Válka jednoho muže: Sám zničil 4 německé tanky a zpomalil nepřátelský útok, aby se stihl oholit a upravit si knír

Za svou ukázku statečnosti a udatnosti během devítidenních bojů byl major Robert Cain vyznamenán Viktoriiným křížem.

i Zdroj fotografie: U.S. federal government / Public Domain
                   

Operace Market Garden, která se uskutečnila během druhé světové války, v září roku 1944, byla největší výsadkovou operací v dějinách lidstva. Jejím cílem bylo uvolnit Spojeneckým vojskům cestu pro postup do severního Německa obejitím Siegfridovy linie a do akce bylo nasazeno přes 34 000 mužů. Major Robert Cain prokázal během bitvy u nizozemského města Arnhem mimořádnou odvahu, kdy přes těžká zranění, která utrpěl v bojích, sám zničil několik nepřátelských tanků a samohybných děl.

Operace Market Garden

Robert Henry Cain se narodil 2. ledna 1909 v Šanghaji. Jeho rodiče pocházeli z ostrova Man, který se nachází v Irském moři, v severní Evropě. Během druhé světové války se jako velitel roty 1. výsadkové divize zúčastnil hromadného seskoku nad nizozemským městem Arnhemem, ve snaze dobýt strategicky důležitý most. První část operace, obsazení arnhemského mostu, se povedla jen částečně. Jednotky obsadily jen severní část stavby.

🇬🇧 | Dnes před 75 lety výsadkáři z 1. výsadkové divize nastoupili do letadla Dakota a vyrazili do Arnhemu. Operace Market Garden – budeme si je pamatovat. Obrázek: © IWM (K 7586)

Zveřejnil(a) BFBS Radio dne Úterý 17. září 2019

Brzy na to však výsadkáře překvapily nečekaně silné a dobře organizované německé jednotky, mezi kterými byly jak zálohy ze západní fronty, tak také jednotky elitních bojových formací SS, které si zde, naneštěstí pro výsadkáře, zrovna odbývaly reorganizaci a doplňování zásob po dlouhém nasazení na východní frontě.

Spojenecké pozemní síly, jejichž úkolem byl postup k inkriminovanému území, navíc postupovaly pomaleji, než bylo původně v plánu a nestihly dorazit včas. Druhá součást výsadku, 1. polská výsadková brigáda, seskočila později z důvodu špatného počasí. Operace byla špatně naplánována a Britové se dostaly do obrovských potíží.

iZdroj fotografie: United Kingdom Government / Public Domain
Zahájení výsadkové operace Market Garden s cílem obsadit mosty na řece Rýn mezi Arnhemem a Eindhovenem.

V důsledku výrazného odporu německých jednotek se pozici poblíž mostu v Arnhemu podařilo upevnit pouze malé jednotce, která byla pod velením podplukovníka Johna Frosta. Byla však naprosto odříznuta od hlavních sil, a i přes pokus o posílení jednotky se museli muži nakonec stáhnout nebo vzdát, přeživší vojáci se vrátili na pozici 11. výsadkového praporu, který byl držen v záloze.

V náročném terénu pouze se základní výzbrojí

Bez nedostatečného protitankového vybavení, major Robert Cain, společně s asi stovkou mužů, dostali za úkol zajistit pozici na zalesněné výšině zvané Den Brink, která by usnadnila další boj. Náročné terénní podmínky však britským vojákům nedovolily se zakopat. Půda byla tvrdá a hojně prorostlá kořeny vzrostlých stromů, což nedovolovalo vojákům ukrýt se v zákopech a představovali tak snadný cíl pro nepřítele. Po zhodnocení situace se Cain rozhodl pro ústup.

Zveřejnil(a) History of War II dne Pátek 31. října 2014

V očekávání německého protiútoku zaujali Cainovi muži na rozkaz podplukovníka Thompsona pozice před palebnými bateriemi u Oosterbeeku. Ofenzíva německých jednotek s cílem prorazit obranu výsadkářů byla zahájena 20. září. Britové zvládli nepřátelským útokům zpočátku odolávat. Poté, co však podplukovník Thompson utrpěl vážné zranění, byli nuceni stáhnout se zpět na hlavní divizní perimetr.

Sám proti armádě

Když se 20. září přiblížili německé tanky Tiger k oblasti, kterou držela jeho rota, vzal Robert Cain věci do vlastních rukou a vyzbrojen protitankovou zbraní se s nimi sám vypořádal. Zaujal pozici a v klidu vyčkával, dokud jeden z tanků nebyl jen 20 metrů od něj, poté zahájil palbu. Tank na tento útok okamžitě odpověděl a odstřelil roh domu poblíž pozice důstojníka.

Přesto, že byl major Cain zraněn padajícími sutinami a navíc ještě utrpěl střelná zranění, pokračoval v palbě, dokud tank nezastavil. Poté ho pomocí houfnice zcela zničil. Major Cain se během několika následujících dní postavil nejen tankům Tiger, ale také plamenometným tankům, samohybným dělům a dokonce i nacistické pěchotě, to vše ve snaze udržet postavení ve vesnici Oosterbeek.

Arnhem, září 1944 Britští výsadkáři zajati po bitvě.

Zveřejnil(a) dne Čtvrtek 24. března 2016

Osobně byl zodpovědný za zničení šesti obrněných vozidel, z nichž čtyři byly tanky Tiger, ozbrojený minometem a v boji z nejtěsnější blízkosti. Při svých zraněních odmítl morfium a pokračoval v boji, ačkoli týloví důstojníci předpokládali, že nebude schopen. Němci byli tentokrát nuceni ustoupit a britští vojáci, kteří nebyli schopni zahájit pronásledování, se vydali na ústup přes řeku.

Ještě předtím se však major chopil břitvy a po týdnu stráveném na bojišti se konečně oholil. Jeho hladká tvář neunikla po návratu k hlavní armádě pozornosti generála Philipa Hickse, který se k jeho vzhledu vyjádřil následovně; Je zde alespoň jeden důstojník, který je oholený“, načež major Kain odpověděl; „Byl jsem dobře vychován, pane.”  Porážka spojenců u Arnhemu je poslední velké vítězství Němců na západní frontě.

Major Cain (druhý zprava) na Arnhemské investituře v Buckinghamském paláci, stojící vedle podplukovníka…

Zveřejnil(a) Major Robert Henry Cain VC dne Středa 19. listopadu 2008

Operace Market Garden je považována za nejhůře naplánovanou akci na západní frontě za druhé světové války. Výsadkáři utrpěli obrovské ztráty a cílů, obsazení řady mostů v Nizozemsku, nebylo prakticky dosaženo. Vojáci přesto prokázali velkou odvahu a odolnost vůči německým jednotkám, především pancéřovým divizím SS. Jednotky ztratili více jak polovinu mužů a zbytek dokázal ustoupit na pozice, držené Spojenci.

Byla Market Garden nepromyšleným hazardem se životy výsadkářů?

Zdroj: Wearethemighty, Pegasusarchive

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články