Molotovův koktejl: Zbraň, které měla zastavit tanky. Dnes ji používají teroristé a demonstranti

Řada primitivních zbraní dokáže být neobyčejně účinná. Jejich výhodou je nízká cena a často možnost je vyrobit z běžně dostupných materiálů.

i Zdroj fotografie: Uživatel Takeaway / Creative Commons / CC BY SA
                   

Když se řekne Molotovův koktejl, většina fanoušků vojenské historie si vybaví sovětské vojáky, kteří se zápalnými lahvemi snažili zastavit nápor tanků v čele německého blitzkriegu. Ti opravdu tuto provizorní zápalnou zbraň využívali, ale rozhodně nebyli první. Ani název, který se dnes pro tuto zbraň běžně užívá, nepochází z Ruska. I když Vjačeslav Michajlovič Molotov byl sovětský ministr zahraničí, tento název dostala ve Finsku.

Jméno Molotova bylo užité jako žert

Samozřejmě to má se jménem zmíněného sovětského politika souvislost. Když v zimě 1940 Sovětský svaz útočil na Finsko a jeho letadla bombardovala finská města, Molotov a sovětská propaganda tvrdili, že jim poskytují potravinovou pomoc. Finové bombám říkaly Molotovovy chlebové koše. Navíc to byl právě tento politik, který s německým ministrem zahraničí podepsal pakt Molotov-Ribbentrop, který Finsko přiřadil v roce 1939 do zóny vlivu Sovětského svazu.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain

Finští obránci neměli dostatek protitankových zbraní, proto používali především v zimě 1939/1940 proti útočícím ruským tankům právě tyto improvizované zápalné bomby. Posměšně je nazvali právě po Molotovovi. Zbraň obecně tvoří křehká nádoba, nejčastěji skleněná, která je naplněna hořlavinou s kusem vyčnívající látky, jež se zapálí.

iZdroj fotografie: Gaius Cornelius / Public Domain

Často je plněna jen benzínem nebo alkoholem, ale používají se i různá zahušťovadla jako dehet, pryskyřice a další. Po dopadu na tvrdý povrch (kámen, pancíř tanku, beton bunkru apod.) se sklo rozbije a hořlavina vzplane. Hustá kapalina lépe ulpívá a ze zasaženého cíle neskapává dolů.

Hořlavina může zranit posádku tanku či mu zničit motor

Molotovův koktejl byl určený především k ničení tanků nebo obrněných vozidel. Cílem bylo hodit ho na vozidlo, směs měla po rozbití obalu vytvořit spolu se vzduchem jakousi zápalnou kouli. Ta okamžitě vzplála a hořící látka mohla proniknout dovnitř stroje a zranit posádku. Ale spíše se počítalo s tím, že po zatečení do motorového prostoru nebo na další místa může poškodit hořlavé prvky konstrukce a tank zkrátka znehybnit. Ve Finsku tuto zbraň dokonce sériově vyráběla likérka Rajamäki.

iZdroj fotografie: Uživatel Aboutblank11 / Public Domain

Finové ale nebyli první, kdo podobnou zápalnou zbraň použili. Jsou známé případy, kdy ji využili vojáci obou stran během občanské války ve Španělsku. Pak samozřejmě byla nasazována i na frontách druhé světové války a v dalších konfliktech. I když dnešní pěchota má účinné protitankové zbraně, obdobu Molotovova koktejlu použili američtí vojáci v boji o Fallúdžu k čištění městských domů obsazených pěšími bojovníky.

iZdroj fotografie: Eneas De Troya / Creative Commons / CC BY

Od druhé poloviny 20. století až do dnešní doby se Molotovův koktejl stal zbraní, kterou využívají teroristické skupiny nebo demonstranti proti zasahujícím bezpečnostním jednotkám. Naprosto běžné bývají v Asii nebo jižní Americe, ale někdy je použijí i protestující v Evropě. Řada států proto Molotovův koktejl řadí do některé skupiny nepovolených zbraní a za jeho vlastnictví a použití mohou padnout i nemalé tresty.

Co si myslíte o používání Molotových koktejlů v současnosti?

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články