Kam zmizela manželka kata českého národa K. H. Franka po jeho smrti? Osud ženy říšského protektora opředen tajemstvím

Karl Hermann Frank byl popraven 22. května 1946, jeho žena byla v té době již v Sovětském svazu. Jak se tam dostala a co tam dělala?

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / CC BY
                   

Život a osud Karla Hermanna Franka, původem sudetoněmeckého knihkupce, později politika, a nakonec generála SS a německého státního ministra pro Protektorát Čechy a Morava, je dobře známý. Trochu záhadný je ale osud jeho druhé manželky, krásné lékařky Karoly Blaschkeové-Frankové. Historici dodnes nemají jasno v některých aspektech jejího života.

Kdo byla Karola Blaschkeová, žena, která okouzlila K.H.Franka?

Karola Blaschkeová se narodila v roce 1913 v severočeském Mostu do bohaté rodiny německého podnikatele a české matky. V druhé polovině třicátých let nastoupila ke studiu na lékařské fakultě pražské německé univerzity. Jako studentka posledního ročníku se na podzim roku 1938 setkala prostřednictvím svého bratra s K. H. Frankem. Ten byl v té době ženatý se svou první ženou. Podle svých slov s ní ale již ale od roku 1933 nežil.

Frank se začátkem roku 1940 rozvedl a o dva měsíce později si vzal o patnáct let mladší ženu, která se tak stala Karolou Frankovou. Karola byla podle pamětníků nejelegantnější ze všech manželek nacistických politiků a po boku svého manžela byla ozdobou každé společenské akce. Jinou roli než roli manželky ale Karola ani hrát nechtěla. Anebo ano?

Konec války, útěk na západ a dopadení

K. H. Frank opustil Prahu již v době probíhajícího povstání, využil dohodu německých sil s českými povstalci o volném průchodu. V koloně aut jela i Karola a jejich tři děti. Když však dojeli do Rokycan, místní lidé Franka poznali a ten byl následně zatčen a transportován na blízké velitelství 9. pěšího pluku americké armády. V tu chvíli viděla Karola svého manžela naposledy.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / CC BY

K. H. Frank byl následně vyslýchán a v srpnu předán československým úřadům. Další měsíce strávil ve vězení a v květnu 1946 byl popraven. Nás však nyní zajímá spíše osud jeho manželky. Karola dokázala z Rokycan uniknout do blízkého městečka Stod. Tam jej však nakonec československé úřady dopadly. Karola putovala do plzeňské věznice. Její děti skončily v deportačním táboře, odkud pokračovaly do Německa a tam žily v pěstounských rodinách.

Cesta Karoly Blaschkeové z Prahy do Moskvy a její pobyt v Sovětském svazu

Nyní se dostáváme na pole, které je historiky zatím poměrně nezmapované. Karola Franková byla v Praze ve vězení. Co se stalo potom není zcela jasné. Podle některých verzí měla následně pracovat v hotelu na Malé straně, kde si jí všiml důstojník Rudé armády a odvezl jí do Moskvy. Faktem je, že v květnu 1946 informovaly sovětské úřady ty československé, že Franková je v Moskvě a zda o ní má Československo „zájem“.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / CC BY

Československé úřady odpověděly, že proti Frankové nejsou vznesena žádná obvinění. Franková tak zůstala v Sovětském svazu. Není však zřejmé proč. Existují různé verze, které se navzájem často mísí. Podle některých byla již od třicátých let sovětskou agentkou a manželstvím s Frankem plnila úkol. Podle jiné byla za spolupráci s britskou rozvědkou odsouzena do vězení a do gulagu.

Ať už byl její osud v Sovětském svazu jakýkoliv, v roce 1955 se vrátila do Německa v rámci dohody o repatriaci válečných zajatců. V Německu dohledala své děti a pracovala jako lékařka. Podle některých pramenů zemřela v roce 1982, podle jiných až po roce 1989 a před smrtí ještě stihla navštívit Československo.

Zdroj: DavidGrunwaldBlog

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak provést domácí klystýr: Kdy je to skutečně potřeba a za jakých okolností je lepší se mu vyhnout
adbz.cz
adbz.cz
Sušička bude sloužit až o 10 let déle: Čistit by se měly nejen filtry, ale i senzory vlhkosti