Video: Netradiční obrana Britů proti Luftwaffe. Železné pevnosti „na vodě“, které sestřelily desítky letadel, dodnes stojí; nahlédněte

Přerušit obchodní přepravu do Velké Británie bylo za druhé světové války pro nacisty klíčové. Bez ní by se obrana země nejspíše zhroutila.

i Zdroj fotografie: Uživatel Russss / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pro Velkou Británii bylo za druhé světové války důležité ochránit své pobřeží a činila tak mnohými způsoby. Jeden z nejunikátnějších jsou pevnosti ve tvaru věží dvou typů, jimiž se snažila bránit ústí řek Temže a Mersey a Liverpoolský záliv. Jednalo se svým způsobem o předchůdce dnešních ropných plošin, protože jejich umístění na mořském dně je velmi podobné. A některé dokonce dodnes stojí. Jsou známé jako pevnosti Maunsell po svém autorovi Guyi Maunsellovi.

Užitečné základny daleko v moři

Existovaly dva typy. První byly námořní pevnosti, které provozovalo britské královské námořnictvo. Jejich hlavní úlohou bylo hlásit nálety, které Němci prováděli podél Temže. Sloužily ale rovněž jako orientační body například pro lodě, které se potřebovaly držet odminovaných plavebních kanálů. Měly také německým letadlům bránit ve shazování min, případně hlásit místa, kde bombardéry miny shodily. Zapojily se i do boje a jedna z pevností má na svém kontě potopený rychlý německý člun.

Pevnosti byly celkem 4 a skládaly se z pontonové základny o rozměru 51×27 metrů. Stály na dvou železobetonových věžích o průměru 18 metrů, v nichž byly i ubikace a sklady. Nahoře se nacházela ocelová plošina. Na ní byla umístěna 3,7palcová protiletadlová děla a byla zde i dvě děla Bofors ráže 40 milimetrů. Pevnosti zvané Tongue Sands se podařilo v lednu 1945 potopit německý E-boat.

iZdroj fotografie: Royal Navy / Public Domain
Námořní pevnost Maunsell

Obrana proti letadlům a V1

Druhým typem byly armádní pevnosti jiné konstrukce, jejichž hlavní úlohou byla především protiletadlová obrana. Mají na svém kontě minimálně 22 sestřelených německých letadel a třicítku střel V1. V tomto případě se jednalo o 7 navzájem propojených plošin, které stály na ocelových nohách. Těchto pevností bylo celkem 6 a polovina z nich byla u ústí Temže, zatímco zbylé stály v Liverpoolském zálivu.

Hlavní výzbrojí byla opět 3,7palcová protiletadlová děla umístěná na 4 plošinách. Z minutu dokázala vystřelit až 20 granátů ráže 94 milimetrů, přičemž nejvýkonnější typy střeliva dosáhly výšky až 14 kilometrů. Pak zde byla i děla ráže 40 milimetrů nebo světlomety, které sloužily k osvětlování cílů během nočních náletů. Do boje se nakonec zapojily ale jen pevnosti v ústí Temže. Ty, které byly postaveny u Liverpoolu, nikdy nebojovaly.

Většina pevností byla zničena nebo demontována, ale i po válce nějakou dobu sloužily námožnictvu a některé mají velmi divokou historii. Námořní Rough Sands byla v roce 1966 obsazena Royem Batesem, který provozoval rádio Essex. O rok později tu vyhlásil neuznávaný mikrostát knížectví Sealand. K vysílání pirátských rádií v 60. letech sloužily i další věže. Z armádních instalací je dnes možné podívat se na věže Red Sands, které jsou ještě v zachovalém stavu.

Video umožňuje nahlédnout i dovnitř věží

Jak hodnotíte nápad pevností umístěných v moři?

Zdroj: Wikipedia
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články