Churchillova tajná armáda se dlouhá léta skrývala ve skotském lese. Šlo o jeden z nejtajnějších bunkrů britské historie

Lesní pracovníci objevili v loňském roce při práci v lese v jižním Skotsku tajný bunkr Winstona Churchilla. Měl sloužit pro sabotáže nacistů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lesníci si při kácení stromů v jižním Skotsku všimli něčeho zvláštního. Mezi kořeny a kapradím se jim zjevily železné dveře. Jednalo se vchod do ztraceného bunkru z druhé světové války, který byl postaven pro úkryt jedné z nejtajnějších vojenských sil Velké Británie. Bunkr postavila Churchillova tajná armáda, jak se přezdívalo Pomocným jednotkám, a byl ukrytý v lese, kde by ho jen stěží někdo našel.

Odhalení Churchillova tajného bunkru

Churchillova tajná armáda byl sbor dobrovolníků podobných britské demobraně, kteří byli pověřeni obranou země v případě německé invaze. Takovéto jednotky se nacházeli v různém rozmístění, a každá z nich postavila malý bunkr. Ty byly tak dobře a tajně ukryté, že spousta z nich nebyla dodnes objevena. To však neplatí o jednom z nich, který byl odhalen lesním i pracovníky v minulém roce na podzim.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / Public Domain

Bunkr může ubytovat až sedm vojáků

Bunkr byl nalezen v lesnaté krajině jižně od Edinburghu. Je zakopaný přibližně v hloubce 1,3 metru pod zemí pro větší nenápadnost. Jeho střecha byla pokryta cínem a zdi byly postaveny z cihel. Se svými rozměry (7 metrů na délku a 3 metry na šířku) měl v případě potřeby na několik měsíců, nebo dokonce až let ubytovat až sedm vojáků. Archeologové objevili v bunkru také dřevěné zbytky, které byly s největší pravděpodobností zbytky z postelí a prázdnou plechovku, ve které měl nejspíš jídlo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jednotka z bunkru měla za války jednoznačný úkol

Podle archeologů tento bunkr využívalo přibližně sedm mužů, kteří byli ozbrojeni revolvery, samopaly, odstřelovací puškou a výbušninami. Tato jednotka během války jednala jako partyzánská síla, která by se nenápadně vyplížila z bunkru a sabotovala postup nepřítele. Členům této jednotky se také přezdívalo skalní mudrci a dostávali školení ohledně přepadení, vraždy, demolic, a v případě nouze také sebevraždy. Vojáci měli nařízené, že v případě hrozby zajetí musí zabít sebe i své kamarády.

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články