Hrad Windsor: Dnes oblíbené venkovské sídlo královny Alžběty je pevnost s téměř 1 000 letou historií, po které lačnil i německý Führer

V hradní kapli sv. Jiřího se nachází hrobky významných anglických panovníků, včetně Jindřicha VIII. a Karla I., jenž byl popraven za velezradu.

i Zdroj fotografie: Uživatel Nguyen / Creative Commons / CC BY- SA
                   

Impozantní novogotická stavba je dnes známá především jako oblíbené venkovské sídlo královské rodiny, zejména tedy královny Alžběty. Ovšem za hradbami této téměř 1 000 let staré pevnosti se skrývají mnohem zajímavější fakta. Každá cihla, nárožní věžička i zubaté cimbuří totiž nesou vzpomínky uplynulých staletí, vzpomínky panovníků i jejich poddaných. Vzpomínky, jež nás pod žebrovanými klenbami a tudorskými oblouky hradních bran dovedou až do 11. století, kdy na nevýznamném navršeném kopci za Londýnem vzrostla první dřevěná pevnost.  

Pevnost se těšila oblibě od samého počátku 

Psal se rok 1066, když Vilém I. Dobyvatel vtrhl do Anglie a téměř obratem zahájil systematickou výstavbu středověkého opevnění Londýna, tvořenou prstencem devíti pevností. Jednou z těchto pevností byl právě hrad Windsor, jehož výstavba započala v roce 1070. Na samém počátku se však jednalo pouze o stavbu dřevěnou, sem tam s nějakým tím kamenem, jež měla do dnešní novogotické stavby ještě velmi daleko.

A painting of Windsor Castle.

Zveřejnil(a) Royal Central dne Středa 16. ledna 2013

Romantismus byl hradu vdechnut v 18. století, přičemž za nynější architektonický skvost vděčíme především králi Jiřímu IV., jenž si v netradičně pojatých stavbách přímo liboval. Těžko říct, zda se o to zasloužily neotřelé výhledy z věží či snad úctyhodná velikost samotného hradu. Tak či onak, Windsor se těšil oblibě britských panovníků již od samého počátku. 

Okolí hradu Windsor se navíc pyšní hustou zelení a rozlehlé lesy obklopující hrad byly vždy doslova loveckým rájem. Také Vilém a jeho synové si honitbou často krátili čas. Po smrti Viléma usedl na trůn jeho syn Jindřich I., jenž jako první britský panovník využíval hrad Windsor jako svou oficiální rezidenci. Jen tak pro zajímavost, hrad Windsor je druhým největším dodnes obývaným hradem na světě. A možná vás potěší, že prvenství drží hrad Pražský.  

Hrad chránil panovníky nejen před nepřátelskými vojsky  

I díky své rozloze připomíná královská rezidence spíše malé město než hrad. V současnosti je sice domovem již jen asi 150 zaměstnanců a přístupná nádvoří se hemží především turisty, v minulosti však poskytovalo bezpečí hradeb útočiště pro vojáky, učence, kněží, služebnictvo, knihovníky či například i umělce. Zajímavá je také hradní kuchyň. Jedná se o nejstarší kuchyň v zemi, která je v nepřetržitém provozu už více než 650 let, a vařila pro celkem 32 britských panovníků. Momentálně má hladký chod kuchyně na starosti královnin kulinářský tým.  

Queen Victoria spent half of her years in Windsor and in 1844 gave birth to Prince Alfred at Windsor Castle, the only…

Zveřejnil(a) Castle Hotel Windsor dne Úterý 28. května 2019

Ale zpět do minulosti. Windsor není jen hrad, jenž poskytoval bezpečné zázemí královským rodinám a bohatým šlechticům před hrozbami invazních vojsk. Pomáhal chránit britské panovníky, šlechtice i jejich poddané například i před mnohem zákeřnějšími hrozbami, kterým se lze bránit jen velmi těžko.

Mnoho britských panovníků se v bezpečí hradních síní usadilo během epidemií moru, které nejednou zdevastovaly evropskou populaci. Hrad byl tak využit jako jakési karanténní místo hned několikrát. Údajně také královna Alžběta I. pobývala na hradě Windsor během epidemie moru, přičemž všem nezvaným návštěvníkům prý hrozila oběšením.  

Na britském hradě se chtěl usadit také Hitler  

Na britském trůně se vystřídalo celkem 39 panovníků, z nichž 10 je pohřbeno právě na hradě Windsor. A to včetně Jindřicha VIII. a jeho nejoblíbenější manželky Jany Seymourové. Ne všechna pohřebiště jsou však místem odpočinku, někteří ze zde internovaných králů zemřeli za okolností nikterak příznivých. Například hned vedle Jindřicha VIII. je pohřben Karel I., jenž byl souzen za velezradu a následně popraven. A leží zde také Jindřich VI., který byl zavražděn na příkaz Eduarda IV., ten si činil nárok na jeho trůn.  

Windsor Castle, England 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 #mobicastle #instatravel #instagram #history #world #europe #europetravel…

Zveřejnil(a) MobiCastle – World of Castles dne Úterý 17. března 2020

Pohřebiště stranou, velkolepost hradu Windsor uměli ocenit nejen příslušníci královské rodiny. Během druhé světové války se mezi vojáky i civilním obyvatelstvem široce proslýchalo, že pokud Adolf Hitler napadne Spojené království a bude v dobytí západní mocnosti úspěšný, usadí se právě na hradě Windsor.

I kdyby Hitler přece jen Británii dobyl, s obsazením hradu by to rozhodně neměl snadné. Mnoho vojáků a zaměstnanců Buckinghamského paláce bylo totiž v té době z důvodu bezpečnosti přemístěno právě na Windsor. Samotná královna Alžběta II., tou dobou ještě princezna, zde pak pobývala po celou dobu války. 

Jaké další zajímavosti o královské rezidenci Windsor znáte?

Zdroj: History

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články