Historicky první velká bitva letadlových lodí. Připomeňme si výročí střetu v Korálovém moři

Před devětasedmdesáti lety se v Korálovém moři u Nové Guineji utkaly svazy japonských a amerických letadlových lodí. Dvoudenní bitva byla prvním střetem flotil, který se vedl jen pomocí letadel.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

V dubnu 1942 nebyla situace Američanů a jejich spojenců v Pacifiku dobrá. Japonsko kráčelo od jednoho vítězství k druhému. V jižní oblasti mu zbývalo jediné. Dokončit obsazení Nové Guineji, především přístavu Port Moresby, který bránila jen chabě vyzbrojená posádka. V útoku na Austrálii by pak Japoncům nestála žádná překážka.

ÚSPĚCH AMERICKÝCH DEŠIFRANTŮ

Američané ale měli jedno eso v rukávu. Dokázali dešifrovat část depeší japonských ozbrojených sil. Děšifranti dali velení pacifické oblasti dost důkazů o tom, že se Japonci na začátku května chystají k útoku na Port Moresby. Američanům nezbylo nic jiného než poslat do oblasti letadlové lodě. Jedinou bojeschopnou část flotily, která USA v Pacifiku zbyla po útoku na Pearl Harbor před pěti měsíci.

iZdroj fotografie: Unsplash

FLOTILY SE BLÍŽÍ

Američané poslali těžké letadlové lodi Lexington a Yorktown s doprovodem. Japonci dvě těžké letadlové lodi Zuikaku a Šókaku, invazní flotilu k obsazení Port Moresby a Tulagi nedaleko ostrova Guandalcanal. Jako doprovod lehkou letadlovou loď Šóhó. Tulagi Japonci obsadili bez odporu, později jim zde americké nálety z letadlových lodí poškodili několik plavidel.

KONEC LODI ŠÓHÓ

Dne 7. května 1942 Američané objevili lehkou letadlovou loď Šóhó a podařilo se jim jí leteckým útokem potopit. To Japonce vyděsilo tak, že raději obrátili svoji invazní flotilu plující k Port Moresby. Japonské letadlovky také objevily americké lodě a zaútočily na ně. Nejednalo se ale o hlavní svaz. Když padla tma, všichni se připravovali na druhý den.

iZdroj fotografie: Unsplash

HLAVNÍ BITVA

Ráno obě strany rychle lokalizovaly hlavní síly protivníka a vyslaly letadla k útoku. Japonci zasáhli obě americké letadlové lodi. Lexington byl pumami a torpédy poškozen natolik, že jej musel potopit doprovodný torpédoborec. Yorktown byl zasažený pumou a musel se stáhnout na nutné opravy do Pearl Harboru. Američané naopak třemi pumami poškodili japonskou Šókaku. Zuikaku skrývající se v oblačnosti se jim zasáhnout nepodařilo.

STRATEGICKÉ VÍTĚZSTVÍ USA

Z hlediska potopené tonáže bitvu vyhráli Japonci, ale šlo spíše o remízu a strategickou výhru spojenců. Podařilo se jim zabránit obsazení Port Moresby a odvrátili tak hrozící útok na Austrálii. Střet ukázal, že americké námořnictvo se japonskému může rovnocenně postavit. Měl vliv na mnohem důležitější bitvu u Midway o měsíc později. Japonci do ní nemohli nasadit poškozenou Šókaku ani Zuikaku, která přišla o palubní personál. Američané naopak Yorktown opravit stihli a nakonec klíčovou bitvu v Pacifiku vyhráli.

Zdroj: History

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky