George Lucas se při vytváření bojových scén ve vesmíru nechal inspirovat záběry ze skutečných bojů

Star Wars je asi nejznámější série sci-fi filmů, která je plná válečných střetů. O tom, jak budou vypadat střety válečných vesmírných plavidel, se můžeme jen dohadovat.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Když se podíváte na některý z původních filmů série Hvězdné války, často se vám bude tajit dech. Ačkoli popisují strategii bojů s technikou, kterou dnešní lidstvo nedisponuje, budou vám některé scény připadat povědomě. Není divu. Při jejich vytváření se George Lucas nechal inspirovat skutečnými záběry, většinou z doby druhé světové války. Při natáčení to prý ani neskrýval.

Hvězdné války smíchané z dokumenty

V roce 1977 prý přátelům z filmové branže ukazoval nedokončený střih svého filmu bez trikových scén. Ve změti se údajně míchaly nově natočené záběry s těmi, které pocházely z období druhé světové války a dalších. „Takže jednu sekundu jste s Wookieem ve vesmírné lodi a druhou jste v Mostech v Toko-Ri,“ popsal situaci scenárista Willard Huyck. Mosty v Toko-Ri je válečný film z období války v Koreji popisující útoky letectva na silně bráněné mosty.

Lucas údajně nashromáždil hodiny a hodiny válečných záběrů, jimiž se inspiroval. V některých částech filmů například stíhačky X-wing dělají podobné manévry jako americká letadla za druhé světové války. Jinde je pak stejná stíhačka zničena obrannou palbou z Hvězdy smrti a končí v plamenech. Téměř navlas stejnou scénu najdete i na archivních záběrech, na nichž protiletadlová palba ničí japonský letoun kamikadze.

Inspirovaly ho ale nejen skutečné záběry, ale i válečné filmy jako The Dam Busters (Ďáblové v oblacích) nebo 633 Squadron (Letka 633). Zde se nechal inspirovat scénou, kde letouny kličkují norským fjordem. Podobně nechal létat stroje ve Hvězdných válkách. Taktiky, ale i emoce, které pak diváci mohli na filmovém plátně vidět, se jim tak zdály velmi známé a přirozené.

X-wing jako Spitfire

Ale inspirovat se nechal i technikou. Například letky Republiky byly představovány elegantními stroji X-wing a trochu obstarožními, ale spolehlivými dříči Y-wing. V prvním případě si s trochou představivosti můžete představit legendární elegantní britský Spitfire. V případě druhého stroje se může jednat o Hurricane, případně o robustní a spolehlivý P-47 Thunderbolt.

I nejznámější vesmírná loď ságy, Millennium Falcon, nezapře příbuznost s letadly druhé světové války. Její kokpit je velmi podobný prosklené přídi bombardéru B-29. Stejně tak má i věže s obrannými kanóny. I B-29 byl letoun, který v sobě skloubil všechny tehdy nejnovější technologie. A posledním kladem bylo to, že ve filmu stejně jako ve druhé světové válce existuje hodná a zlá strana. A i jako ve skutečnosti dobro nakonec za cenu velkých ztrát zvítězilo.

V čem vám ještě Hvězdné války připomínají druhou světovou válku?

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články