Invaze v zátoce sviní: Československé zbraně v akci - ArmádníZpravodaj.cz

Invaze v zátoce sviní: Československé zbraně v akci

Vzhledem k vypjaté mezinárodní situaci v období Studené války asi nepřekvapí, že zbraně vyrobené v komunistickém Československu na své bojové využití čekaly až na pád sovětského bloku, kdy se ve větší míře zapojily do konfliktů na Balkáně i v Africe.
i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Ale v roce 1961 se z československých zbraní střílelo i v Karibiku, patřily totiž do výzbroje kubánské armády. Kubu v té době masivně podporoval Sovětský svaz, a s ním pochopitelně i jeho věrné satelity.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Přítomnost našich zbraní na velmi známé historické události

Kubánská armáda na konci padesátých let zařadila do výzbroje například tyto československé zbraně:

  • Protiletadlové automatické dvojkanony 30mm PLDvK vz. 53
  • Poloautomatické pušky ráže 7,62 mm se skládacími bajonety

Válka pro pár tisíc vojáků

Ve skutečnosti byla celá invaze jen takovou šarvátkou, a pokud by se neodehrávala na jediné výspě komunismu v Karibiku uprostřed studené války, pravděpodobně by o ní dnes nikdo nevěděl. Na ostrově se vylodilo 1 500 členů Brigády 2506 složené z kubánských emigrantů. Proti nim stálo 25 tisíc kubánských vojáků s československou výzbrojí, prakticky neozbrojená milice a několik tisíc lehce ozbrojených policistů. Nízké byly i ztráty, na obou stranách dohromady zahynuly necelé tři stovky vojáků. Výrazně větší ztráty zaznamenala milice, která se však proti vyzbrojeným útočníkům prakticky nemohla bránit.


iZdroj obrázku: Pixabay.com
Na akci se velmi často zapomíná

Celá řada chyb a jasná porážka

Invazní síly udělaly celou řadu taktických chyb, obránci pak měli u některých manévrů pořádnou porci štěstí. Celá akce každopádně skončila fiaskem a Fidel Castro díky ní svou moc nad ostrovem upevnil. Chlubil se také osobní účastí při bránění vlasti před imperialistickou agresí a v Havaně je dodnes vystaven stíhač tanků SU-100, z něhož prý Castro ostřeloval zásobovací lodě nepřítele. Invazní síly byly nadobro poraženy již třetí den od zahájení mise a většina přeživších byla zajata, aby je později Kuba vyměnila za potraviny a léky v hodnotě milionů tehdejších dolarů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 203 hlasů
Nahlásit chybu
Události247.cz
Podle Hostomského nemá cenu testovat všechny děti. Maximálně by se měla testovat jedna konkrétní skupina
VědaŽivě.cz
Vyčistěte obrazovku vašeho počítače v cuku letu, efektivně a účinně. Existuje jediný správný návod
JakZdravě.cz
9 zajímavostí o banánech, které v reklamách nenajdete. Jejich síla sahá od prevence rakoviny, infarktu až po zažívací potíže a křeče
adbz.cz
Postarejte se správně o odkvetlé tulipány, většina zahrádkářů chybuje. S tímto postupem budou na jaře chloubou vaší zahrady