Za války o Falklandy Britové naháněli argentinskou letadlovou loď. Lov, jež zůstává spíše neznámým příběhem

Během války o Falklandské ostrovy mezi Velkou Británií a Argentinou se odehrála řada střetů, včetně námořních. Lov na argentinskou letadlovou loď Veinticinco de Mayo zůstává spíše neznámým příběhem.

i Zdroj fotografie: Ennio Chiecchio / Public domain
                   

Když v dubnu roku 1982 Argentina provedla invazi na britské Falklandské ostrovy, akce se zúčastnila i její letadlová loď Veinticinco de Mayo. Při následném vyslání flotily, které měla ostrovy dobýt zpět, nasadila Velké Británie také své letadlové lodi. Argentinský nosič letadel byl pro ně jedním z nejvážnějších protivníků. Proto není divu, že byl i prioritním cílem, na který se britské námořnictvo zaměřilo. Argentincům se ale podařilo loď, na rozdíl od křižníku General Belgrano, ochránit.

Číhání na Brity

Na začátku dubna 1982 byla Veinticinco de Mayo jednou z lodí, které se účastnily invaze na Falklandy. Na své palubě vezla 1500 argentinských vojáků. Brzy je vylodila a vrátila se na moře. Tvořila jádro argentinských sil, které číhaly na britskou protiakci severně od souostroví. Na jihu byly síly vedené křižníkem General Belgrano. Když se v květnu Britové přiblížili k ostrovům, Grumman S-2 Tracker z argentinské letadlové lodě je objevil. Na palubě se přichystaly A-4Q Skyhawk v útoku. Neodstartovaly, protože pozici Britů Argentinci později ztratili.

iZdroj fotografie: Uživatel Argentina.gob.ar / Creative Commons / CC BY-SA
Veinticinco de Mayo

Britští velitelé si byli hrozby plně vědomi, ačkoli teoreticky měli přesilu, protože jejich flotilu tvořily dvě letadlové lodě. Pátrat po letadlové lodi vyslali dvě jaderné ponorky Splendid a Spartan. Když ale 2. května ponorka Conqueror potopila argentinský křižník General Belgrano, Argentina si uvědomila, v jakém nebezpečí se její letadlová loď ocitla. Proto vydala rozkaz k jejímu stažení. Unikla jen tak tak. Splendidu se dokonce podařilo lokalizovat její doprovod, ale samotný nosič nikoli. Od 9. května byla Veinticinco de Mayo v bezpečí přístavu.

iZdroj fotografie: Armada Argentina / Public domain
Grumman S-2 Tracker startuje z Veinticinco de Mayo

Potopení Ardentu

Pro část posádky lodě ale stažení do přístavu neznamenalo konec války. Palubní Skyhawky totiž byly přesunuty na pozemní letiště a účastnily se útoků proti britským silám odtud. Dne 21. května se zapojily útoku na britskou regatu Ardent. V několika vlnách útoků se jim podařilo fregatu zasáhnout pumami a ta se později potopila. Naopak tři Skyhawky byly sestřeleny britskými Harriery. Tím nasazení letadlové lodi ve válce, kterou Argentina nakonec prohrála, skončilo.

iZdroj fotografie: Armada Argentina / Creative commons / CC BY-SA
A-4Q Skyhawk startuje z Veinticinco de Mayo

Pikantní na celém příběhu je, že Veinticinco de Mayo byla původně britskou lehkou letadlovou lodí postavenou za druhé světové války. Britové ji později prodali Nizozemí a to v roce 1969 Argentině. Loď měla výtlak 19900 tun a délku 192 metrů. Z její paluby mohlo operovat až 21 letadel, v případě Argentiny šlo za války o Falklandy o průzkumné Trackery a bojové Skyhawky. V roce 1988 argentinské námořnictvo začalo loď přestavovat. Z důvodu nedostatku peněz ale byla v roce 1996 vyřazena ze služby a později sešrotována.

Zdroj: Hot Cars

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články