Válečný hrdina George Bush bojoval už v 18 letech proti Japonsku: tehdy ale netušil, že se jednou stane prezidentem Spojených států

Jako mladičkému letci, který nejednou málem zemřel, se mu ani nezdálo, že by někdy mohl stanout v čele jedné z nejmocnějších zemí světa. A přece to dotáhl až na prezidenta.

George HW Bush, 41. prezident Spojených států amerických i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

George Herbert Walker Bush, známější jenom jako George Bush, byl 41. prezidentem Spojených států amerických. V České republice se dostal do povědomí lidí hlavně proto, že byl výrazným vůdcem v době sametové revoluce, kdy poslal vojáky vyhnat vojska Saddáma Husajna z Kuvajtu, což vyústilo ve velkolepé vítězství koalice vedené USA. Méně známá je však jeho vojenská kariéra, ovšem díky jeho některým činům ho lze zaslouženě nazývat válečným hrdinou, o čemž svědčí i jeho vyznamenání. Jeho vojenská kariéra mu následně pomáhala v politice.

Ještě nutno dodat, že George Herbert Walker Bush byl prezidentem Spojených států amerických v letech 1989 až 1993, nejedná se tedy o nejspíše známějšího George Walkera Bushe (též znám spíše jako George Bush), 43. prezidenta Spojených států amerických v letech 2001 až 2009, který je jeho dodnes žijícím synem.

Budoucí prezident krotil torpédový bombardér

Bush se narodil v roce 1924, a když Japonci zaútočili na Pearl Harbor, bylo mu teprve 17 let. Jakmile dovršil věku 18 let, narukoval k americkému námořnictvu a stal se námořním letcem – byl přitom jedním z nejmladších námořních letců ve službě. V roce 1944 byl přidělen do Pacifiku, kde létal s letounem Grumman TBF Avenger. Konkrétně sloužil na letadlové lodi USS San Jacinto, kde dostal přezdívku „Skin“, což vystihovalo jeho velmi štíhlou postavu.

Letoun Avanger byl standardní torpédový bombardér amerického námořnictva. Do služby vstoupil v roce 1942 a poprvé se dočkal ostrého nasazení v červnu téhož roku v bitvě u Midway, kde americké síly potopily 4 japonské letadlové lodě (tam ale ještě G. Bush nebojoval, jeho loď byla spuštěna na vodu až o rok později). Grumman TBF Avenger měl 3člennou osádku a jeho hlavní zbraní bylo torpédo, mohl však nosit i bomby nebo rakety. Jeho motor mu umožňoval dosáhnout rychlosti až 447 kilometrů v hodině a dolet byl 1 450 kilometrů.

USS San Jacinto byla lehká letadlová loď uvedená do služby v listopadu 1943. Její výtlak byl 11 tisíc tun a délka necelých 190 metrů. Na její palubu se vešlo až 45 letadel a dokázala plout rychlostí až 31,6 uzlu. Kromě letadel tvořil její výzbroj vysoký počet protiletadlových děl ráže 20 a 40 milimetrů, tehdy se jednalo o poměrně účinnou obranu proti náletům letadel. Její služba však byla velmi krátká, v roce 1947 skončila v rezervě, ale trup byl sešrotován až v roce 1971.

George Bush jako jediný přežil havárii

George Bush vzlétl na svou první bojovou misi v květnu 1944, kdy se účastnil bombardování ostrova Wake, a později byl za své úspěchy povýšen na poručíka. Dne 2. září 1944 se však odehrál jeho osudný let, kdy se s letadlem účastnil náletu na ostrov Chichijima. Letoun byl poškozen protiletadlovou palbou a musel přistát na hladině oceánu. Z tříčlenné osádky však přežil jenom budoucí prezident, jehož nakonec zachránila ponorka USS Finback.

Měl přitom velké štěstí, několik sestřelených letců totiž bylo zajato tamními domorodci a následně zabito a snědeno. Za misi byl George H. W. Bush nakonec oceněn vyznamenáním „Distinguished Flying Cross“ (Záslužný letecký kříž). Od války ho to nicméně neodradilo, poté se účastnil ještě invaze na Filipíny a následně byl přidělen k silám, jejichž úkolem bylo nacvičit útok na japonskou pevninu. Země vycházejícího slunce však nakonec kapitulovala. G. Bush absolvoval celkem 58 bojových letů a získal 3 letecké medaile.

Jak nebezpečné bylo létat v torpédovém bombardéru?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články