Hollywoodská hvězda James Stewart letěl v bombardéru B-52 nad Vietnamem, zcela inkognito

Slavný americký herec James Stewart byl i brigádním generálem letectva. I když byl hvězdou, přesto během vietnamské války dobrovolně letěl na vojenskou misi. Mohlo ho to stát i život.

i Zdroj fotografie: U.S. Air Force / public domain
                   

Zajímavý příběh z letu bombardéru B-52 nad Vietnamem z února 1966 přinesl vojenský magazín Sofmag. Stroj se vracel z útoku na domovskou základnu na ostrově Guam, když najednou druhý pilot hlásil kapitánovi letadla Bobu Amosovi problém s klapkami. Ty jsou důležité pro hladké přistání letadla, to bez nich může lehce havarovat. Amosovi v tu chvíli zatrnulo, protože na palubě B-52 byla slavná osobnost – držitel Oscara, hollywoodská hvězda James Maitland „Jimmy“ Stewart.

Letec v druhé světové

Stewart nebyl jen herec, od mládí měl i vášeň pro létání. Letecký průkaz získal v roce 1935. A také byl veliký vlastenec. Když na počátku roku 1941 začalo být jasné, že se USA nejspíše nevyhnou válce, přihlásil se od armády a nastoupil do letecké školy. Jako celebrita se stal instruktorem nováčků a jedním v PR lákadel armádního letectva. S tím ale nebyl spokojený, proto se po řade žádostí dostal na evropské bojiště. I přes to, že by vázaný smlouvou s filmovými studii.

iZdroj fotografie: U.S. Air Force / public domain
James Stewart dostává za 2. světové války francouzské vyznamenání Croix de Guerre

Na bombardéru B-24 létal na bojové mise nad okupovanou Evropou. Byl opakovaně vyznamenán a druhou světovou válku skončil v hodnosti plukovníka. I po válce se věnoval nejen herecké profesi, ale nadále zůstal věrný letectvu a stal se rezervistou. Během služby ve Strategických leteckých silách byl přeškolen na pilota bombardérů B-47 a B-52. V roce 1959 byl povýšen do hodnosti brigádního generála.

Služba ve Vietnamu

Když se Spojené stády zapletly do války ve Vietnamu, nechtěl zůstat stranou. Nakonec se dostal na Guam a jako pozorovatel na let operace Arc Light. Protože byl světově známou hvězdou, jeho přítomnost na palubě byla tajná. Za usmrcení celebrit byli vietnamští vojáci i jejich sovětští instruktoři štědře odměňováni. Nad Vietnamem osádka Boba Amose úspěšně shodila 51 bomb a i s celebritou se vracela zpět na základnu. Problémy začaly až tam.

iZdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain
B-52 nad Vietnamem

Pokud by se něco stalo, měl James Stewart opustit letadlo jako první. Nakonec se ale přistání posádce povedlo a slavného generála na letišti vítal dav obdivovatelů. Byl to jeho poslední bojový let. Z amerického letectva odešel do penze v roce 1968 a o své utajované misi nad Vietnamem nikdy nemluvil. Věnoval se i nadále herecké a televizní kariéře. Zapojil se i do politiky, aktivně podporoval kandidaturu svého přítele Ronalda Reagana na prezidenta a byl jeho častým hostem v Bílém domě. Zemřel v roce 1997 ve věku 89 let.

Zdroj: Sofmag

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články