Většina pokusů byla zbytečná a nejradši měl dvojčata: nejhrůznější počiny Josefa Mengeleho, osvětimského „anděla smrti“

Jméno tohoto nacistického lékaře je dodnes synonymem pro zrůdné pokusy na lidech. Neštítil se je přitom dělat ani na malých dětech nebo těhotných ženách.

Josef Mengele mezi veliteli tábora Osvětim Richardem Baerem (vlevo) a Rudolfem Hössem i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Mezi nejhorší projevy zrůdnosti nacistického Německa patří nepochybně pokusy prováděné na vězních koncentračního tábora Osvětim, a to lékařem Josefem Mengelem. Cílem jeho pokusů se staly tisíce vězňů, z nichž mnozí nepřežili a často umírali za strašných útrap. Černou kaňkou je na celém příběhu německého lékaře skutečnost, že za své zločiny nestanul před soudem. Tedy i když svět věděl, kde je, spravedlnosti ho jeho ochránci nevydali.

Úsměv, který znamenal rozsudek smrti

Josef Mengele dělal řadu pokusů na různých lidech, nejvíce se ale zaměřoval na dvojčata, uvádí History, ač to nebyla jediná z jeho činností. Nařídil například svým podřízeným, aby do těl lidí v Osvětimi píchali různé látky od benzínu až po chloroform, a pak sledovali, co to s nimi dělá. Mezi vězni si vysloužil přezdívku Anděl Smrti, a to hlavně pro svůj jemný posměšný úsměv, který znamenal pro mnoho z vězněných trýznivý rozsudek smrti.

Jedním z cílů jeho pokusů byli lidé s fyzickými abnormalitami, kdy si mezi vězni vybíral lidi nízkého vzrůstu nebo ty trpící gigantismem, ale i dalšími poruchami. Ty následně studoval a poté je nechal zavraždit, uvádí EncyclopediaUshmm, načež těla poslal dalším výzkumníkům. Na dětech také prováděl studie související s vývojem barvy očí, kdy jim opakovaně odebíral krev a do očí jim kapal speciální látku nebo látky. To jim způsobovalo podráždění, otoky až slepotu. Mnohé z dětí nechal po experimentech zabít, většina nepřežila.

Dvojčata zabíjel, aby měl srovnání

Na zmíněných dvojčatech experimentoval Josef Mengele obzvláště krutě. Například je měřil a zkoumal, a následně podroboval zbytečným amputacím končetin; v jiném případě zase jedno z dvojčat nakazil tyfem či jinou nebezpečnou nemocí, a jeho infikovanou krev poté píchl druhému z nich. Když jedno z dvojčat zemřelo, nechal zabít i druhé, aby mohl co nejlépe srovnávat výsledky při pitvě. UrologicHistory uvádí, že podle svědectví během jediné noci zabil 14 dvojčat, potažmo 28 dětí, tím, že jim do srdce píchal injekce s chloroformem.

Josef Mengele

Narodil se v roce 1911 v Německu a lékařský titul získal na univerzitě ve Frankfurtu nad Mohanem. V roce 1934 se připojil k výzkumnému personálu nově založeného Ústavu pro dědičnou biologii a rasovou hygienu, a rovněž se stal členem SS. Od roku 1943 byl hlavním lékařem v Osvětimi, kde prováděl různé pokusy na vězních. Po válce uprchl do Jižní Ameriky, kde žil nakonec v Brazílii. A i když se ho podařilo objevit, země ho nikdy nevydala; zemřel na mrtvici v roce 1979.

Jednou ze zkoumaných skupin byly i těhotné ženy, i když nebyl gynekolog. Ty třeba nakazil tyfem, aby zjistil, zda se nakazí i nošené děti. Jiné ženě zase nechal svázat prso, jenom aby zjistil, jak dlouho její dítě přežije o hladu. Podílel se také na pokusech s nucenou sterilizací třeba pomocí rentgenu, chirurgie, ale i různých léků. Podobných pokusů byla celá řada a mnohé z nich neměly vědecké opodstatnění, což svědčí spíše o chorobné povaze lékaře a jeho krutosti.

Co opovažujete za nejhorší zločin spáchaný Josefem Mengelem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články