Historicky první velká bitva letadlových lodí. Připomeňme si výročí střetu v Korálovém moři

Před devětasedmdesáti lety se v Korálovém moři u Nové Guineji utkaly svazy japonských a amerických letadlových lodí. Dvoudenní bitva byla prvním střetem flotil, který se vedl jen pomocí letadel.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

V dubnu 1942 nebyla situace Američanů a jejich spojenců v Pacifiku dobrá. Japonsko kráčelo od jednoho vítězství k druhému. V jižní oblasti mu zbývalo jediné. Dokončit obsazení Nové Guineji, především přístavu Port Moresby, který bránila jen chabě vyzbrojená posádka. V útoku na Austrálii by pak Japoncům nestála žádná překážka.

ÚSPĚCH AMERICKÝCH DEŠIFRANTŮ

Američané ale měli jedno eso v rukávu. Dokázali dešifrovat část depeší japonských ozbrojených sil. Děšifranti dali velení pacifické oblasti dost důkazů o tom, že se Japonci na začátku května chystají k útoku na Port Moresby. Američanům nezbylo nic jiného než poslat do oblasti letadlové lodě. Jedinou bojeschopnou část flotily, která USA v Pacifiku zbyla po útoku na Pearl Harbor před pěti měsíci.

iZdroj fotografie: Unsplash

FLOTILY SE BLÍŽÍ

Američané poslali těžké letadlové lodi Lexington a Yorktown s doprovodem. Japonci dvě těžké letadlové lodi Zuikaku a Šókaku, invazní flotilu k obsazení Port Moresby a Tulagi nedaleko ostrova Guandalcanal. Jako doprovod lehkou letadlovou loď Šóhó. Tulagi Japonci obsadili bez odporu, později jim zde americké nálety z letadlových lodí poškodili několik plavidel.

KONEC LODI ŠÓHÓ

Dne 7. května 1942 Američané objevili lehkou letadlovou loď Šóhó a podařilo se jim jí leteckým útokem potopit. To Japonce vyděsilo tak, že raději obrátili svoji invazní flotilu plující k Port Moresby. Japonské letadlovky také objevily americké lodě a zaútočily na ně. Nejednalo se ale o hlavní svaz. Když padla tma, všichni se připravovali na druhý den.

iZdroj fotografie: Unsplash

HLAVNÍ BITVA

Ráno obě strany rychle lokalizovaly hlavní síly protivníka a vyslaly letadla k útoku. Japonci zasáhli obě americké letadlové lodi. Lexington byl pumami a torpédy poškozen natolik, že jej musel potopit doprovodný torpédoborec. Yorktown byl zasažený pumou a musel se stáhnout na nutné opravy do Pearl Harboru. Američané naopak třemi pumami poškodili japonskou Šókaku. Zuikaku skrývající se v oblačnosti se jim zasáhnout nepodařilo.

STRATEGICKÉ VÍTĚZSTVÍ USA

Z hlediska potopené tonáže bitvu vyhráli Japonci, ale šlo spíše o remízu a strategickou výhru spojenců. Podařilo se jim zabránit obsazení Port Moresby a odvrátili tak hrozící útok na Austrálii. Střet ukázal, že americké námořnictvo se japonskému může rovnocenně postavit. Měl vliv na mnohem důležitější bitvu u Midway o měsíc později. Japonci do ní nemohli nasadit poškozenou Šókaku ani Zuikaku, která přišla o palubní personál. Američané naopak Yorktown opravit stihli a nakonec klíčovou bitvu v Pacifiku vyhráli.

Zdroj: History

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Zobrazit další články