Krvavý Chamberlain: Jak si univerzitní profesor vydobyl svou přezdívku a stal se válečným hrdinou

Svou přezdívku nedostal za krutost vůči nepříteli. Za své hrdinské činy během americké občanské války byl důstojník odměněn Medailí cti.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Generálmajor Joshua Chamberlain bojoval za armádu Unie během americké občanské války. Jako velící důstojník 20. pluku mainské dobrovolnické pěchoty vedl své vojáky v Bitvě u Gettysburgu. Úkolem bylo zajistit levé křídlo armády Unie na skalnatém kopci Little Round Top. Jeho muži bojovali statečně, odhodláni zajistit Unii vítězství. Když vojákům během bojů došla munice, Chamberlain nařídil regimentu zaútočit na armádu Konfederace bajonety, což pomohlo Unii opět získat plnou kontrolu nad svým levým křídlem.

Akademik, nikoliv voják

Joshua Lawrence Chamberlain se narodil v Brewer, Maine v roce 1828 jako jedno z pěti dětí. Jeho dědeček sloužil jako plukovník během války za nezávislost v roce 1812. Chamberlain zpočátku neměl vůbec v úmyslu přidat se k armádě, naopak se vydal směrem akademickým. Po studiích působil jako profesor rétoriky a učitel jazyků na univerzitě v Bowdoin. Oženil se a společně se svou manželkou se usadili v Brunswicku. Celkem spolu měli pět dětí.

Zveřejnil(a) Bowdoin College dne Čtvrtek 6. srpna 2015

Hned zpočátku občanské války se Chamberlain dobrovolně přihlásil do služeb unionistické americké armády. Guvernérem státu Maine mu byla udělena hodnost podplukovníka a byl přiřazen k 20. regimentu mainské dobrovolnické pěchoty. Přesto, že postrádal jakékoliv praktické vojenské zkušenosti, jeho akademické vzdělání, schopnost se rychle učit a spousta hodin strávených studiem armádních spisů mu pomohlo připravit se na nadcházející konflikty.

Levé křídlo vydrželo

Chamberlaina a jeho muže nejvíce proslavila Bitva u Gettysburgu, kde měli za úkol udržet klíčovou pozici na levém křídle unionistických pozic. V červenci 1863 jim po několika opakovaných útocích na jejich linii, které se jim dařilo odrážet, došla munice. Chamberlain však neváhal a nařídil svým mužům zaútočit na postupující linie pěšáků Konfederace prudkým během z kopce s bajonety, nasazenými na hlavně prázdných mušket.

iZdroj fotografie: Mathew Benjamin Brady / Public Domain

Tento nečekaný útok protivníka nejen překvapil, ale uvedl nepřátelské vojsko do naprostého chaosu, což jej nakonec donutilo k ústupu. Unii se tak podařilo udržet své důležité levé křídlo a nakonec krvavou bitvu u Gettysburgu vyhrála. Po této náročné bitvě převzal velení pátého sboru první divize, kde působil jako velitel až do konce občanské války. Během své služby utrpěl celkem šest vážných, často život ohrožujících zranění.

Zveřejnil(a) Mark Brooks dne Úterý 2. července 2019

V červnu 1864, během obléhání Petersburgu, utržil zásah do oblasti třísel, který ho téměř stál život. Jeho šance na život pro velkou ztrátu krve byla mizivá, ovšem Chamberlain zas a znovu dokázal, že je rozeným bojovníkem a jako zázrakem své zranění přežil. Koncem roku 1864 už byl zpátky ve službě. Ani ne rok po tomto zranění utrpěl další vážné a krvavé zranění, čímž si vysloužil nejen povýšení na Generálmajora, ale také svou přezdívku Krvavý Chamberlain. Za své zásluhy byl v roce 1893 vyznamenán Medailí cti.

Univerzitní prezident

Po konci války se Chamberlain rozhodl kandidovat na guvernéra státu Maine, čehož dosáhl poměrně snadno, jelikož byl díky svým válečným zásluhám velmi oblíbený. Funkci vykonával 4 roky a poté se vrátil na univerzitu v Bowdoin. Přednášel o svých zkušenostech z války a vydal také několik knih.

Po celý zbytek života jej trápila jeho válečná zranění, jež také byla příčinou jeho smrti. Zemřel v roce 1914, pravděpodobně na důsledky poranění utržených u Petersburgu. Po boku mu u jeho smrtelného lože stál stejný doktor, který jej v době tohoto zranění ošetřoval o 50 let dříve.

Zdroj: WarHistoryOnline

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články