Legendární bitva o vietnamské údolí Ia Drang: Brutální konflikt neměl vítěze a byl předzvěstí dlouhé opotřebovávací války

Události nelítostné bitvy, která se odehrála ve vietnamském údolí, byly zfilmovány ve snímku Údolí stínů, v hlavní roli s Melem Gibsonem, jenž ztvárnil plukovníka Hala Moora.

i Zdroj fotografie: U.S. Army
                   

Za symptomatickou bitvu vietnamské války je považována krvavá bitva v údolí Ia Drang, která započala dne 14. listopadu 1965 v oblasti Central Highlands. Jednalo se o první a zároveň jeden z největších i nejbrutálnějších vojenských střetů mezi severovietnamskými silami a americkými jednotkami, který byl navíc umocněn moderními technologiemi, především pak helikoptérami a dělostřelectvem. Obě znepřátelené strany utrpěly ve vyčerpávající bitvě těžké ztráty a obě se považují za vítěze. Dodnes však není jisté, kdo vlastně tuto krvavou bitvu vyhrál, či zda je možné vzhledem k okolnostem o nějakém vítězství vůbec mluvit.

Hon na příslušníky Vietnamské lidové armády

V říjnu roku 1965 zaútočila severovietnamská armáda na tábor amerických speciálních sil v oblasti Plei Me. Jakmile byl nečekaný útok odražen, nařídil generál Westmoreland příslušníkům 1. kavalerie, aby zahájili ofenzívu, a to s cílem najít a zničit nepřátelské oddíly, které byly lokalizovány v blízkosti tábora. Následkem této akce byla bitva u Ia Drang, jež dostala jméno podle malé řeky protékající údolím v oblasti, kde se bojovalo.

Celých 35 dní pronásledovala americká divize 32., 33. a 66. pluk Vietnamské lidové armády (dále jen VLA) a sváděla s nimi vyčerpávající boje, dokud se nepřítel, potýkající se s těžkými ztrátami, nestáhl zpět na své základny v Kambodži.

iZdroj fotografie: U.S. Army
Vojáci 1. a 7. kavalerie americké armády, vystupující z vrtulníku Bell UH-1D Huey na výsadkové plošině X-Ray, během bitvy u Ia Drang.

S průzkumnými četami letecké eskadry, zajišťujícími přední a boční pozice, zřídily jednotlivé prapory 1. divize tzv. útočná stanoviště, odkud hlídky pátraly po nepřátelských jednotkách. Po několik dní nenašli letečtí zvědové ani pozemní patroly jedinou stopu o výskytu nepřítele. To se ovšem změnilo dne 4. listopadu, kdy hlídky spatřily pouhých několik kilometrů západně od oblasti Plei Me podpůrnou základnu, přesněji ošetřovnu, severovietnamských vojsk.

K místu byly téměř okamžitě vyslány jednotky rychlého nasazení se vzdušnou leteckou podporou, která poté, co byl v oblasti lokalizován nepřátelský prapor, zahájila z užitkových vojenských vrtulníků UH-1B Huey tvrdý útok. Mezi pozemními jednotkami se následně strhla intenzivní přestřelka, při níž bylo zabito kolem 90 severovietnamských vojáků. Americké síly měly tentokrát navrch, obsadily ošetřovnu a zmocnily se řady důležitých dokumentů.

Pátrání po hlavní skupině nepřátel pak pokračovalo i v několika následujících dnech, přičemž americké armádní jednotky soustředily své úsilí do okolí masivu Chu Pong – horského pásma poblíž kambodžských hranic, kde se pravděpodobně nacházela nepřátelská základna. V té době docházelo mezi oběma znepřátelenými stranami k menším a v podstatě pravidelným střetům. Ty nejtěžší boje však měly teprve přijít.

Osudný listopadový den  

Jakmile část americké divize zahájila svou druhou etapu tažení, začaly se nepřátelské síly přesouvat z prostoru základny v oblasti Chu Pong. Jednotky 3. brigády 1. kavalerie, která převzala velení od 1. brigády, postupovaly vpřed za účelem zřízení dělostřeleckých základen a přistávacích zón na úpatí hory. Přistávací zóna X-RAY byla jednou z několika pozic USA nacházejících se na okolních náhorních plošinách, které byly zranitelné vůči útokům nepřátelských sil. Právě zde započaly 14. listopadu boje, v nichž se utkaly tři americké prapory s jednotkami dvou severovietnamských pluků.

iZdroj fotografie: U.S. Army
Američtí kavaleristé nesou raněného vojáka, který byl vážně zraněn při severovietnamském přepadení v údolí Ia Drang, do evakuační zóny. Listopad, 1965.

Onoho osudného dne v brzkých ranních hodinách provedl 1. prapor 7. kavalerie výsadek do prostoru přistávací zóny X-RAY. Kolem poledne pak na americké vojáky zaútočil 33. pluk severovietnamské armády. Tvrdé boje pokračovaly i přes noc, až byla plošina X-RAY obklíčena. Následujícího dne byly zlikvidovány dvě americké čety. Situace byla zoufalá a americkým jednotkám nezbývalo nic jiného, než žádat o vzdušnou pomoc.

Tváří v tvář opakovaným minometným útokům a tvrdému náporu nepřátelské pěchoty byli Američané nuceni využít všech dostupných palebných prostředků, které měli po ruce. Dělostřelecké lodě, taktická letadla a bombardéry B-52 zahájily masivní bombardování nepřátelských vojsk. Po tvrdých bojích nakonec americká pěchota, vybavená puškami M16, odhodlaného nepřítele úspěšně odrazila. Síly VLA a Vietkongu přišly o více než 600 mužů, Američané ztratili 79 vojáků.

Severovietnamské vojsko neustoupilo

Ačkoli nepřítel utrpěl opravdu těžké ztráty, z údolí Ia Drang se nestáhl. Jednotky 33. a 66. pluku VLA, které se začaly přesouvat na východ směrem k Plei Me, se 17. listopadu opět střetly s americkým vojskem, tentokrát s 2. praporem 7. kavalerie. Ke konfliktu došlo pouhých několik mil severně od X-RAY, v přistávací zóně ALBANY.

Následný boj se stal krvavou demonstrací severovietnamského mistrovství v přepadávání, když komunisté do svých sítí chytili hned čtyři americké roty. Zatímco obklíčené jednotky bojovaly o přežití, ve zmatku a chaosu zmizely takřka veškeré známky organizovaného boje. Nebylo možné přivolat posily ani efektivní palebnou sílu. Chvílemi se boje omezovaly na obětavé úsilí jednotlivců a několika malých jednotek, které se pokoušely předejít zkáze, avšak poté, co boje té noci ustaly, bylo skoro 70 % amerických sil ztraceno. Téměř každý třetí voják padl v boji.

Obě strany se prohlásily za vítěze

VLA způsobila Američanům obrovské ztráty, přičemž sama utrpěla hrozivé škody. Severovietnamské velení však věřilo, že i takto vysoké počty mrtvých jsou pro ně příznivé a odhodlání Američanů nakonec poleví. Naopak Američané byli přesvědčeni, že se jim podařilo předejít zásadnímu postupu VLA. Nehledě na strašlivé ztráty na obou stranách byla bitva u Ia Drang označena za první velký americký triumf ve vietnamské válce.  

iZdroj fotografie: U.S. Army
Američtí vojáci střeží severovietnamské zajatce poblíž údolí Ia Drang v Jižním Vietnamu, 15. listopadu 1965.

Westmoreland a jeho zástupce, generál William DePuy, kteří se svému umění války naučili v bitvách za druhé světové války, považovali poměr počtu obětí, jenž se pohyboval odhadem kolem 12:1, za důkaz toho, že válku lze vyhrát prostřednictvím doslovného vyčerpání nepřítele, a to pomocí operací typu „najdi a znič“.

Ostatně renomovaný časopis Time vybral generála Westmorelanda za Muže roku 1965. Spojené státy v tomto roce ztratily 1 275 mužů, 5 466 bylo zraněno, 16 zajato a 137 prohlášeno za nezvěstné. Síly Vietnamské republiky přišly o 11 403 mužů, 23 296 utrpělo zranění a 7 589 bylo pohřešováno. Spojenci odhadovali počet mrtvých Vietkongu a VLA na 35 382 a zajatých na 5 873.

Jaký je Váš názor na kontroverzní Vietnamskou válku?

Zdroj: MOORE, HALL G., GALLOWAY. We Were Soldiers Once and Young: Ia Drang – the Battle That Changed the War in Vietnam. Novato, CA: Presidio Press. 2004. ISBN: 978-034-547-264-9, History

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky