Roswellský incident: Za tajemnou havárií vesmírné lodi v USA stáli mimozemšťané, Stalin i nacistický lékař Mengele

Podle očitých svědků incidentu se jednalo o havárii kosmické lodi. Celá událost vzbudila obrovskou senzaci a dala vzniknout mnoha konspiračním teoriím.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
                   

Roswellský incident se bezpochyby řadí mezi vůbec nejznámější konspirační teorie o existenci mimozemského života. A rovněž o jeho kolizi s naší planetou. Od havárie neznámého objektu uplynulo již celých 75 let, přesto se však stále vedou otevřené debaty o tom, co se na odlehlém kousku vyprahlé země poblíž městečka Roswell v Novém Mexiku skutečně stalo. 

Ufologové se neshodují

Psal se červenec roku 1947, když rančer W. W. Brazel oznámil americkým oficiálům nález trosek podivně vyhlížejícího objektu, který on sám nedokázal identifikovat. Uprostřed jindy zcela obyčejné a pusté planiny se povalovala zmeť plechů, alobalů, dřevěných tyčí a kusů gumy. Za normálních okolností by se nad podobným harampádím člověk nikterak nepozastavil, ovšem zájem tehdejší široké veřejnosti o neidentifikovatelné nebeské objekty, UFO chcete-li, začal ve 40. letech 20. století na půdě Spojených států masově vzrůstat.  

Posedlost obyvatel USA létajícími objekty byla kromě čiré zvědavosti značně umocněna i okolnostmi studené války, neutuchajícím vesmírným soupeřením mezi Západem a Východem, v neposlední řadě také úsvitem nadcházejícího atomového věku. Není tedy divu, že jakmile rančer Brazel oznámil svůj neobvyklý nález, strhla se ve Spojených státech i ostatních zemích další vlna UFO šílenství. Do té doby naprosto obyčejné městečko Roswell se stalo doslova magnetem pro obdivovatele mimozemského života. 

Roswell Daily Record from July 8, 1947 detailing the Roswell UFO incident.

Zveřejnil(a) Jack Wilgus dne Pátek 2. července 2021

Netrvalo dlouho a 8. července vydali představitelé z nedaleké letecké základny prohlášení o nálezu trosek „létajícího disku“. Jelikož tamní noviny umístily bizarní příběh na svou titulní stránku, z incidentu se stal téměř obratem celostátní fenomén. Americké letectvo však brzy svou verzi příběhu o havárii létajícího disku pozměnilo a vydalo nové prohlášení. V novém znění byl incident označen za havárii meteorologického balónu. Zájem o incident v Roswellu ovšem nadále přetrvával a vyhasínat začal teprve během 70. let.

Objevila se četná tvrzení, že si letectvo příběh o sestřeleném meteorologickém balónu vymyslelo, aby zakrylo skutečnou existenci UFO. Ruku v ruce s narůstajícími pochybnostmi ohledně pravdivých okolností incidentu začali lidé přicházet se stále bizarnějšími teoriemi o tom, co se v Roswellu opravdu odehrálo. 

Sovětské špionážní letadlo

Nejvíce lidí se přiklánělo a ještě i nyní přiklání ke konspirační teorii o havárii kosmické lodi. Zastánci této teorie dokonce tvrdí, že američtí úředníci vyzdvihli z trosek kosmické lodi několik mimozemských těl. Ta měla být údajně uložena v přísně střežené oblasti Area 51, která se nachází v Nevadě.  

Ovšem jak již bylo řečeno, o událostech v Roswellu neexistuje pouze jeden jediný příběh, teorií koluje po světě dodnes celá řada. A i když různí ufologové zastávají různé názory, všechny spojuje naprosté přesvědčení o tom, že historka o vysokohorském meteorologickém balónu a projektu Mogul, zahrnující využití výškových balónů, byla falešná.  

Jednou z „nejlidštějších“ teorií je, že byl do incidentu nějakým způsobem zapojen Sovětský svaz. Podle některých nadšenců mohlo jít například o sestřelené špionážní letadlo. Tato teorie by byla sice podpořena probíhající studenou válkou, ovšem zdá se být velice nepravděpodobná. Podobná událost by bezpochyby vyvolala mezinárodní nepokoje, stejně jako tomu bylo například v roce 1960, kdy byl při průzkumu na sovětském území sestřelen americký pilot. Incidenty podobného kalibru se neobejdou bez odezvy.  

Havárii zinscenovali Stalin a Mengele

V roce 2011 pak americká novinářka Annie Jacobsen vydala knihu, ve které si pohrává se skutečně bizarní a zároveň senzační teorií. Jacobsen v knize uvádí, že Sovětský svaz zinscenoval havárii mimozemské lodi v Roswellu, aby vyvolal celonárodní paniku. Paniku podobnou přinejmenším té, jež následovala po slavném rozhlasovém dramatu „Válka světů“ od Orsona Wellese, které v roce 1938 zvedlo ze židle nejednoho posluchače. 

Teorie předpokládá, že Stalin spolupracoval s Josefem Mengelem, nechvalně známým lékařem SS, jenž během druhé světové války prováděl brutální pokusy na lidech. Mengele měl údajně vytvořit falešné mimozemšťany, samozřejmě jak jinak než nelidskou úpravou skutečných lidí. Tito „pokusní králíci“ měli být následně umístěni do falešné vesmírné lodi, jež poté řízeně havarovala na území USA. I přes ostrou kritiku se bizarní zpravodajská historka brzy stala kusem moderního folklóru, který dnes k Roswellu neodmyslitelně patří.  

Zveřejnil(a) The Buzzed Podcast dne Pondělí 11. ledna 2021

Ve snaze smést ze stolu veškeré podezření a konspirační teorie vydalo americké letectvo v roce 1994 předlouhou klarifikační zprávu. V té opakovaně zdůrazňovalo, že havarovaný objekt byl ve skutečnosti meteorologický balón vypuštěný z nedaleké zkušební základny, a to v rámci utajovaného experimentu zaměřeného na monitorování atmosféry, který měl pomoci při odhalování sovětských jaderných testů.

O pár let později, v roce 1997, pak vydali představitelé amerického letectva další zprávu odmítající přetrvávající tvrzení o havárii mimozemské lodi. Ovšem i přes intenzivní popírání byly nakonec veškeré naděje, že by snad někdy mohla být tato kontroverzní debata ukončena, naprosto marné. Roswell tak nadále zůstává středobodem konspiračních teorií i velice oblíbenou turistickou destinací.

Jaké další příběhy o údajných mimozemských setkáních znáte?

Zdroj: History

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články