Jaká byla role Divokého Billa u americké kontrarozvědky? Osud Wiliama Donovana poodhalen očím veřejnosti

Wiliam Donovan se ve svém životě dopracoval k mnoha oceněním. Výrazně se podílel na vedení OSS a později se stal velvyslancem USA pro Thajsko.

i Zdroj fotografie: Signální sbor americké armády / Creative Commons / Public Domain
                   

Wiliam Donovan, kterému se říkalo Wild Bill, se proslavil především v okruhu americké zpravodajské služby. Kromě toho, že byl voják, se věnoval také právu, byl zpravodajský důstojník a diplomat. Sloužil jako vedoucí Úřadu strategických služeb OSS a je považován za zakladatele CIA. Donovan obdržel jako jediný člověk všechny čtyři nejvyšší ocenění Spojených států a jeho socha stojí v hale budovy ústředí CIA ve Virginii.

Přísný vůdce známý pod přezdívkou Wild Bill

Bill Donovan bojoval v první světové válce se 165. Plukem. Je známý tím, že byl velmi náročný a své jednotky často tlačil až na hranici jejich možností. Svou přezdívku dostal během války, kdy přikázal svým mužům překonat dlouhou překážkovou dráhu, po které vojáci bez dechu padali vyčerpáním na zem. Když se vojáků zeptal, co to s nimi je, odpověděli mu, že nejsou tak divocí, jako on, Bill. Od té doby se mu tak říkalo, a přestože tuto přezdívku veřejně odsuzoval, v hloubi duše ji tajně miloval.

iZdroj fotografie: Signální sbor americké armády / Creative Commons / Public Domain

V průběhu války byl Donovan celkem třikrát zraněn. Dosáhl hodnosti plukovníka a stal se jedním z nejuznávanějších vojáků války. Jako zásluhu obdržel celou řadu ocenění, mezi které patří například dvě Purpurová srdce, Stříbrná hvězda, Medaile cti a medaile zásluhy.

Wild Bill jako vyslanec v Británii

Začátkem druhé světové války byly zpravodajské operace USA rozděleny mezi několik vládních agentur. Ty mezi sebou soupeřily, protože každá chtěla získat co největší část ročního vládního rozpočtu. V roce 1940 se stal Donovan prezidentovým vyslancem v Británii, kam byl pozván kanadským letcem Williamem Stephensonem. Cílem jeho cesty bylo zjistit, jestli je Británie schopna odolat případnému útoku nacistů.

Vzrostla potřeba centrální inteligence

Donovan získal důležité informace o nové Britské jednotce zvláštních operací, která má cíl pomoct protinacistickým odbojovým skupinám. Součástí plánů bylo poskytnutí zásob a podpora útoku proti nacistickým propagačním cílům. Po návratu do USA se Donovan setkal s Rooseveltem, aby mu řekl cenné informace.  Chtěl po prezidentovi, aby vytvořil podobnou jednotku, jako měla Británie. Ostatní však byli proti, zejména FBI a zpravodajské agentury.

iZdroj fotografie: Uivatel neznámý / Creative Commons / Public Domain

Prezident vytvořil novou agenturu

Roosevelt využil své výkonné pravomoci a 18. června 1941 vytvořil Úřad koordinátora informací a do jeho čela jmenoval právě Donovana. Tato agentura měla shromažďovat a analyzovat informace, které by byly následně použity pro tajné operace. Donovan si do své agentury přivedl nové spolupracovníky, kteří měli cestovní zkušenosti a znalosti ohledně globálních záležitostí. Po svých zaměstnancích vyžadoval, aby byli kreativní a přemýšleli nad inovativním řešením daných problémů.

Jakmile vytvořil potřebný štáb, bylo nutné vyhodnotit příchozí informace, které se daly použít k demoralizaci nacistické armády. Byly vytvořeny špionážní školy, najali ženy jako špionky a globálně spojili celý nový systém. Donovanova společnost jednoduše shromažďovala získané informace a vydávala propagandu. Veřejnost se o špionážních činnostech dozvěděla až po japonském útoku na Pearl Harbor, kterým USA oficiálně vstoupila do druhé světové války.

Donovanova agentura se mění na Úřad strategických služeb

Prezident Roosevelt několik měsíců před útokem na Pearl Harbor změnil Donovanovu agenturu COI na Úřad strategických služeb OSS. Pro Donovana byl tento krok výhodný, protože získal větší přístup k vládním financím. OSS začal do svých řad povolávat také vojenský personál, a přestože byl OSS stále považován za civilní agenturu, nyní byla tvořena ze tří čtvrtin vojáky.

iZdroj fotografie: Uivatel neznámý / Creative Commons / Public Domain

Špionážní činnost OSS měla během války značné úspěchy, které mimo jiné umožnily úspěšnou spojeneckou invazi do severní Afriky v roce 1942. I přes své úspěchy čelil OSS kritice. Agentura byla podezřelá a nedůvěřivá vůči jakékoliv operaci na britské půdě a Filipíny jim zablokovaly přístup kvůli antipatiím generála McArthura.

OSS po konci druhé světové války

Donoval se po skončení druhé světové války snažil udržet alespoň částečně OSS. V listopadu roku 1944 požádal Roosevelta o zřízení stálé celosvětové zpravodajské agentury. OSS byl však po válce rozpuštěn a nahradila ho agentura CIA, kterou provozovali staří členové Úřadu strategických služeb. Zásadní rozdíl byl však v tom, že Donovan přišel o místo šéfa organizace, které následně získal Roscoe Hillenkoetter.

Přestože se Donovan i nadále snažil získat vyšší pozici v CIA, Truman s tím nesouhlasil a nabídl mu pozici amerického velvyslance v Thajsku, kterou nakonec přijal. Později začal Donoval vykazovat známky demence, která mu nakonec vzala život v roce 1959. Na památku byla umístěna jeho socha v hale ústředí CIA, ve městě Langley ve Virginii.

Zdroj: War History Online

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Zobrazit další články