Invaze v zátoce sviní: Československé zbraně v akci

Vzhledem k vypjaté mezinárodní situaci v období Studené války asi nepřekvapí, že zbraně vyrobené v komunistickém Československu na své bojové využití čekaly až na pád sovětského bloku, kdy se ve větší míře zapojily do konfliktů na Balkáně i v Africe.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Ale v roce 1961 se z československých zbraní střílelo i v Karibiku, patřily totiž do výzbroje kubánské armády. Kubu v té době masivně podporoval Sovětský svaz, a s ním pochopitelně i jeho věrné satelity.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Přítomnost našich zbraní na velmi známé historické události

Kubánská armáda na konci padesátých let zařadila do výzbroje například tyto československé zbraně:

  • Protiletadlové automatické dvojkanony 30mm PLDvK vz. 53
  • Poloautomatické pušky ráže 7,62 mm se skládacími bajonety

Válka pro pár tisíc vojáků

Ve skutečnosti byla celá invaze jen takovou šarvátkou, a pokud by se neodehrávala na jediné výspě komunismu v Karibiku uprostřed studené války, pravděpodobně by o ní dnes nikdo nevěděl. Na ostrově se vylodilo 1 500 členů Brigády 2506 složené z kubánských emigrantů. Proti nim stálo 25 tisíc kubánských vojáků s československou výzbrojí, prakticky neozbrojená milice a několik tisíc lehce ozbrojených policistů. Nízké byly i ztráty, na obou stranách dohromady zahynuly necelé tři stovky vojáků. Výrazně větší ztráty zaznamenala milice, která se však proti vyzbrojeným útočníkům prakticky nemohla bránit.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Na akci se velmi často zapomíná

Celá řada chyb a jasná porážka

Invazní síly udělaly celou řadu taktických chyb, obránci pak měli u některých manévrů pořádnou porci štěstí. Celá akce každopádně skončila fiaskem a Fidel Castro díky ní svou moc nad ostrovem upevnil. Chlubil se také osobní účastí při bránění vlasti před imperialistickou agresí a v Havaně je dodnes vystaven stíhač tanků SU-100, z něhož prý Castro ostřeloval zásobovací lodě nepřítele. Invazní síly byly nadobro poraženy již třetí den od zahájení mise a většina přeživších byla zajata, aby je později Kuba vyměnila za potraviny a léky v hodnotě milionů tehdejších dolarů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Vlastimil Černínský
Autor článku

Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články