Mimořádný voják Jerry „Mad Dog“ Shriver jako obávaný hrdina Vietnamské války. Byla na něj dokonce vypsaná odměna

Mimořádně odvážný Jerry Shriver vstoupil do armády už v mládí. Získal řadu ocenění za své zásluhy a vysloužil si přezdívku Mad Dog.

i Zdroj fotografie: Archivy USMC / Creative Commons / CC BY
                   

Speciální síly USA měly ve válce s Vietnamem jasné motto, kterým bylo osvobození utlačovaných lidí. Pro Spojené státy byla velmi komplikovaná více než čtyřicetiletá vietnamská válka. Amerika byla donucena k nepříjemnému kroku, a to evakuaci svého personálu ze země v roce 1973. Během války přišli Američané o velkou spoustu nejen vojáků, ale také bojové techniky.

Válka ve Vietnamu si vyžádala mnoho obětí

Podle odhadů zemřelo v důsledku války přibližně 58 000 vojáků a bylo více než 300 000 zraněných. Kromě toho přišla armáda Spojených států o 10 000 letadel a vrtulníků. Tato válka nebyla jako všechny ostatní, ale měla stanové bitvy a leteckou kampaň. Přestože se začaly používat high-tech zbraně, jako například SAM (rakety země-vzduch), specializované lodě a řízená munice, stále rostla potřeba speciálních sil.

iZdroj fotografie: Archivy USMC / Creative Commons / CC BY

Mimořádný voják Jerry Shriver

Vietnam měl ve svých řadách spoustu výjimečných a odvážných mužů. Patřili mezi ně například seržant dělostřelby Carlos Hathcock, kapitán John Ripley, seržant Ed Eaton a Jerry „Mad Dog“ Shriver. Poslední zmiňovaný patřil do 5. speciálních sil. Narodil se 24. září roku 1941 na Floridě a o jeho dětství je známo jen málo informací. Už jako mladý vstoupil do armády, a když přijel do Vietnamu, dostal hodnost seržant první třídy.

Úkolem jeho týmu bylo plnit hluboké penetrační mise za nepřátelskými liniemi a poté provézt strategickou průzkumnou misi. Shriver získal za svou statečnost a oddanost několik vyznamenání. Obdržel dvě stříbrné hvězdy, sedm bronzových hvězd, jednu leteckou medaili, tři vyznamenání armády za chrabrost a medaili vojáka.

Shriver získal řadu ocenění

Pro své chování si vysloužil přezdívku Mad Dog a severovietnamská vláda se ho bála tak moc, že vypsala odměnu 10 000 dolarů, což je v přepočtu přibližně 250 000 korun, za jeho smrt. Jeho třetí pracovní cesta vedla k tomu, že začal hodně pít a měl také problémy se spánkem. Vojáci dokonce říkali, že si před spaním dává pod polštář svůj samopal M3A1.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / Public Domain

Většina vojáků, kteří s ním sloužili, však přiznali jeho statečnost, oddanost a obětavost pro svůj vojenský tým. Vietnamské lidové jednotky armády PAVN byly založeny v oblasti jihovýchodní Kambodži, která měla pro PAVN zvláštní význam. Spojené státy se však cítily v ohrožení, a vyslaly strategické bombardéry B-52, aby provedly bombardování na Vietnamské jednotky.

Poslední mise Shrivera, přezdívaného Mad Dog

Následně byla Shriverova četa pověřena, aby zahájila ostřelování pomocí čtyř vrtulníků. Tato mise se však ukázala jako nereálná hned po jejím úvodu, kdy po přistání okamžitě čelili palbě kulometů ze silně opevněných pozic PAVN. Shriver se rozhodl spolu s jihovietnamským vojákem postupovat dopředu, aby vyhodnotil celou situaci. Zjistil, že jeho četa čelí přibližně čtyřnásobné převaze vojáků ukrytých v bunkrech a zákopech.

iZdroj fotografie: Fotograf americké armády / Creative Commons / Public Domain

Shriver byl několikrát zraněn a od té doby už on, ani jeho doprovodný voják nebyl nikdy spatřen. Mezitím se americká četa ocitla pod intenzivní palbou, a ve výsledku hojně ztratila. Až po sedmihodinovém boji se podařilo americkým vrtulníkům osvobodit své přeživší.

Jeho tělo nebylo nikdy nalezeno a byl prohlášen za ztraceného v misi

Ke konci stejného dne se ozval Hanoj Hanna, který prohlásil, že zajali Mad Doga Shriver. Později se ukázalo, že už byl dávno po smrti a mají tedy jeho tělo. Později se armáda vydala hledat těla zemřelých, ale našli pouze dvě. Pozůstatky Shrivera nebyly nikdy nalezeny a v pouhých 27 letech byl oficiálně uveden jako ztracen v misi.

Zdroj: War History Online

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články