Francouzi se zabíjeli s Američany a Brity. Před 80 lety proběhla první velká moderní vyloďovací operace

Vylodit se na severu Afriky bylo pro Spojence velmi důležité, mohli vyhnat z kontinentu Němce a Italy. Ovšem území bránilo vojsko vichystické Francie.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Ve druhé polovině roku 1942 se Britové a Američané cítili natolik silní, že plánovali vyhnat německá a italská vojska ze severu Afriky. Na přelomu října a listopadu se to podařilo na východě, kde Britové zvítězili u El Alameinu. Dalším dlouhodobě plánovaným krokem bylo vylodění Spojeneckých vojsk, hlavně amerických, na západě. Ovšem tato území patřila Francii a bránila je armáda vichystické Francie. Ačkoli později byli Francouzi označováni za spojence, v této době tomu tak ještě rozhodně nebylo.

Mnozí Francouzi byli na Brity rozzlobení

Přesto spojenečtí plánovači věřili, že operace bude úspěšná a francouzské jednotky se nebudou bránit nebo jen minimálně. Situace byla komplikovaná, část Francouzů Spojencům stranila, ale jiní byli rozzlobení hlavně kvůli předchozím britským útkům na francouzské námořnictvo. I proto měli čelo útoku tvořit hlavně Američané. Spojenci se pokoušeli jednat s vysokými francouzskými důstojníky a úředníky o tom, aby nekladli odpor, což se povedlo jen částečně. Útok byl naplánován na 8. listopadu na města Casablanca, Oran a Alžír.

Francouzská vojska nebyla zase tak slabá. Ve zbrani měla na severu Afriky kolem 125 tisíc vojáků a asi 500 letadel, včetně moderních stíhaček Dewoitine D.520. Ovšem vybavení jednotek oproti spojeneckým bylo zastaralé. Naopak američtí vojáci neměli předchozí zkušenosti v bojích, ani s náročnou operací, jakou bylo vylodění. Ještě navíc, když se hlavně v Casablance a Oranu ukázalo, že Francouzi se oproti původním předpokladům hodlají tvrdě bránit.

V Casablance se nezdařil převrat a americké vojáky zde přivítala dělostřelecká střelba. Do boje vyrazily i francouzské vojenské lodě. Křižník, šest torpédoborců a ponorky musely být spojeneckým námořnictvem zničeny. Město se vzdalo až 10. listopadu. V okolí Oranu se vylodění podařilo lépe, ale pokus vylodit se přímo v přístavu byl Francouzi účinně zastaven. Město se vzdalo 9. listopadu po intenzivní palbě lodí z moře. U Oranu se americkým výsadkářům podařilo obsadit dvě letiště, u kterých seskočili.

iZdroj fotografie: Public Domain
Vyloďovací čluny při operaci Torch

Darlan nakonec nařídil konec bojů

V Alžíru se převrat Francouzů stranícím Spojencům povedl, až na výjimky se téměř nebojovalo. K překvapení mnohých byl ve městě na soukromé návštěvě velitel francouzských vojsk, admirál François Darlan. Ten se nakonec 10. listopadu se spojeneckými veliteli dohodl a nařídil francouzským vojákům na severu Afriky nebojovat. Většina vojáků později přešla na stranu Spojenců, byli moderně vyzbrojeni a později bojovali třeba v Normandii. Darlan byl však 24. prosince 1942 zabit atentátníkem.

Operace Torch si vyžádala 526 mrtvých Američanů, 574 Britů a minimálně 1 346 Francouzů. Nedostatečný odpor Francouzů přesvědčil Hitlera k tomu, aby kompletně okupoval celou Francii. Němci také obsadili většinu Tuniska, kde neměli slabí Francouzi šanci na obranu a stáhli se. Spojenci z východu i ze západu na Němce a Italy nakonec tvrdě tlačili a zahnali je na území Tunisu. Tam 13. května 1943 kapitulovali a do zajetí putovalo čtvrt milionu Němců a Italů. Z mnoha chyb při vylodění se Spojenci navíc do budoucna poučili.

Jak velký úspěch byla operace Torch?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články