Dokumentace dokládají, kolik lidí vlastně nacisté vyvraždili. Na svědomí mají až 1/2 obětí 2. světové války

Nacisté se dopouštěli masového vraždění určitých skupin lidí a genocidy, ale jejich obětí bylo mnohem více i mimo různé tábory a podobná zařízení.

Počet nacistických obětí i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Německý nacistický režim je spojený s mnoha zločiny a padly mu za oběť desítky milionů lidských obětí, z nichž mnohé byly vražděny zcela záměrně a dokonce s cílem některé národy zlikvidovat. Celkový počet obětí 2. světové války je pak odhadován na 72 milionů, i když ne za všechny je odpovědné Německo, a mnohé ze ztrát jsou vojenské. Alespoň přibližně lze přitom dopátrat, kolik lidských životů má na svědomí samotné nacistické vyvražďování.

Mezi obětmi nacistů je přes 1 milion dětí

Počet civilních obětí nacistického běsnění se nejspíše nikdy přesně spočítat nedovede, ale HawaiiEdu zabývající se genocidami ve světě je odhaduje na 15 003 000 až 31 595 000 lidí. Do čísla zahrnuje lidi zavražděné nebo utýrané v koncentračních táborech, popravené, zabité válečné zajatce, oběti hladomorů, nuceného nasazení či bombardování. Z jeho odhadů mj. vyplývá, že je mezi těmito oběťmi minimálně 1 milion dětí mladších 18 let.

Vězni v koncentračním táboře iZdroj fotografie: Public Domain
Vězni v koncentračním táboře

Nejznámější skupinou nacistického vyvražďování jsou oběti holocaustu, tedy židé, jichž je kolem 6 milionů. EncyclopediaUshmm v dokumentech odhaduje, že z toho jich bylo 2,7 milionu zabito ve vyhlazovacích táborech, např. v Osvětimi nebo Treblince. Zhruba 2 miliony jich pak nacisté zastřelili – tento způsob holocaustu uplatňovali hlavně ve východních částech Evropy. Téměř milion židů také zemřel v ghettech a táborech na strádání a hlad. Spolu s nimi mohli v táborech vyhladit až půl milionu Romů, ale třeba i desítky tisíc politických oponentů.

Psychicky nemocní byli zlikvidováni

Mezi další z mnoha hrůzných zločinů nacismu patří také zabíjení psychicky i jinak postižených lidí, a to hlavně samotných Němců. PubMed uvádí, že bylo jenom psychiatrických pacientů zabito na 180 tisíc, ale některé údaje občas uvádí i se započítáním postižených až 300 tisící obětí. Zpočátku takto nacisté zabíjeli hlavně postižené děti, a to třeba injekcemi a léky, ale později to rozšířili i starší pacienty, a k jejich hromadné a rychlejší „likvidaci“ se nepříčili používat ani plyn. A to dokonce i dříve, než byl zaveden ve vyhlazovacích táborech.

Zajímavé je potom etnické složení obětí, které vznikly v důsledku nacistického vraždění i jinak, tedy ne přímo při holocaustu. HawaiiEdu odhaduje, že po židech je nejvíce obětí z řad ukrajinského obyvatelstva, a to kolem 3 milionů; s 2,4 miliony zabitých následuje Polsko, téměř 1,6 milionu bylo Rusů, a 1,4 milionu Bělorusů. Ušetřeni však nezůstali ani obyvatelé Německa, těch bylo zavražděno minimálně 288 tisíc, a to se do počtu obětí nepočítají němečtí židé.

Myslíte si, že jsou čísla alespoň trochu přesná?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články