Alcatraz: Za zdmi děsivé věznice si odsedělo své tresty přes 1500 vězňů, jedním z nich byl i Al Capone

Věznice na ostrově Alcatraz je místo, které se do povědomí veřejnosti dostalo především coby civilní věznice. Předtím zde ale sídlila armáda.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ostrov Alcatraz byl do map zanesen v roce 1775. Spojené státy ho získaly v roce 1848 po vítězné španělsko-americké válce a armádní špičky si velmi rychle uvědomily strategický význam ostrova. Společná komise armády a námořnictva doporučila jeho využití coby součást obrany sanfranciského zálivu. Na ostrově také měla být zřízena i vojenská věznice.

Alcatraz a armádní správa ostrovní věznice

Na ostrově Alcatraz tedy vyrostla věznice, kterou „využívali“ vojáci, kteří se dopustili nejrůznějších kázeňských přestupků. V době občanské války zde byli zavření i zajatci z jižanské armády. Nejznámějším příkladem je kompletní posádka lodi J. M. Chapman transportující zbraně a vybavení pro konfederační armádu.

iZdroj fotografie: Pixabay

V letech po občanské válce se vojenská věznice nadále rozšiřovala, a to i na úkor vlastního opevnění. Naprostou většinu konstrukčních prací přitom prováděli sami uvěznění vojáci. Vojákům sloužila věznice na ostrově Alcatraz do první poloviny třicátých let. Poslední vojenští vězni opustili Alcatraz v roce 1933 a celý komplex byl předán Federální správě věznic. V tu chvíli ve skutečnosti začala její nejslavnější kapitola.

Al Capone a další: Alcatraz civilní věznicí

Civilní správa věznici zmodernizovala, upravila podle svých potřeb a zprovoznila v roce 1934. Ostrovní věznice byla považována za extrémně bezpečnou, a proto do ní byli umisťováni mnozí z nejnebezpečnějších zločinců té doby. Jedním z nich byl samozřejmě Al Capone, zabydlel se zde i James „Whitey“ Bulgar a mnozí další nechvalně známí zločinci.

iZdroj fotografie: Pixabay

Alcatrazem prošlo celkem 1 576 civilních vězňů. Pokusů o útěk proběhlo celkem 14 a není jasné, zda se některý z nich podařil, je pravděpodobné, že nikoliv. Věznice byla uzavřena v roce 1963, dnes funguje jako muzeum a je jednou z nejoblíbenějších atrakcí pro návštěvníky San Francisca.

Která je podle vás ta nejznámější věznice?

Zdroj: WeAreTheMighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Zobrazit další články