Jaderná ponorka zničena jedním obyčejným mužem. Zkrátka chtěl jít z práce dříve domů

Nehody se při pracích na lodích a ponorkách námořnictev stávají v celém světě. Některé jsou malicherné, u jiných jdou škody do ohromných výší.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
                   

USS Miami byla 44. ponorkou třídy Los Angeles, která vstoupila do služby v americkém námořnictvu. K němu byla zařazena v roce 1990. Měla i řádnou bojovou historii, protože odpalovala rakety při operacích proti Iráku nebo bývalé Jugoslávii. Ovšem po pouhých 14 letech služby byla poslána do šrotu. Ne, že by ji námořnictvo nepotřebovalo, ale díky pohodlnosti jediného muže byla poškozená tak, že se jí nevyplatilo opravit.

Na generálku do přístavu

Ponorka byly 12. března 2012 v Portsmouth v Maine připravena k pravidelné generálce a instalaci upgradů, což mělo trvat 20 měsíců. Ovšem 20. května začalo na ponorce hořet. Oheň se rozšířil do prostor pro posádku, velení, řízení a torpédové sekce. S požárem hasiči bojovali asi 12 hodin. Když plameny uhasly, bylo jasné, že ponorka je velmi silně poškozená.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain

Původně se odhadovalo, že oprava bude trvat tři roky a vyžádá si částku 450 milionů dolarů (9,9 miliardy korun). Ale tento předpoklad, který počítal s využitím některých dílů z jiné nedávno vyřazené ponorky třídy Los Angeles, se ukázal jako optimistický. Díly totiž nakonec nebylo možné použít, protože novější Miami se lišila. Odhad se zvýšil až na 700 milionů dolarů (15,4 miliardy korun). Kvůli škrtů v rozpočtu muselo námořnictvo v roce 2014 plavidlo odepsat.

Chtěl jít dříve domů

Vyšetřovatelé brzy zjistili, že viníkem požáru je Casey James Fury. Civilní pískovač a natěrač, který na opravě ponorky pracoval. Ten den chtěl jít dříve domů, proto v ponorce zapálil krabici hadrů. Z ní se oheň rozšířil na velkou část plavidla. Soud za to muže poslal na 17 let do vězení a uložil mu uhradit škodu ve výši 400 milionů dolarů (8,8 miliardy korun). Jak i námořnictvo konstatovalo, pravděpodobnost, že peníze někdy zaplatí, je v podstatě nulová.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain

Útočné ponorky s jaderným pohonem třídy Los Angeles začaly být stavěné na začátku 70 let. Jejich primárním úkolem byl boj proti sovětským ponorkám a plavidlům. Jsou 110 metrů dlouhé a slouží na nich posádka, která má zhruba 130 členů. Pod vodou mohou dosahovat rychlosti kolem 33 uzlů. Jsou vyzbrojeny čtyřmi torpédomety, ze kterých se dají odpalovat i protilodní rakety Harpoon a střely Tomahawk. Pozdější verze mají i 12 odpalovacích šachet pro Tomahawky.

Myslíte si, že tak poškozenou ponorku mělo námořnictvo opravit?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Zobrazit další články