Kam zmizela manželka kata českého národa K. H. Franka po jeho smrti? Osud ženy říšského protektora opředen tajemstvím

Karl Hermann Frank byl popraven 22. května 1946, jeho žena byla v té době již v Sovětském svazu. Jak se tam dostala a co tam dělala?

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / CC BY
                   

Život a osud Karla Hermanna Franka, původem sudetoněmeckého knihkupce, později politika, a nakonec generála SS a německého státního ministra pro Protektorát Čechy a Morava, je dobře známý. Trochu záhadný je ale osud jeho druhé manželky, krásné lékařky Karoly Blaschkeové-Frankové. Historici dodnes nemají jasno v některých aspektech jejího života.

Kdo byla Karola Blaschkeová, žena, která okouzlila K.H.Franka?

Karola Blaschkeová se narodila v roce 1913 v severočeském Mostu do bohaté rodiny německého podnikatele a české matky. V druhé polovině třicátých let nastoupila ke studiu na lékařské fakultě pražské německé univerzity. Jako studentka posledního ročníku se na podzim roku 1938 setkala prostřednictvím svého bratra s K. H. Frankem. Ten byl v té době ženatý se svou první ženou. Podle svých slov s ní ale již ale od roku 1933 nežil.

Frank se začátkem roku 1940 rozvedl a o dva měsíce později si vzal o patnáct let mladší ženu, která se tak stala Karolou Frankovou. Karola byla podle pamětníků nejelegantnější ze všech manželek nacistických politiků a po boku svého manžela byla ozdobou každé společenské akce. Jinou roli než roli manželky ale Karola ani hrát nechtěla. Anebo ano?

Konec války, útěk na západ a dopadení

K. H. Frank opustil Prahu již v době probíhajícího povstání, využil dohodu německých sil s českými povstalci o volném průchodu. V koloně aut jela i Karola a jejich tři děti. Když však dojeli do Rokycan, místní lidé Franka poznali a ten byl následně zatčen a transportován na blízké velitelství 9. pěšího pluku americké armády. V tu chvíli viděla Karola svého manžela naposledy.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / CC BY

K. H. Frank byl následně vyslýchán a v srpnu předán československým úřadům. Další měsíce strávil ve vězení a v květnu 1946 byl popraven. Nás však nyní zajímá spíše osud jeho manželky. Karola dokázala z Rokycan uniknout do blízkého městečka Stod. Tam jej však nakonec československé úřady dopadly. Karola putovala do plzeňské věznice. Její děti skončily v deportačním táboře, odkud pokračovaly do Německa a tam žily v pěstounských rodinách.

Cesta Karoly Blaschkeové z Prahy do Moskvy a její pobyt v Sovětském svazu

Nyní se dostáváme na pole, které je historiky zatím poměrně nezmapované. Karola Franková byla v Praze ve vězení. Co se stalo potom není zcela jasné. Podle některých verzí měla následně pracovat v hotelu na Malé straně, kde si jí všiml důstojník Rudé armády a odvezl jí do Moskvy. Faktem je, že v květnu 1946 informovaly sovětské úřady ty československé, že Franková je v Moskvě a zda o ní má Československo „zájem“.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / CC BY

Československé úřady odpověděly, že proti Frankové nejsou vznesena žádná obvinění. Franková tak zůstala v Sovětském svazu. Není však zřejmé proč. Existují různé verze, které se navzájem často mísí. Podle některých byla již od třicátých let sovětskou agentkou a manželstvím s Frankem plnila úkol. Podle jiné byla za spolupráci s britskou rozvědkou odsouzena do vězení a do gulagu.

Ať už byl její osud v Sovětském svazu jakýkoliv, v roce 1955 se vrátila do Německa v rámci dohody o repatriaci válečných zajatců. V Německu dohledala své děti a pracovala jako lékařka. Podle některých pramenů zemřela v roce 1982, podle jiných až po roce 1989 a před smrtí ještě stihla navštívit Československo.

Zdroj: DavidGrunwaldBlog

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články