Kocour Simon obdržel vyznamenání za odvahu a zranění, která utrpěl při službě na fregatě

Vyznamenání za statečnost se většinou udělují lidem. Ve Velké Británii ale existuje ocenění i pro statečná zvířata. Většinou je dostali koně nebo psi.

i Zdroj fotografie: Royal Navy / Public Domain
                   

Ocenit zvíře za statečnost není ve Velké Británii neobvyklé. Oceněnými nejčastěji bývají psi, kteří často působí v roli záchranářů lidských životů. Za první světové války takzvanou Modrou medaili, což je vlastně zvířecí obdoba Victoriina kříže, obdržela i řada koní. Ovšem v roce 1949 se v boji vyznamenala kočka. Konkrétně šlo o kocoura jménem Simon.

Z hongkongského tuláka člen posádky fregaty

Ten se na jaře roku 1948 stal součástí posádky britské fregaty HMS Amethyst. Asi ročního hladového kocoura tehdy v Hongkongu našel sedmnáctiletý člen posádky George Hickinbottom. Propašoval ho na palubu s tím, že by se mohl postarat o krysy, které na lodi byly. Kocour se velmi brzy stal miláčkem celé posádky, byl i oblíbencem kapitána lodi Iana Griffithse. Kocour si dokonce zvykl odpočívat v kapitánské kajutě.

This photo was released Thursday Oct. 25, 2012 by The People’s Dispensary for Sick Animals (PDSA), the awarding body…

Zveřejnil(a) Peace, Love & Paw-Prints dne Neděle 26. dubna 2015

O rok později se kapitánem lodi stal Bernard Skinner, který měl kocoura také velmi rád. Velení tehdy fregatu poslalo po řece Jang-c‘-ťiang do čínského města Nanking. Zde měla vystřídat HMS Consort, který se podílel na strážení místního britského konzulátu. V Číně tehdy probíhala občanská válka mezi komunisty vedených Mao Ce-tungem a vojsky Kuomitangu generála Čankajška. Velká Británie stála stranou a tak nikdo nepředpokládal problémy.

A cat named „Simon“ from the Royal Navy’s Amethyst sloop, awarded Britain’s highest military award for animals – the…

Zveřejnil(a) Marine Digital dne Pátek 4. září 2020

Čínské dělostřelectvo loď těžce poškodilo

Ovšem poblíž města Jiangyin na loď začala střílet 20. dubna 1949 dělostřelecká baterie čínských komunistů. Jedna z prvních střel zasáhla i kajutu kapitána lodi, který byl smrtelně zraněn. V kajutě se tehdy nacházel i Simon. Toho zasáhlo několik střepin a byl popálený, posádka ho později našla na palubě. Střelba z čínské baterie si vyžádala 19 mrtvých a 27 zraněných.

Zveřejnil(a) David Steigman dne Úterý 17. srpna 2021

Posádka vzala kocoura stejně jako zraněné lidi na ošetřovnu, kde se o něj postaral lodní lékař Michael Fearnley. Kocourovi vyndal střepiny a zašil rány. Simon i přes špatnou prognózu přežil a během svého zotavování zůstal na ošetřovně. Byl pověstný svojí přítulností a dokázal typickým kočičím způsobem povzbudit a pozitivně naladit i těžce zraněné lidi, kteří se zde léčili.

V té době byla loď zablokována na řece demonstrativně namířenými děly čínských komunistů a jejich strohými příkazy zůstat na místě s nevyřčenou hrozbou dalšího dělostřeleckého útoku. Ani jednání s čínskými komunisty dlouho nevedla k vyřešení situace.

iZdroj fotografie: Uživatel Acabashi / Creative Commons / CC BY-SA

Novému kapitánovi Johnu Keransovi se ale 30. července v noci podařilo pod rouškou tmy proklouznout okolo nepozorných čínských dělostřelců a dostat se na moře.

Fregata se vydala zpět do Velké Británie. Kocour musel v souladu s předpisy zůstat v šestiměsíční karanténě. V prosinci měl být Simon, který se stal v zemi doslova celebritou, dekorován Modrou medailí. Ovšem v karanténě se nakazil virem a i přes péči ošetřovatelů 28. listopadu 1949 zemřel. Je pochován na zvířecím hřbitovu v Ilfordu ve východní části Londýna.

O jakých hrdinných skutcích zvířat, především koček, ještě víte?

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Olomoucké tvarůžky musely z pultů kvůli plísni. Do prodeje se jen tak nevrátí
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
adbz.cz
adbz.cz
Nevýrazný řadový dům proměnili na skvost umění. Zachoval si přitom původní viktoriánskou část