Po kom střílel legendární odstřelovač Vasilij Zajcev? Jeho protivníka halí tajemná rouška záhad

Souboj odstřelovačských es Sovětského svazu a Německa ve Stalingradě se dostal i do filmu. Mnoho odborníků o něm má pochybnosti.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Sovětský odstřelovač Vasilij Zajcev je bez diskuzí jedním z nejznámějších a nejlepších odstřelovačů historie. Proslavil se za bojů o Stalingrad, kde si ho všimla sovětská propaganda. Jeho příběh se stal i námětem hollywoodského trháku Nepřítel před branami. V něm svedl souboj s velitelem odstřelovačské školy Erwinem Königem. Především ruské zdroje tvrdí, že jde o pravdivý příběh. Ale neexistuje pro to dost důkazů.

Muž s přesnou muškou

Každopádně Vasilij Zajcev není vymyšlená, ale skutečná postava. Sloužil u námořnictva a když Německo napadlo Sovětský svaz, tak dobrovolně narukoval na frontu. V září roku 1942 byl nasazen ve Stalingradu, o který vedli Sověti a nacisté úporné boje. Tehdy sloužil jako klasický střelec, ale velitelé si velmi brzy všimli dovednosti zabít nepřátelské vojáky na dlouhé vzdálenosti. Proto se stal odstřelovačem s puškou Mosin-Nagat vybavenou dalekohledem.

iZdroj fotografie: Franco Atirador / Creative Commons / CC BY-SA

S ní dosahoval neuvěřitelných výsledků. Podle zaznamenaných údajů mezi 10. listopadem a 17. prosincem 1942 zabil 225 nepřátelských vojáků. Vyvinul si vlastní metodu boje. Dlouho dokázal čekat ve skrytých pozicích, odkud pak pálil. Ve Stalingradu zaučoval i jiné odstřelovače a byl na ně velmi přísný. Používali taktiku nasazení tří dvoučlenných týmů tvořených střelcem a zvědem. Ta je dodnes ruskými odstřelovači praktikována.

Glorifikace propagandou

Zajcevových úspěchů si brzy všimli tvůrci sovětské propagandy a jeho příběhy začaly plnit sovětský tisk. Tak podle všeho vnikla i legenda o jeho souboji s velitelem německé odstřelovačké školy Erwinem Königem. Případně Heinzem Thorvaldem, o kterém mluví některé prameny. Ovšem historikům se existenci těchto velitelů v německých ozbrojených silách nepodařilo věrohodně doložit. Mnozí je považují za mýtus a výplod propagandy.

iZdroj fotografie: Konstantin Dorokhin / Creative Commons / CC BY-SA

Každopádně ruské zdroje legendu označují za pravdivou. Například v Muzeu ozbrojených sil v Moskvě mají údajný dalekohled z Königovy pušky. Na souboj s elitním německým odstřelovačem ve svých pamětech vzpomíná i sám Zajcev. Není ale jasné, zda publikace nebyla poplatná sovětské propagandě. To nijak nesnižuje Zajcevovy schopnosti. Je doloženo, že zabil minimálně 11 německých sniperů.

V lednu 1943 byl Zajcev při minometném útoku raněn . Musel na léčení, ale nakonec se vrátil zpět na frontu a sloužil do konce války. V únoru 1943 získal titul Hrdina Sovětského svazu. Po válce pracoval jako inženýr a byl dokonce ve vazbě kvůli vykonstruovaným obviněním ze špionáže. Zemřel v prosince 1991 ve věku 76 let. V roce 2006 byl s vojenskými poctami pochován u Mamájevovy mohyly ve Volgogradu.

Zdroj: Historyhit, Stalingradfront

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články