Ikonické zbraně druhé světové války

Podobně jako auta nebo motorky, také mezi zbraněmi se najdou opravdové legendy. Druhá světová válka jich vygenerovala hned několik.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Největší ikonou mezi zbraněmi je bezesporu útočná puška AK-47, celým jménem Avtomat Kalašnikova obrazca 47. Po celém světě se jí ale neřekne jinak než Kalašnikov. Jenomže první prototypy Kalašnikovu spatřily světlo světa až v roce 1946. Od roku 1948 se pak nepřetržitě vyrábí dodnes a narazíte na ni prakticky v každém ozbrojeném konfliktu. Ale pojďme se podívat na zbraně z druhé světové.

Německé zbraně

Žádný film, který pojednává o druhé světové válce, se neobejde bez jedné rekvizity – pistole Luger P.08. Pro tu byla charakteristická štíhlá hlaveň a byli jí ozbrojeni důstojníci, ale také příslušníci jednotek SS. Řada spojeneckých vojáků si Luger přivezla domů jako cennou válečnou kořist. Lugery se přitom vyráběly téměř pět dekád a v bývalém Západním Německu je někteří vojáci využívali až do sjednocení země.

iZdroj fotografie: Unsplash
Stielhandgranate

Zatímco Lugerů se obávali spíše civilisté v nacisty kontrolovaných územích, kolíkový granát Stielhandgranate byl strašákem pro spojenecké vojáky na obou frontách. V německé výzbroji byl přitom už od první světové války. Renomé si však udělala hlavně vylepšená varianta kolíkového granátu z druhé světové. Tento granát měl specifickou letovou dráhu a zkušení vojáci s ním uměli být opravdu přesní.

Spojenecké zbraně

Také plamenomet M1A1 pravděpodobně znáte i z filmových pláten. Jde o oblíbenou zbraň amerických výsadkářů a mariňáků, kteří bojovali v Pacifiku. Svou roli ale plamenomety M1A1 sehrály i po vylodění v Normandii. A kdyby Německo nekapitulovalo, došlo by na ně i na našem území. Spojenci s nimi totiž „čistili“ opevněné betonové bunkry. Pro vojáky, kteří bunkry bránily, šlo o opravdu děsivou zbraň. V bunkru totiž byli doslova upečeni.

Někoho možná překvapí, že poslední zbraní na našem seznamu není střelná zbraň. Ale bojový nůž Ka-Bar by v takovém to výčtu rozhodně neměl chybět. Navíc nejde jen o zbraň, Nože Ka-Bar jsou koncipované tak, aby s nimi bylo možné otevírat plechovky, přeřezávat kabely, ostnaté dráty i větve, a dokonce hloubit zákopy. I díky svému mnohostrannému využití jsou nože Ka-Bar ve výzbroji americké armády dodnes.

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články