Izrael jako vrcholová špička v letectvu. V 70. letech ovládala vzdušný prostor a dominovala svým nepřátelům

Izrael zahájil 5. června roku 1967 útok na egyptské letiště. Cílem bylo zabránění dalšího bombardování Izraele egyptskými bombardovacími letouny.

i Zdroj fotografie: Uživatel Itayba / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V roce 1967 se rozpoutal konflikt mezi Izraelem a jeho okolními sousedy. Přestože měl Izrael armádní převahu, byl ze tří stran obklopen nepřáteli, a z té čtvrté Středozemním mořem. Klíč k úspěšnému boji bylo ovládnutí vzdušného prostoru, kde proti nim stálo nad šest stovek arabských letadel, mnoho stíhaček MiG, a navíc hrozilo riziko, že egyptské bombardéry Tu-16 Badger provedou nálet a shodí bomby na izraelská města.

Útok se připravoval několik let

V reakci na tyto nebezpečí vznikla operace Moked (Focus), která měla sloužit pro zničení arabských vzdušných sil na zemi. Plán celé vojenské akce se tvořil a praktikoval několik let před samotným začátkem boje. Piloti IAF opakovaně cvičili podobné akce a nálety proti falešným cílům, které byly vyrobeny v Negevské poušti. Izraelská rozvědka mezitím dávala dohromady všechny potřebné informace o egyptských technikách a obranných systémech.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / Public Domain

Izrael využil moment překvapení

Izrael se rozhodl k útoku 5. června 1967 v 7:45 místního času. V tu dobu se totiž hlídky v Egyptě vrátily na základnu, kde někteří piloti snídali, a jiní byli teprve na cestě do práce. IAF mělo navíc tu výhodu, že byl v ten samý čas ve vzduchu egyptský transport s veliteli tamních ozbrojených sil, kteří nakázali svým členům nestřílet na žádné letadlo, dokud bude transport ve vzduchu.

Útok na letiště znemožnil protivníkovi vzlétnout se svými letouny

Izraelské letouny letěly ve výšce 2750 metrů ke svému cíli. Ten představoval 10 egyptských letišť, na kterých byla zaparkovaná vzdušná síla v podobě letounů. Nejprve zahájili IAF útok na dráhy letišť, aby nemohl protivník vzlétnout. Následovaly bombardéry a další letouny nepřítele. Při tomto útoku využilo Izraelské letectvo nový typ betonových bomb. Ty byly vybaveny padákem a raketovým motorem.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / Public Domain

Útok proběhl prostřednictvím dvou zničujících vln

První vlna útoku trvala přibližně 80 minut. Poté přišla malá přestávka a následovala další vlna, která zasáhla dalších 14 egyptských letišť. Za necelé tři hodiny přišel Egypt o 293 ze svých 500 letounů, včetně všech bombardérů, které ohrožovaly izraelská města. Naproti tmu IAF přišla pouze o 18 svých letounů, a to především v důsledku pozemní palby.

Přestože byla operace pro Izrael úspěšná, zdaleka nebyl konec. Následně došlo ještě k zasažení jordánských a syrských letišť. Sýrie přišla při tomto útoku přibližně o dvě třetiny svých letounů a Jordánsko ztratilo všechnu leteckou techniku. Operace Moked byla pro Izrael velmi úspěšná především díky dobrému načasování a naplánování. Strategické bombardování letišť protivníka zařídilo, že nebude bombardovat izraelská města.

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články