úkryt. Novináři se s ním nakonec nepodařilo spojit. FBI pak dlouho sledovala restauraci, kde se Jack s reportérem potkal, a doufala, že se jí ho podaří vypátrat. Nepovedlo se. Z odtajněných materiálů však vyplývá, že příběh považovala za důvěryhodný.

Podle svědků měl Hitler spáchat sebevraždu 30. dubna 1945, když se zastřelil svojí pistolí Walther PPK. Jeho žena pak pozřela kyanid. Sověti napůl spálená těla našli, ale nepřiznali to hned. Dokonce chvíli tvrdili, že Hitlerovi pomohli západní spojenci. Těla pak byla opakovaně exhumována a přemístěna a nakonec v roce 1970 zničena. Zachovala se jen část lebky a zuby. Francouzští antropologové až v roce 2018 definitivně potvrdili, že jde opravdu o ostatky nacistického vůdce.

Kde by se mohl nejlépe ukrývat Adolf Hitler, pokud by přežil válku?

Zdroj: Wearethemighty, Novinky

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Zobrazit další články