Málo známá fakta o studené válce, která by měl každý znát

Studená válka je celosvětově známý konflikt. Některé informace o jejím průběhu však dodnes nejsou příliš proslulé.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Navzdory tomu, že Spojené státy a Sovětský svaz bojovaly během druhé světové války společně, v následujících letech se rychle obrátili proti sobě. Studená válka byla obdobím poznamenaným napětím, to je poněkud známá věc. Naproti tomu méně známá je složitost vztahu mezi kapitalismem a komunismem.

Bláznivé jednání Nixona

Známá teorie říká, že Američané úmyslně vykreslili prezidenta Richarda Nixona jako šíleného. Bylo to z toho důvodu, že šílený člověk byl podle nich schopen všeho, dokonce i zahájit jaderný útok. Účelem tohoto tvrzení bylo zastrašit nepřítele a donutit jej, aby ustoupil z boje.

Jeden muž dokázal zachránit svět před jadernou válkou

V roce 1983 byl Stanislav Petrov velícím důstojníkem ve službě jaderného včasného varování, když jeho systém hlásil, že USA odpálily rakety směrem k Moskvě. Jeho výcvik a protokol vyžadovaly okamžitý odvetný úder, ale Petrov nemohl uvěřit, že je to pravda. Rozhodl se ignorovat varování jako falešný poplach. Petrovy instinkty byly správné. Kdyby vypustil „odvetné“ střely na USA, znamenalo by to zahájení války. USA by pak opětovaly palbu a to by mělo daleko horší následky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Letadla dostala do výzbroje jaderné bomby

Nebezpečí pro Američany nehrozilo jen ze strany Sovětského svazu, ale ohrožovaly je jejich vlastní nedostatky. V 60. letech byly do výzbroje amerických letadel zařazovány jaderné bomby „pro případ nouzeˮ, a mohlo se stát, že je ztratily. Ministerstvo obrany nedávno odhalilo celkem 32 nehod s jadernými zbraněmi v období mezi lety 1950 až 1980.

Při jednom tomto incidentu spadly v Severní Karolíně dvě jaderné bomby. Bývalý ministr obrany Robert McNamara uvedl, že k jadernému výbuchu nedošlo kvůli selhání dvou drátů. Kdyby však bomby explodovaly, způsobilo by to větší škody než v Hirošimě nebo Nagasaki.

iZdroj fotografie: Depositphotos
.

CIA brala kódy a supertajné špionáže vážně

Výcvikový manuál učil agenty používat mnoho triků a podvodů. Například podle způsobu, jakým si zavazovali tkaničky, dávali najevo dva signály. Jeden způsob říkal „mám informace,ˮ a ten druhý „následujte měˮ. Byl to jeden z tajných způsobů dorozumívání mezi agenty.

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články