Innes McCartney, známý jako lovec vraků, našel druhou největší válečnou loď v kanálu La Manche

Lovec ponorek Innes McCartney a hledání druhého největšího válečného vraku Kriegsmarine v kanálu La Manche

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lovci vraků se běžně zabývají hledáním potopených lodí, ponorek, nebo třeba i letadel. Většinou se jedná o stroje z válečné doby, které mají velkou cenu. Jedním takovým lovcem je Innes McCartney, jehož cílem jsou právě vraky, které mají námořní a historický význam. Na svém kontě má už několik úspěchů, mezi které patří například nalezená britská ponorka M1, kterou objevil v roce 1998.

Potápění do lokalizované oblasti vraku bylo velmi nebezpečné

Řadu let se snažil objevit dosud neobjevený vrak, což se mu však nakonec po více než deseti letech nepodařilo. Soustředil se tedy na nalezení vraku v kanálu La Manche, který byl druhým největším námořním válečným hrobem. McCartney přiznal, že tento projekt bude vždy jeden z jeho nejoblíbenějších. Sledování mu trvalo celé roky a vyžadovalo si sérii několika extrémně náročných ponorů, které se nacházely v jednom z nejvíce přílivových úseků na planetě a představovaly značné nebezpečí.

iZdroj fotografie: Uživatel Juha Flinkman / Creative Commons / CC BY-SA

Pro Komet byl vpád do Pacifiku úspěchem. Mise trvala 512 dní a na své palubě přepravoval 42 000 tun nákladu. Při první misi bylo Rusko německým spojencem, takže byla možná trasa do Pacifiku kolem Sibiře. U druhé výpravy tomu už bylo jinak. Rusko se stalo nepřítelem, takže loď musela proplout Lamanšský průliv. Dne 13. října 1942 došlo k zahájení operace, která měla zachytit a zneškodnit Komet. Královské námořnictvo pro tento krok vyslalo 10 torpédoborců a flotilu motorových torpédových člunů.

Potopení lodi s posádkou

Komet byla během rychlé noční akce i se svou posádkou. Ohnivá koule z Kometu byla vidět na velkou vzdálenost, což přestavovalo sílu výbuchu. Plameny následně vystřelily až do výšky 300 metrů. Komet byl vybaven palivem a zbraněmi, což z něj bez pancéřového pásu dělalo jednoduchý cíl. McCartney se divil, že vrak nebyl nalezen i přes to, že je kanál La Manche dobře zmapován.

iZdroj fotografie: Uživatel neznámý / Creative Commons / Public Domain

McCartney si na svou misi pronajal loď

V roce 2006 si pronajal potápěčskou loď s posádkou, kterou tvořil zkušený tým potápěčů. Potápění do hloubky 60 metrů v této oblasti však vyžadovalo velmi dobré naplánování, protože nejlepší příliv trval pouze 15 minut a uskutečnil se pouze jednou za den. Při potápění se na ně usmálo obrovské štěstí, a po nějakém čase našli vrak lodi. Ten na první pohled vypadal, jako vrak obchodní lodi. Po důkladnějším prozkoumání se ukázalo, že jsou kolem vraku granáty.

iZdroj fotografie: Internetové archivní obrázky knih / Creative Commons / Public Domain

Na lodi byla hned na první pohled vidět obrovská síla výbuchu, která ji rozdělila na dvě části. Příď byla ohnutá směrem dovnitř a trosky ležely všude kolem. To všechno naznačovalo, jak strašlivá byla noc, kdy došlo k potopení lodi i s posádkou. Komet je jediným příkladem ozbrojeného obchodního vraku na světě. Loď je na dně chráněna, protože se nachází ve francouzských vodách, kde je zakázáno ji vytáhnout.

Zdroj: War History Online

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články