Obrněné monstrum Jagdtiger bylo na bojišti prakticky neporazitelné. Problémem bylo ho tam dostat

Německé obrněnce patřily k tomu nejlepšímu a nejsilnějšímu, co se za druhé světové války vyrobilo. Monster ale nacisté mohli vyrobit jen několik.

i Zdroj fotografie: Raymond Douglas Veydt / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Adolf Hitler byl známý svou vášní pro opravdu obrovské obrněné zbraně. Stačí si vzpomenou na tank Maus, který sice nikdy nebyl nasazen, ale bylo to monstrum o hmotností téměř 200 tun. Němci nakonec sestrojili obrněné vozy o něco menší, ale přesto impozantním. Jedním z nich byl i stíhač tanků Jagdtiger. Ten vážil 72 tun a když se nějaký spojenecký tank dostal před hlaveň jeho děla, znamenalo to většinou zkázu.

Oblíbené stíhače tanků

Německá armáda měla za druhé světové války velmi dobré zkušenosti s různými stíhači tanků. Zvláště v obranných bojích byly velmi užitečné a jejich výroba nebyla tak náročná jako i tanků. Proto jich německý průmysl produkoval mnoho typů ve velkých počtech. V roce 1943 měli Němci k dispozici impozantní 128milimetrové dělo a chtěli ho dostat na pásy. Zkoušeli podvozky tanku Panther a Tiger, ale ty se neosvědčily. Nakonec se rozhodli použít podvozek tanku Tiger II. Tak v roce 1944 vznikl stíhač Jagdtiger.

iZdroj fotografie: Uživatel Hohum / Creative Commons / CC BY

Jeho dělo bylo opravdu silné. V podstatě neexistoval žádný spojenecký tank, který by střelám o hmotnosti 28 kilogramů dokázal odolat. Pancíř tanků dokázaly prorazit i na vzdálenost čtyř kilometrů. Impozantní byl i přední pancíř stíhače. Nástavba se vpředu pyšnila pancířem o síle až 250 milimetrů, zbytek předku pak 150 milimetrů. Takovou ochranu neměly tanky soupeřů šanci prostřelit.

Střet s Jagdtigerem znamenal smrt

Jagtigery byly opravdu smrtící. Svědčí o tom několik bitev, kterých se účastnily. Například bitvě u Chaumontu v prosinci 1944 zničily čtyři tyto stíhače tanků hned 18 amerických tanků Sherman. Spojencům se ani jeden z nich zničit nepovedlo. Podobně si vedla trojice Jagdtigerů 22. března 1945, když přepadla obrněnou kolonu u Neustadtu. Když se stroje z bitvy stáhly, bylo v plamenech 25 tanků.

iZdroj fotografie: Uživatel Morio / Creative Commons / CC BY-SA

Mohlo by se tedy zdát, že Jagdtiger by nepřekonatelný, ale není to pravda. Z boku a zezadu byl jeho pancíř silný jen 80 milimetrů a dal se tedy prostřelit. Stačilo, aby se nějaký tank prostě dostal ke stroji ze strany nebo zezadu. Jagdtigery byly velmi pomalé a jejich dělo se nedalo příliš natáčet. Ovšem pokud byly umístěny tak, aby je objet nešlo, měli nepřátelé problém. Pak pomohla jen letadla. Stíhače byly obrovské, takže objevit je a zasáhnout nedalo pilotům zase tak velkou práci.

Slabý a žíznivý motor

Další slabinou byl pohon. Namontovaný motor byl určený pro lehčí stroje a tak se Jagdtiger pohyboval jen pomalu. Navíc na plnou nádrž dokázal ujet po silnici jen 120 kilometrů, v terénu ještě méně. Trpěla i převodovka stroje, která se často porouchala. Kvůli vysoké hmotnosti mohl stíhač v měkčím terénu zapadnou a nemohl používat řadu mostů. Často se tedy stalo, posádka porouchaný stroj prostě opustila.

iZdroj fotografie: Uživatel Hohum / Creative Commons / CC BY

Ačkoli se nejednalo o tank a jeho výroba byla jednodušší, přesto odčerpávala mnoho německých zdrojů. Nakonec bylo postaveno jen zhruba osmdesát Jagdtigerů. Nejvíce jich bylo zkonstruováno v prosinci 1944 a to pouhých 20. Neměly tedy i přes svou sílu a mnohé kvality šanci změnit situaci na bojišti. V současné době jsou zachované tři exempláře v USA, Velké Británii a Rusku.

Byl Jagdtiger dobrý stroj nebo jen zbytečné plýtvání zdroji?

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Zobrazit další články