Darth Vader v akci: Polovojenská milice Saddáma Husajna nosila stejné přilby jako postava Hvězdných válek

Během invaze do Iráku v roce se američtí vojáci museli vypořádat nejen s regulérní armádou. Saddám Husajn měl i početnou polovojenskou milici.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Režim iráckého diktátora Saddáma Husajna se po první válce v zálivu neopíral jen o sílu armády, policie a tajných služeb. V roce 1995 vnikla speciální polovojenská milice, která se nazývala Fedayeen Saddam. Byla plná mladých fanatických přívrženců režimu a má na svědomí mnoho zvěrstev. Byla také silou, která v roce 2003 i později dělala problémy americké armádě. Co na jednotce bylo zvláštní, byly její neobvykle tvarované přilby.

Ozbrojení fanatičtí mladíci

Nápad na zřízení polovojenské jednotky vzešel z obav Saddáma Husajna a jeho blízkých, že by se někdo mohl pokusit jejich režim svrhnout. Proto začalo rekrutování mladých chlapců, většinou ne starších než 16 let, z měst, která byla známá svojí loajalitou vládnoucí straně Baas. Dostali zbraně, základní výcvik a podléhali jen prezidentskému paláci. V době největšího rozmachu mohla mít milice až 40 tisíc členů. V jejím čele stáli Husajnovi synové Kusaj a Udaj.

Právě druhý jmenovaný stojí za netradičním vzhledem miliční přilby. Byl totiž vášnivým fanouškem Hvězdných válek, a tak prostě pro jednotku obstaral přilby Dartha Vadera. Tu si členové většinou oblékali k černým uniformám, se kterými vyráželi do akce. Nebyli nijak silně vyzbrojení, většinou disponovali jen útočnými puškami AK-47, případně raketovými granáty. Měli ale k dispozici rychlá auta.

Z lovců pašeráků zločinci

Režim jednotky původně nasazoval v boji proto pašerákům a odpůrcům Saddáma Husajna. Později se sami jeho členové věnovali pašeráctví. Využívali své moci i k vydírání, mučení a vybírání výpalného. Pokud jejich činy nějak nezasahovaly do života vysoce postavených členů režimu, byly jejich prohřešky přehlíženy. V pozdějším období, kdy se vyskytovaly časté dezerce z armády, se údajně zapojovali do pátrání po dezertérech.

Ačkoli Američané v roce 2003 o milici věděli, nijak její problém neřešili. Nakonec se ukázalo, že zatímco armádní jednotky se často hned vzdaly, členové Fedayeen Saddam fanaticky bojovali. Opevnili se v některých městech a na rychlých autech napadali zásobovací konvoje postupující armády. Američanům nakonec nezbylo než vyčlenit jednotky, které se o ně postaraly. Mnoho bývalých členů milice se v následujících letech zapojovalo do povstaleckého boje proti spojeneckým armádám.

Jak fanatičtí mohou být chlapci, které diktátorský režim ozbrojí a poskytne jim beztrestnost?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články