Děsivá fotka z vietnamské války dodnes nahání hrůzu. Co se stalo se slavnou dívkou popálenou napalmem?

Ani ne desetiletá dívka se v roce 1972 stala hlavní postavou jedné z nejvýznamnějších fotografií moderní historie. Její příběh vás zasáhne.

i Zdroj fotografie: Nick Ut / Creative Commons / CC BY
                   

Osmý červen roku 1972 byl pro devítiletou Kim Phuc zpočátku dnem jako každý jiný. Jistě, její země byla ve válce, ale ta se jí zatím přímo nedotkla a v jejím věku nebylo těžké zapomenout na to, že vůbec existuje. Toho dne se ale začalo bojovat v okolí vesnice Trang Bang, kde žila se svou rodinou. Vesničané se ukryli v místním chrámu, před napalmem se ale není snadné schova.

Dívka na obrázku aneb Vznik slavné fotografie

Napalm je gelovitá substance hořící při teplotě až 1 200°C a v době vietnamské války byla americkou armádou v boji s Vietcongem hojně používána. Letadla shodila toho dne napalm i v okolí Trang Bang. Na malé Kim začaly hořet šaty, v panice utíkala a přitom je ze sebe strhávala. Spolu s dalšími vyděšenými dětmi a několika vojáky se objevila na cestě, kde ji vyfotil válečný fotograf Nick Ut.

iZdroj fotografie: David Hume Kennerly / Creative Commons / CC BY

Nick Ut slyšel dívenku vietnamsky křičet „To pálí, to pálí!“. Odložil v tu chvíli kameru a Kim i další děti odvezl do nemocnice. Další den jeho fotografie vyšla v denících po celém světě. Bez nadsázky lze říct, že toho dne začala společnost – minimálně ta americká – chápat vietnamskou válku jinak. Tato fotografie pravděpodobně uspíšila její konec. Jaký byl ale další osud Kim?

Zneužití propagandou a útěk do Kanady

V malé místní nemocnici jí lékaři nedávali přílišnou šanci na přežití, posléze byla ale převezena do Saigonu a postupně se zotavila. Trvalo to ale 14 měsíců a Kim podstoupila 17 operačních zákroků. Její tělo bylo navždy poznamenáno těžkými popáleninami od napalmu (jizvy ji bolí dodnes), nemluvě o utrpení psychickém.

Po stažení Američanů a rychlém pádu jihovietnamských sil si z Kim udělali komunisté předmět své propagandy. Kim byla neustále pod dohledem a její život byl řízen vládou. Nejprve nesměla studovat, v roce 1986 jí však bylo studium umožněno v Havaně na Kubě. Tam potkala svého budoucího manžela. Vláda novomanželům povolila cestu do Moskvy. Letadlo mělo ale mezipřistání v Kanadě.

iZdroj fotografie: Flickr

Kim s manželem toho využili a do Kanady emigrovali. Nyní má Kim dvě děti, které mají možnost svobodně žít i studovat. Její příběh se stal nedílnou součástí moderní americké historie a také demonstrací neuvěřitelné síly, kterou může mít jediná fotografie. Není překvapením, že za ni byla fotografovi udělena Pulitzerova cena.

Znali jste okolnosti vzniku této fotografie?

Zdroj: PhoenixSociety

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Zobrazit další články