Jaké značky automobilů stavěly své vozy pro druhou světovou válku? Některé z nich fungují na trhu dodnes

Výrobci automobilů značně napomohly průběhu světových válek. Některé dnešní světoznámé značky vyráběly své automobily už za druhé světové války.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Všechny velké války a boje přinesly radikální změnu v průmyslu, protože se největší důraz kladl na vývoj zbraní. Každý chtěl mít tu nejlepší techniku, a nikoho nezajímala cena vývoje. Většina zemí vynakládala své veškeré nebo alespoň většinu financí právě na vývoj zbraní, čímž utrpěly ostatní odvětví průmyslu. Kromě zbraní se vyvíjely i automobily, protože sloužily pro rychlou přepravu ať už vojáků, nebo velících důstojníků a dalších. Některé značky vyrábějící vozidla se na trhu drží dodnes.

Americká Společnost Bantam Car

Tento automobilový výrobce produkoval automobily pro americkou armádu. Na svém kontě má spoustu zajímavých vozů, které se podepsaly na druhé světové válce. Jedním z nich bylo například vozidlo s pohonem všech čtyř kol Bantam BRC-40. Významný podíl měla tato společnost také na vzniku velmi známého Jeepu Willys-Overland. Bantam však ztratil smlouvu na výrobu velkého množství tohoto vozidla kvůli své neschopnosti splnit produkční kvótu. Následně se společnost zaměřila na výrobu přívěsů za Jeepy pro přepravu vojáků.

iZdroj fotografie: Neznámý/ Creative commons/ Public domain

Chevrolet

Automobilový výrobce Chevrolet je známý ve velké míře i dnes. Jen málo lidí však zná její historii. Chevrolet se už za druhé světové války zabýval výrobou automobilů, a to především hasičských. Vyráběly vozy třídy 110 a 135, střední obrněné vozy Staghound a další. Celkově vyrobila společnost Chevrolet pro druhou světovou válku přibližně 450 000 vozidel. Mimo tento počet z továrny Chevroletu vyjížděly také nákladní vozy GMC, které se vyráběly pro mateřskou společnost.

iZdroj fotografie: Neznámý autor/ Creative commons/Public domain

Studebaker

Tato společnost měla ve druhé světové válce velký podíl na výrobě motorů, nákladních automobilů, automobilů a tanku M29. Studebaker byl zapojen do válečného úsilí už dlouho předtím, než se připojily USA, protože dodávaly nákladní vozy řady K do Nizozemska, Belgie a Francie. Společnost Studebaker získala celou řadu různých ocenění za pomoc ve druhé světové válce.

iZdroj fotografie: Rodw/ Creative commons/ CC BY-SA

Ford

Britská továrna Ford vyráběla nákladní automobily, traktora a automobily, které se objevily už v první světové válce. Nejběžnějším strojem byl Ford T, který se ve velkém množství zapojil do válečné fronty, kde ho používal Červený kříž na pomoc zraněným vojákům. Protože však neměl Ford tak dobré lehké tanky jako Renault, Amerika obratem zrušila smlouvu o dodávkách tohoto tanku, kterou spolu předtím uzavřeli. Vozidla značky Ford používaly spojenci především pro své univerzální použití a praktickou funkci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Chrysler

Přestože je Chrysler v dnešní době světoznámá značka v automobilovém průmyslu, během válek se zabýval trochu odlišnou činností. Tato společnost napomáhala při výrobě letadel. Světově se proslavil tím, že vytvořil nos na bombardéru B-29 „Enola Gay“, který shodil první jadernou zbraň během druhé světové války. Kromě toho vyráběla společnost Chrysler rádiové antény a úchyty montované na přívěsy. Navíc měl v Michiganu společnost, která vyráběla tanky pro válku.

iZdroj fotografie: Ad Meskens/ Creative commons/CC BY-SA
.

Zdroj: Hot Cars

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články